Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

na zdjęciu żaglówki na zatoce

Najbliższy weekend przyniesie wiele atrakcji dla małych i dużych// fot. Agnieszka Myszk, zdjęcie pochodzi z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

Najbliższy weekend przyniesie wiele atrakcji dla małych i dużych. Rozpoczynamy Europejski Tydzień Mobilności, wybierzemy się na Jedwabny Szlak oraz na wędrówkę po mieście. Pasjonaci historii po raz kolejny będą mogli zajrzeć do schronu. W swoje progi zaprasza także Konsulat Kultury, który po wakacjach śmiało wkracza w jesień.Spacery w mieście
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza 17 września o godz. 12.00 na spacer historyczny ze Sławomirem Kitowskim.
W programie zwiedzanie zespółu pałacowo-parkowego w Małym Kacku przy ul. Folwarcznej (pałac, park, ptaszarnię i dawny Zwierzyniec, czyli Dziki Sad, rewitalizowany obecnie z Budżetu Obywatelskiego).
Zbiórka na przystanku ZKM przy ul. Wielkopolskiej (przy rzeźbach), vis a vis pl. Górnośląskiego (rynku).

Laboratorium Innowacji Społecznych i Rada Dzielnicy Oksywie zapraszają 16 września na spacer z przewodnikiem Michałem Miegoniem po Oksywiu.
Spacer rozpocznie się o godz. 15.30 przy Przystani Śmidowicza 49, a zakończy o godz. 18.00 na polanie rekreacyjnej.
Na trasie poznamy historię dawnej wsi Oksywie, okolice kościoła i cmentarza wpisane do rejestru zabytków. Zaprezentowane zostaną również losy i walory kompleksu budynków dla pracowników Marynarki Wojennej, Kinoteatr „Grom” czy ochronka Oksywie.
Po zakończeniu spaceru na polanie rozpocznie się piknik z ogniskiem.
Rejon dawnej wsi Oksywie w ostatnich latach wypiękniał za sprawą prowadzonych inwestycji rewitalizacyjnych. Powstał chodnik wzdłuż ul. Arciszewskich, przebudowano ul. ks. Makowskiego oraz skrzyżowania ul. Płk. Dąbka – Bosmańska – Dickmana, a przy ul. Śmidowicza 49 otwarto centrum sąsiedzkie Przystań. Na polanie rekreacyjnej przy ul. Osada Rybacka stanęły urządzenia sportowe i rekreacyjne.

Konsulat Kultury zaprasza po wakacjach
Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza:
  • 17 września o godz. 17.00: „Amatorzy. Po poprawkach” spektakl grupy teatralnej W Kaczych Butach. Podobnie, jak w poprzednich produkcjach, świetnie przyjmowanych przez gdyńską publiczność, Kacze Buty lekko i dowcipnie opowiadają o otaczającym nas świecie. Tym razem skupiają się na „amatorach” – pasjonatach, poświęcających swój czas na aktywności, na które reszta nie zwraca uwagi. Bilety: 35 zł. Dostępne: interticket.pl.
  • 16 września o godz. 12.00: spotkanie załogantek i załogantów transatlantyków „Batorego” i „Stefana Batorego”. Choć obu polskich statków dawno nie ma, w sercach tych, którzy nimi pływali, wspomnienia wciąż pozostają żywe. Dlatego na każdym spotkaniu nie brakuje tematów do rozmowy, podziwiania niepublikowanych zdjęć, snucia historii i po prostu radości z bycia razem. Wstęp wolny.
  • 17 września o godz. 12.00: Michał Miegoń: Wokół międzytorza – spacer po dawnym torfowisku. Spacer startuje sprzed Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25, Gdynia). Wstęp wolny.
Warsztaty podróżnicze
Po raz 160. wyruszamy w świat, dzięki Gdyńskim Warsztatom Podróżniczym „Wyjdź w świat”. Tym razem wyjeżdżamy rowerem, a może i wielbłądem, na Jedwabny Szlak z Ewą Świderską, która w rowerowej drodze jest od 10 lat. Spotkanie w PPNT w piątek, 15 września o godz. 16.30.
50 krajów na 3 kontynentach w 10 lat, a wszystko na rowerze. To imponujący dorobek podróżniczy „Ewcyny”, czyli Ewy Świderskiej. Ale nie liczby są tu ważne, ani łykane na dwóch kółkach dystanse, lecz doświadczenie bycia w drodze i spotkani ludzie.
Ewa najwięcej czasu spędziła w Azji, skąd wróciła do Europy rowerem jadąc Jedwabnym Szlakiem – z Chin przez Azję Centralną, Bliski Wschód, Kaukaz i Turcję.
Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack oraz książki od wydawnictwa „Czarne”.

Wietrzenie schronu
Schron przeciwlotniczy przy ul. Morskiej 189 otworzy się dla odwiedzających.
Wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do wnętrza schronu 16 września w godz. 11.00-16.00 (wejście od strony Estakady Kwiatkowskiego). Uczestnicy poznają jego historię i dowiedzą się, jakie funkcje pełni w XXI wieku. Motyw przewodni wydarzenia to „Łączność i komunikacja”.
Poza zwiedzaniem schronu przewidziano inne atrakcje:
Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne Gdynia zaprezentuje techniki łączności wykorzystywane m.in. na morzu.
Pomorska Łączność Kryzysowa – Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Zachód pokaże, jak prowadzi się komunikację na dalekie odległości.
Ochotnicza Straż Pożarna działająca przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni wyjaśni zwroty używane w korespondencji strażaków.
przedstawiciele z grupy „Sojusz” pokażą umundurowanie z minionych lat. Będzie można również zobaczyć ostatni zachowany element kolejki wąskotorowej kursującej niegdyś plażą na Kępie Oksywskiej, a także porozmawiać z reprezentantami Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy.
Po wyjściu ze schronu chętni będą mieli okazję odwiedzić stoiska Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni czy pomorskich uczelni wyższych. Pojawią się tam również funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy pokażą specjalistyczny radiowóz oraz sprzęt, z którego korzystają na co dzień. Dzieci mogą wziąć udział w zwiedzaniu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Wstęp wolny.

Koncert
16 września o godz. 17.00 odbędzie się koncert muzyki amerykańskiej „What a Wonderful World” w wykonaniu Chóru Oliwskiego Ratusza Kultury Remedium.
Koncert odbędzie w galerii Art 39 (ul. Orłowska 39, Gdynia).
Wstęp wolny.

  • ikonaOpublikowano: 15.09.2023 08:05
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.09.2023 08:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona