Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

Jedną z bardziej spektakularnych atrakcji jest Żeglarska Parada Świętojańska//fot. Karol Stańczak

Jedną z bardziej spektakularnych atrakcji jest Żeglarska Parada Świętojańska//fot. Karol Stańczak

Żeglarska Parada Świętojańska, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, święto Marynarki Wojennej i spektakle z morzem w tle. To tylko kilka z wielu atrakcji, które czekają na miłośników morskich klimatów. Już dziś startuje Święto Morza. Zapraszamy na wspólne świętowanie. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.


 
Tegoroczne świętowanie, które startuje 21 czerwca, zbiega się z kalendarzowym początkiem lata, a także zakończeniem roku szkolnego. To idealny moment, aby podczas Święta Morza celebrować początek letnich wakacji. Będziemy podziwiać, cieszyć się tym, co morze oferuje, jakie stwarza nam możliwości i co daje nam na co dzień. Czekają nas uroczyste spotkania, wydarzenia artystyczne i sportowe, przypłyną i zaprezentują się różne morskie jednostki, nie zabraknie również innych marynistycznych atrakcji.
Świętowanie rozpocznie się w piątek, 21 czerwca od uroczystego i symbolicznego złożenia wieńców na morzu. W ten sposób przedstawiciele miasta i innych instytucji składają hołd tym, którzy odeszli „na wieczną wachtę”. Tego samego dnia odbędą się pokazy ratownicze na morzu, rozpocznie się wystawa samochodów zabytkowych, Uniwersytet Morski zaprosi na seanse w Planetarium, na Darze Pomorza odbędzie się Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, a na wodach Zatoki będą się ścigać jachty o Puchar Marynarki Wojennej. Z 21 na 22 czerwca odbędzie się Nocny Bieg Świętojański.

Każdy kolejny dzień oferuje więcej możliwości, które przypadną do gustu zarówno młodszym, jak i starszym miłośnikom morza. 22 czerwca rozpoczną się Cudawianki (z wyplataniem wianków i strefą foodtruck w godz. 12.00-18.00), które zakończy wieczorny koncert. Dla fanów żeglarstwa przygotowano nie lada gratkę, czyli VIII Żeglarską Paradę Świętojańską z Gdańska do Gdyni (pomiędzy godz. 17.30 a 18.30 w Gdyni). W sobotę odbędzie się też inauguracja 28. Sceny Letniej na plaży w Orłowie. Widzowie będą mogli obejrzeć premierowy spektakl „Przybora. Kabaret Metapsychiczny”.

Kino pod chmurką powraca
Już po raz piąty „Kino dzielnicowe #wGdyni” zagości w gdyńskich dzielnicach. W tym roku pokazy będą odbywać się w dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Cisowa, Dąbrowa, Karwiny, Obłuże, Pogórze, Redłowo, Wielki Kack. Łącznie będzie można obejrzeć aż 48 filmów!
Projekcje potrwają do 14 września. Odbywać się będą w piątki i soboty. Podczas seansów do dyspozycji widzów będą wygodne rozkładane krzesła.
Najbliższe seanse:
21 czerwca o godz. 21.30 „O psie, który jeździł koleją” Wielki Kack teren zielony SP nr 20, ul. Starodworcowa 36;
22 czerwca o godz. 21.30 „Barbie” Dąbrowa ul. Nagietkowa 73 (teren zielony SP nr 47).

Sezon plażowy zbliża się wielkimi krokami
Gdyńskie plaże przygotowują się do rozpoczęcia kolejnego sezonu kąpielowego. Już niedługo będziemy mogli cieszyć się słońcem, morzem i mnóstwem atrakcji na plażach w Gdyni pod bezpiecznym okiem ratowników.
Sezon rozpocznie się 21 czerwca w Śródmieściu.
Bezpieczeństwo plażowiczów niezmiennie pozostaje priorytetem. 31 ratowników z Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt, w tym łodzie motorowe, skuter ratowniczy z platformą, pojazdy ATV z przyczepą do ewakuacji oraz deski ratownicze RescueBoard. Na każdej plaży znajduje się również defibrylator AED.
Zaleca się kąpiel wyłącznie w miejscach strzeżonych, w pobliżu wież ratowniczych w godz. 9.30-17.30 aż do końca sierpnia.
W tym roku ponownie na wszystkich kąpieliskach pojawią się bojki ratownicze „Pamelki”.

Konsulat Kultury poleca
Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza:
– 21 czerwca od godz. 18.00, wraz ze szkołą Harlem Beats na wyjątkową odsłonę Nocy Kupały, czyli na wieczór bębnów oraz koncertów muzyki afrykańskiej i bluesowej wraz z dużą dawką tańca. W programie warsztaty, pokazy, koncerty i potańcówka. Bilety: warsztaty gry na bębnach – 50-80 zł / Noc Kupały – pokazy / koncerty / potańcówka – 50 zł / warsztaty podstaw tańców bluesowych w parach i solo – 40-70 zł (dostępne: konsulatkultury.pl).
– 22 czerwca o godz. 18.00 na koncert SING-off VOL.2: MUSICALE, przygotowany przez Sing - Pracownię Wokalną. W programie nie tylko magiczna muzyczna podróż do świata kultowych musicali, ale też spotkanie z ulubionymi piosenkami z bajek, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Bilety: 30 zł (do nabycia u organizatora e-mail: singpracownia@gmail.com).
– 23 czerwca o godz. 17.00 na koncert zapowiadający jesienną premierę spektaklu Studio Piosenki METRO Sopot i Marty Kani „Z powiewem wiatru” – musical morski. Usłyszycie m.in. autorskie piosenki pochodzące z debiutanckiej płyty „Piosenki Wodą Pisane" oraz z nadchodzącego albumu „Żeglowanie po Turkusie", które stały się inspiracją dla musicalu.
Bilety: 30 zł (dostępne: konsulatkultury.pl).

Szczegóły na www.gck.gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 21.06.2024 16:03
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2024 16:50
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona