Kultura

Muzeum Marynarki Wojennej z muzealnym Oscarem

Wirginia Węglińska - kierownik Działu Historyczno-Naukowego Muzeum Marynarki Wojennej i Tomasz Miegoń - dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej z dyplomem i statuetką Sybilli w rękach // fot. materiały MMW

Wirginia Węglińska - kierownik Działu Historyczno-Naukowego Muzeum Marynarki Wojennej i Tomasz Miegoń - dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej z dyplomem i statuetką Sybilli w rękach // fot. materiały MMW

Gdyńscy muzealnicy mają powody do świętowania. W 43. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2022” doceniono Muzeum Marynarki Wojennej. Instytucja zdobyła główną nagrodę w kategorii „Inwestycje” za stworzenie podziemnego magazynu studyjnego.


Sybilla to prestiżowe wyróżnienie zwane muzealnym Oscarem. Od ponad 40 lat nagroda ta jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. W ubiegłym roku w kategorii „Edukacja” doceniono Muzeum Miasta Gdyni za Rok Tadeusza Wendy – projekt edukacyjny zrealizowany w 100. rocznicę rozpoczęcia budowy Portu Gdynia.

W tym roku jury konkursu oceniło ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku muzealnych projektów. Uroczysta gala konkursu odbyła się 31 maja na Zamku Królewskim na Wawelu. Nagrody i wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach: „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury”, „Edukacja”, „Projekty naukowo-badawcze”, „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”, „Wystawy czasowe” oraz „Inwestycje”.

W kategorii „Inwestycje” po główny laur sięgnęło Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nagrodzono je za stworzenie podziemnego magazynu studyjnego.

– Mieliśmy silną konkurencję. Do końca nie byliśmy pewni wygranej. Jadąc do Krakowa, wiedzieliśmy tylko, że zostaliśmy nominowani, a więc otrzymamy co najmniej jedno z dwóch wyróżnień. Na Wawelu okazało się, że otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii „Inwestycje”. Cieszymy się i jesteśmy dumni. Dziękuję kapitule za decyzję, a pracownikom MMW – przede wszystkim Markowi Szymosze – za bezpośredni nadzór nad wszystkim, co wiązało się z budową, a Wirginii Węglińskiej za przygotowanie wniosku o nagrodę do NIMOZ-u. Jesteśmy pierwszym muzeum podległym Ministerstwu Obrony Narodowej, które otrzymało główną nagrodę w tym konkursie – mówi Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Muzeum Narodowe w Kielcach – za modernizację Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za realizację projektu „Leśnictwo w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Zespół zabytkowych budynków dawnych osad leśnych”.

Grand Prix konkursu trafiło natomiast do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jury doceniło je za „Laboratorium architektury”. To dwuletni pilotażowy projekt z zakresu edukacji architektonicznej dla klas 1–3 szkoły podstawowej. Jego celem było uwrażliwienie dzieci na przestrzeń, w której żyją, oraz uzmysłowienie uczestnikom, że architektura to nie tylko wznoszenie konstrukcji, ale także oprawa życia codziennego, która ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.

Pełna lista laureatów i wyróżnionych znajduje się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, który organizuje konkurs.

Zwiedzający oglądają eksponaty w podziemnym magazynie studyjnym Muzeum Marynarki Wojennej // fot. materiały MMW
Zwiedzający oglądają eksponaty w podziemnym magazynie studyjnym Muzeum Marynarki Wojennej // fot. materiały MMW

O podziemnym magazynie studyjnym


Muzeum Marynarki Wojennej od 70 lat sprawuje opiekę nad zabytkami polskiego oręża morskiego. Ostania dekada to okres dynamicznego rozwoju tej placówki i rozbudowy jej unikatowej kolekcji.

W 2022 roku muzeum otworzyło dla zwiedzających podziemne magazyny studyjne o kubaturze 4865 m3. Inwestycję zrealizowano z uwzględnieniem walorów architektonicznych i przyrodniczych, wykorzystano też odnawialne źródła energii i ekologiczne rozwiązania, m.in. naturalne światło i ogrzewanie geotermalne. Podziemny kompleks połączono z siedzibą muzeum w zakresie konstrukcji, izolacji i wykończenia.

– Ta skomplikowana podziemna budowla hydrotechniczna znajduje się na terenie muzeum – pomiędzy Kamienną Góra a plażą. Udało nam się pozyskać środki, zaprojektować i zbudować ten niezwykły obiekt. Magazyn jest ogrzewany geotermalnie, a w ciągu dnia oświetlany światłem słonecznym dzięki specjalnym iluminatorom rozpraszającym promienie słońca. Udostępniamy go do zwiedzania małym grupom, po wcześniejszej rezerwacji. Jest tak, gdyż znajdują się tam, oprócz sektora ekspozycyjnego, pracownie konserwatorskie, gdzie trwa praca związana m.in. z obróbką metalu – tłumaczy Miegoń.

W nowoczesnym kompleksie studyjnym znajduje się m.in. największa w Polsce kolekcja nurkowa Marynarki Wojennej. Przechowywane są tam także zbiory morskich pamiątek oraz wyposażenia okrętowego. Ważną częścią kompleksu jest specjalistyczna pracownia konserwatorska przeznaczona do renowacji metalowych eksponatów o dużych gabarytach. W podziemnym kompleksie znajduje się ponadto magazyn zbiorów fotograficznych, dokumentujących dzieje polskiej floty. Każda z wymienionych części jest również wykorzystywana do przeprowadzania zajęć edukacyjnych. Co ważne, podziemne magazyny studyjne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni mogą także pełnić funkcję schronu dla pracowników i zabytków. Część pomieszczeń wydzierżawiono także Muzeum Miasta Gdyni, co podwoiło zaplecze magazynowe tej placówki.

O konkursie


Historia nagród Sybilla sięga 1980 roku, kiedy w Ministerstwie Kultury zrodziła się idea ustanowienia konkursu na najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej. Przez ponad czterdzieści lat konkurs zmieniał kilkakrotnie swoją formułę, jednak nieprzerwanie jest najwyższą formą uznania osiągnięć w krajowym muzealnictwie.

Organizatorami konkursu są minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

  • ikonaOpublikowano: 01.06.2023 10:31
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.06.2023 16:24
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także