Kultura

Na scenie o patriarchacie. „Wieczna komedia” w TGG

Zdjęcie z próby do spektaklu „Wieczna komedia” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. Scena zbiorowa // fot. Marzena Chojnowska

Zdjęcie z próby do spektaklu „Wieczna komedia” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. Scena zbiorowa // fot. Marzena Chojnowska

To opowieść o kobietach, które postanawiają połączyć siły, podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego. W Teatrze Gdynia Główna trwają przygotowania do premiery spektaklu „Wieczna komedia”. Sztuka jest inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit. Ma uświadamiać, że patriarchat dotyka wielu z nas – nie tylko kobiet, ale ogólnie tych słabszych. Przedstawienie reżyseruje Grzegorz Kujawiński. Premiera w weekend, 17 i 18 lutego.


Teatr Gdynia Główna przygotowuje spektakl, który ukaże na scenie humor, ironię i absurd, a zarazem zwróci uwagę na to, że choć czas płynie, niektóre tematy pozostają niezmienne. Mowa o „Wiecznej komedii” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty komedii „Lizystrata” oraz „Sejm Kobiet” Arystofanesa. Zainspirowano się myślą Rebekki Solnit zawartą w esejach „Mężczyźni objaśniają mi świat”. Wykorzystano cytaty z „Babki Pająk” z powyższego dzieła.
 
– W naszym spektaklu poruszamy problem, zjawisko, które jest z nami od lat, a tak naprawdę od wieków. Mówimy o patriarchacie, czyli czymś, co jest w naszym społeczeństwie mocno zakorzenione – w umysłach, w instytucjach kultury, w kulturze i popkulturze czy mediach. To zjawisko jest tak powszechne i dotyka tak wielu sfer naszego życia, że wydaje się, że przestaliśmy je zauważać. Dlatego wydaje nam się, że warto cały czas ten temat poruszać. Pokazywać różne jego aspekty. W naszym przypadku staramy się, żeby to było w pewien sposób komediowe, trochę z humorem, trochę z przekąsem – mówi Grzegorz Kujawiński, reżyser spektaklu.
 


Akcja sztuki będzie się rozgrywać we współczesnej Polsce. Stanie się ona tłem dla historii, która wygląda, jakby była wyjęta spod pióra starożytnego greckiego prześmiewcy. Bohaterki spektaklu postanawiają bowiem walczyć o swoje prawa i lepszy status, poruszając problem stereotypu płci.
 
– Mamy cztery kobiety, cztery wyjątkowe aktorki, które bardzo dużo wniosły do scenariusza, dopowiedziały bardzo wiele kwestii i nabrało to o wiele więcej życia. Tak naprawdę należy pamiętać, że patriarchat dotyka wielu z nas – nie tylko kobiet, ale tych słabszych. I o tym chcielibyśmy też powiedzieć – dodaje Kujawiński.
 
Na scenie komedia będzie się przeplatać z głębokimi przemyśleniami nad kobiecym losem. Spektakl ukaże różnorodność doświadczeń współczesnych Polek, które stają się symbolem walki o równość i decydowania o własnym życiu.
 
– Świat w przedstawieniu jest bardzo kobiecy, ale – jak się okaże w trakcie spektaklu – nie do końca kobiecy, bo pokażemy też różne aspekty traktowania innych ludzi. Traktowania mężczyzn przez kobiety, kobiety przez kobiety i różne relacje społeczne. Jest też część rozrywkowa. Arystofanes i tekst komediowy. Czasem jest taki śmiech przez łzy, kiedy będziemy się łapać na tym, że usłyszany tekst dopiero po chwili zadzwoni w uchu i złapiemy pewną refleksję. Czasem też puścimy oko do widza po prostu – mówi Marta Jaszewska, aktorka.

– Dla mnie to jest przede wszystkim świat konfrontacji dwóch punktów widzenia. Tego, czego społeczeństwo od nas oczekuje – tak stricte genderowo, kulturowo – z drugim punktem widzenia, jakim są nasze potrzeby i oczekiwania wobec współczesnego świata. Praca nad spektaklem, który jest zaangażowany społecznie, ożywia różne wspomnienia w nas. To zawsze jest wymagające dla aktorki – zaznacza Krzysztofa Gomółka-Pawlicka, aktorka.

„Wieczną komedię” będzie można oglądać na deskach Teatru Gdynia Główna od weekendu, 17 i 18 lutego. Bilety można kupić online na stronie teatrgdyniaglowna.interticket.pl.

Zdjęcie z próby do spektaklu „Wieczna komedia” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. Scena zbiorowa
Zdjęcie z próby do spektaklu „Wieczna komedia” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. Scena zbiorowa // fot. Marzena Chojnowska


„Wieczna komedia”
Teatr Gdynia Główna

Premiera: 17 lutego, godz. 19.00 / 18 lutego, godz. 18.00

Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Kujawiński
Światło, kostiumy i dźwięk: Marzena Chojnowska
Obsada: Marta Jaszewska, Krzysztofa Gomółka-Pawlicka, Anna Bochnak-Fryc, Małgorzata Polakowska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.02.2024 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.02.2024 15:49
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona