Kultura

Open House Gdynia – poznaj program festiwalu

Uczestnicy tegorocznej edycji Open House Gdynia będą mogli zobaczyć m.in. Izbę Bawełny // fot. Paweł Jóźwiak

Uczestnicy tegorocznej edycji Open House Gdynia będą mogli zobaczyć m.in. Izbę Bawełny // fot. Paweł Jóźwiak

Miejsca kultowe dla rozwoju handlowej i morskiej Gdyni, wystawy i koncerty, wizyty w prywatnych mieszkaniach i pracowniach lokalnych artystów – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników Open House Gdynia. 9. edycja festiwalu potrwa od 26 do 28 maja. W tym roku hasło przewodnie imprezy to „Bananas”. Zapisy na poszczególne wydarzenia ruszą w sobotę, 20 maja o godz. 12.00.


Open House Gdynia to wydarzenie dla miłośników architektury, sztuki i designu, którzy chcą lepiej poznać nasze miasto i spędzić czas w interesujący sposób. Festiwal otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanych przestrzeni, a często także do niedostępnych na co dzień miejsc.

Tegoroczna edycja imprezy potrwa od 26 do 28 maja i odbędzie się pod hasłem „Bananas”. Jak tłumaczą pomysłodawcy, mieszczą się w nim zarówno oczywiste, jak i niejednoznaczne tropy kulturowe, a także wielowątkowe, międzypokoleniowe historie i miejskie legendy. Kojarzy się m.in. z przedwojenną firmą o tej nazwie. W budynkach portowych znajdowała się dojrzewalnia bananów. Natomiast filia przedsiębiorstwa mieściła się w śródmieściu Gdyni.

Organizatorzy przygotowali bogaty program, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy, które ruszą w sobotę, 20 maja o godz. 12.00 na stronie internetowej festiwalu.

Start w piątek


Festiwal zainauguruje „Piątek na Portovej”. Wydarzenie rozpocznie się 26 maja o godz. 17.20 (pierwsze wejście) przy ul. Węglowej 22-24. Znajduje się tam budynek Portova, który łączy najlepsze gdyńskie tradycje z nowoczesną myślą techniczną. Charakterystyczna dominanta widoczna z ul. Świętojańskiej domyka perspektywę placu Kaszubskiego. Uczestnicy będą mogli zwiedzić to miejsce i podziwiać panoramę Gdyni z 18. piętra budynku. Drugie wejście zaplanowano o godz. 18.00, a trzecie – o godz. 18.40. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Natomiast o godz. 20.00 odbędzie się VHS Hell w Muzeum Emigracji. Każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu, zobaczy filipińskie kino oraz telewizyjne materiały znalezione na starych kasetach VHS. Będzie można obejrzeć film „Bohaterowie do wynajęcia” w reż. Johna Lloyda. To nakręcona na Filipinach produkcja, której fabuła jest bardziej zawiła od „Mody na sukces”. Widzowie powinni się przygotować na fatalny dubbing, sceny wyrwane z kontekstu, elitarny oddział zabójców czy egzotyczne plenery. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Sobota, 27 maja


27 maja
 rozpocznie się wielkie zwiedzanie. Punkt informacyjny festiwalu będzie działać w InfoBoksie w godz. 10.00-16.00. To miejsce, w którym wszyscy zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej o programie imprezy i wolnych miejscach na poszczególne wydarzenia, pobrać festiwalowe przewodniki i odpocząć na ławce pod wyjątkowym gdyńskim drzewem – klonem tatarskim.

Sobotni program otworzy secret spot. O tym, co zobaczą, uczestnicy dowiedzą się w dniu zwiedzania. Ci, którzy zdobędą jedną z 21 wejściówek, udadzą się na ul. Świętojańską 122 i odwiedzą tajemniczą, atrakcyjną i niemożliwą do zobaczenia na co dzień lokalizację. Start o godz. 9.15.

Chętni będą mogli zajrzeć również do Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. Ten monumentalny budynek autorstwa Jerzego Müllera to jedna z architektonicznych ikon naszego miasta. Niewiele osób wie, że w modernistycznych wnętrzach imponującego gmachu znajdowały się także mieszkania. Jedno z nich zajmował m.in. przedwojenny komisarz rządu Franciszek Sokół. Podczas Open House Gdynia do zwiedzania zostaną udostępnione niedostępne na co dzień wnętrza. Uczestnicy zobaczą także podziemia budynku, po których oprowadzi ich znawca historii Gdyni – Arkadiusz Brzęczek. Zaplanowano dwie tury zwiedzania – o godz. 10.00 i 11.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Budynek Komendy Miejskiej Policji w Gdyni przy ul. Portowej 15 // fot. Kuba Kujawa
Budynek Komendy Miejskiej Policji w Gdyni przy ul. Portowej 15 // fot. Kuba Kujawa

Tego dnia zainteresowani mogą się wybrać na zwiedzanie jednej z pereł gdyńskiego modernizmu. Mowa o budynku, w którym ma swoją siedzibę Komenda Miejska Policji (ul. Portowa 15). To miejsce będzie udostępnione po raz pierwszy w historii festiwalu. Budynek powstał w latach 1935-1936 według projektu Wacława Tomaszewskiego i Zygmunta Wóycickiego dla firmy spedycyjno-maklerskiej Bergenske. W latach 1945-1990 mieściła się tam Komenda Miejska Milicji Obywatelskiej. Od 1990 roku to siedziba gdyńskiej policji. Zwiedzania odbędą się o godz. 10.00, 10.45 oraz 11.30. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Kolejna lokalizacja to Muzeum Emigracji (ul. Polska 1). Dawny Dworzec Morski to początek wielu gdyńskich legend miejskich. Oprowadzanie poprowadzą dr Łukasz Podlaszewski – specjalista od wystawy stałej oraz wolontariusze-przewodnicy. Pracownicy muzeum zabiorą uczestników na spacer po budynku i podzielą się informacjami na temat architektury oraz ciekawymi historiami. Oprowadzania zaplanowano o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Na zwiedzających będzie też czekać „Villa Admirał” (ul. 10 Lutego 29A). Po wojnie mieściła się tam Wojskowa Administracja Mieszkań, a potem – do 1955 roku – Wojskowa Komisja Uzupełnień. Następnie przez blisko czterdzieści lat było tam Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego „Arged”. Obecnie na pięknie zagospodarowane przez mieszkańców podwórko zaprasza niewielki hotelik „Villa Admirał”. Będzie można poznać to miejsce. Zwiedzanie o godz. 11.00 i 11.20.

W czasie festiwalu wszyscy zainteresowani będą mieli szansę poznać budynek i historię Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wolności 22B. To jedna z najstarszych szkół średnich w Trójmieście. Jej znani absolwenci to m.in. Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, prezydent Wojciech Szczurek, Ernest Bryll, Małgorzata Sokołowska czy Jacek Fedorowicz. Zaplanowano dwie tury zwiedzania – o godz. 11.00 i 12.00.

Powróci również jeden z hitów ubiegłorocznej edycji. Swoje podwoje ponownie otworzy bowiem Morski Instytut Rybacki (ul. Kołłątaja 1). To najstarsza placówka, która zajmuje się badaniami morskimi w Polsce. Jej historia sięga 1921 roku. Wtedy powstało Morskie Labolatorium Rybackie w Helu. Obecnie siedziba instytutu znajduje się w Gdyni. O historii gmachu opowie załoga MIR-u. Oprowadzania odbędą się o godz. 11.00, 11.30, 12.00 i 12.30. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

W sobotę będzie można wybrać się również do hotelu Mercure Gdynia Centrum (ul. Armii Krajowej 22). To cztery dekady historii. W tym roku hotel świętuje 40-lecie. To zatem idealna okazja, by zobaczyć jego wnętrza i zapoznać się z ciekawostkami, a także odwiedzić słynne „Piekiełko”. Oprowadzaniem zajmie się Patryk Adrych. Zwiedzanie zaplanowano o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Kamienica „Bananas” widoczna z placu Grunwaldzkiego. Na pierwszym planie fragment Gdyńskiego Centrum Filmowego // fot. Kuba Kujawa
Kamienica „Bananas” widoczna z placu Grunwaldzkiego. Na pierwszym planie fragment Gdyńskiego Centrum Filmowego // fot. Kuba Kujawa


Uczestnicy odwiedzą także miejsce ściśle związane z tegorocznym hasłem festiwalu – kamienicę „Bananas” (ul. Armii Krajowej 24). To jedna z najlepiej zachowanych kamienic od przedwojnia. Na klatce schodowej można podziwiać wiele oryginalnych detali – poręcze, klamki czy lastryko na schodach. Przewodnikiem po tym miejscu będzie Jacek Debis. Oprowadzanie o godz. 12.00 i 13.00.

Po raz kolejny chętni będą mogli zajrzeć do hurtowni muszli i pamiątek morskich Madang (ul. św. Piotra 2). Do budynku skrywającego skarby z dna mórz i oceanów zaprosi gospodarz tego miejsca. Zwiedzanie zaplanowano o godz. 12.00 i 13.00.

W swoje progi zaprosi też Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” (ul. Zawiszy Czarnego 1). Budynek ten przetrwał działania wojenne bez szwanku. W 1950 roku trafił w ręce polskiego wojska. Obecnie to siedziba Klubu Marynarki Wojennej. Odbywają się tam konferencje naukowe, spotkania literackie i muzyczne, wystawy, koncerty i imprezy okolicznościowe. Klub organizuje również imprezy turystyczne, pikniki, wycieczki i festyny. W ramach Open House Gdynia zaplanowano zwiedzanie sali Kolumnowej. Nie zabraknie też morskich opowieści. Wstęp o godz. 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 oraz 14.00.

O Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich „Dalmor” słyszała chyba każda osoba mieszkająca w Gdyni. W szczytowym okresie spółka dysponowała flotą składającą się z ponad 70 statków. Poławiała 278 tys. ton ryb rocznie i dawała pracę dziesiątkom mieszkańców Trójmiasta. Niebawem ta część miasta zamieni się w nowoczesne centrum usługowo-mieszkaniowe. Zanim to nastąpi po raz trzeci w historii festiwalu będzie można zobaczyć to miejsce. Zwiedzanie o godz. 12.00 i 13.00. Liczba miejsc ograniczona.

Po kilkuletniej przerwie organizatorzy zaproszą także do Domu Marynarza (al. Marsz. Piłsudskiego 1). Budynek zaprojektował Adam Knauff. Obiekt wybudowano w latach 1928-1929, a za realizację budowy odpowiadało Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich. Obecnie znajduje się tam hotel, gdzie są organizowane konferencje i imprezy okolicznościowe. Po budynku oprowadzi Arkadiusz Brzęczek. Zwiedzanie odbędzie się o godz. 12.00 i 13.00.

Będzie można też odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). Co kryją zakamarki muzealne, tajemnicze korytarze i portale? Gdzie pracują muzealnicy, nawet gdy muzeum jest zamknięte? Podczas festiwalu Open House Gdynia Marta Borowska-Tryczak z Działu Projektów Muzeum Miasta Gdyni oprowadzi uczestników po niedostępnej na co dzień przestrzeni muzeum, które obchodzi w tym roku 40-lecie. Zwiedzanie o godz. 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 i 14.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Uczestnicy festiwalu zwiedzą także budynek u podnóża Kamiennej Góry zwany „Dolarowcem”. Mieści się przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i powstał pod koniec lat 70. XX wieku. Kiedyś był tam sklep meblowy, a potem Pewex. Teraz na paterze znajdują się delikatesy „Aldek”. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały prace nam wznoszeniem tego bloku i czy rzeczywiście za mieszkanie w nim trzeba było płacić dolarami. Oprowadzanie zaplanowano o godz. 12.00, 13.00 i 14.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Budynek przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego zwany „Dolarowcem” // fot. Paweł Jóźwiak
Budynek przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego zwany „Dolarowcem” // fot. Paweł Jóźwiak

Wszyscy chętni mogą się także wybrać do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25). To artystyczna przestrzeń łącząca teatr, muzykę i sztukę. W ramach tegorocznej edycji Open House Gdynia uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzić budynek i przyjrzeć się charakterystycznym rozwiązaniom architektonicznym, ale także wysłuchać rozmów o historii budynku i aktualnej, kulturalnej działalności jego lokatorów. Zwiedzanie o godz. 13.00 i 14.00.

W sobotę zainteresowani będą mieli szansę zwiedzić Izbę Bawełny (ul. Derdowskiego 7). Jej historia ma ścisły związek z dynamicznym rozwojem włókiennictwa w międzywojennej Polsce. Mieszcząca się w Gdyni od 1938 roku instytucja do dziś broni interesów branży bawełniarskiej. Osoby uczestniczące w festiwalu będą mogły podziwiać przestronne wnętrza izby (w tym salę konferencyjną, w której zachowano liczne elementy oryginalnego wystroju) oraz laboratoria. Oprowadzania zaplanowano o godz. 13.30, 13.45 oraz 14.30. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

O godz. 14.00 sześcioro szczęśliwców, którzy najszybciej się zapiszą, wybierze się na zwiedzanie kolejnego secret spotu. Zbiórka przy delikatesach „Aldek” w „Dolarowcu” (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3).

Natomiast o godz. 15.00, 16.00 i 17.00 w swoje progi zaprosi Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej (ul. Władysława IV 12/14). Mieści się ona w utrzymanym w duchu stylistyki późnego art-deco z elementami architektury socrealizmu budynku, który budowano w latach 1949-1956.

Tradycyjnie będzie można odwiedzić prywatne mieszkania gdynian. W swoje progi zaproszą: Ola, Agnieszka i Alicja (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 9), Marcin (ul. Chrzanowskiego 14), Magda „Krejzi” (ul. Chrzanowskiego 14), Gosia, Tomek, Marysia i Stefan (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 2) oraz Ania i Mariusz (ul. Wójta Radtkego 26). Ponadto zaplanowano również zwiedzanie kamienicy Bednarskiego, która znajduje się przy ul. Świętojańskiej 15. Po raz pierwszy podczas festiwalu będzie można zajrzeć do budynku, który jest w trakcie remontu. Tam uczestnicy spotkają Radka, który przywraca dawny blask stolarce okiennej, drzwiom i klatce schodowej. Opowie on m.in. o tym, co odkrył pod warstwami farby. Obowiązują zapisy.

To jednak nie koniec atrakcji. O godz. 14.00 odbędzie się spacer „Śladami początków budowy portu”. Trasa będzie przebiegać na terenach portowych, w okolicach ul. Węglowej oraz ul. Chrzanowskiego. W ramach oprowadzania uczestnicy zobaczą miejsce, gdzie kiedyś stała wieża ciśnień, dawną elektrownię portową, okolice Urzędu Morskiego oraz dawnego Urzędu Celnego. Wycieczka rozpocznie się przy wieżowcu Portova, a zakończy przy Muzeum Emigracji. Oprowadzanie poprowadzi Kamil Sarapuk.

Natomiast w sobotę o godz. 15.00 w Konsulacie Kultury zaplanowano spotkanie literackie z Łukaszem Orbitowskim. Poprowadzi je Krzysztof Paciorek. Pisarz i prowadzący porozmawiają o twórczości, sprawach bieżących, wypaleniu zawodowym, empatii, sytuacji na rynku pisarskim czy aktywności Orbitowskiego w social mediach.

O godz. 17.00 w nowym punkcie na mapie Gdyni – Galerii Agnieszki Grubbówny przy ul. Świętojańskiej 3 odbędzie się wernisaż wystawy gdyńskiego fotografa Michała Algebry, bacznego obserwatora życia miast i przedmieść.

Z kolei w Muzeum Miasta Gdyni zagra kultowa grupa Po Prostu. Wcześniej wystąpi młody zespół Maczety – punkowa nowa twarz z Gdyni (a konkretnie z dzielnicy Działki Leśne). Mimo niewielkiego dorobku zespół zaprezentowano m.in. w audycji Krzysztofa Grabowskiego (Dezerter) w Radio Nowy Świat. Start o godz. 19.00. Obowiązują wejściówki.

Po koncercie można pójść na „Disco w Piekiełku”. Klub, który znajduje się w hotelu Mercure Gdynia Centrum, otworzy swoje podwoje o godz. 21.00. Przewidziane są tańce w rytmie disco. Mile widziane stroje wieczorowe, liczba miejsc ograniczona.

Niedziela, 28 maja


Niedziela również będzie wypełniona atrakcjami. Wszystko zacznie się o godz. 10.00 od spaceru „Na styku Gdyni i Wolnego Miasta Gdańska”. Wszyscy, którzy wezmą w nim udział, zobaczą: dawną granicę II Rzeczypospolitej i Wolnego Miasta Gdańsk, strażnicę kolejową z 1870 roku, miejsca walk 2. Morskiego Pułku Strzelców z 1939 roku, stary cmentarz i miejsce po dawnym kościele św. Józefa czy wreszcie niemiecką baterię przeciwlotnicza. Po południowej części Kolibek oprowadzi Kamil Sarapuk.

W ciągu dnia uczestnicy będą mogli zajrzeć do wybranych pracowni gdyńskich artystów i lokali przedsiębiorców działających w naszym mieście. O godz. 10.00 Dorota Wnuczyńska zaprasza na ul. Świętojańską 139, gdzie prowadzi jedną z pierwszych w Gdyni pracowni ceramiki i szlifuje swoje umiejętności oraz prowadzi warsztaty. Natomiast o godz. 12.00 warto przyjść do sklepu „Reset” (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 2). Jego właścicielka Agata opowie o historii tego miejsca i swojej pracowni, o tym, jak wyćwiczyć sobie oko na nietuzinkowe przedmioty retro, pokaże kilka cennych eksponatów ze swojej kolekcji, a także podpowie, jak wybrać najciekawsze publikacje o dizajnie i meblach z lat 60. Z kolei o godz. 18.00 można się wybrać do Kosmosu (ul. Starowiejska 25) – kawiarni, którą prowadzi Arletta. Będzie to podróż pełna architektonicznych niespodzianek i pysznej kawy.

Podobnie jak w sobotę, również i w niedzielę będzie można odwiedzić prywatne mieszkania gdynian. Zapraszają: Roman (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 11), Diana (ul. Bema 19A) oraz Marzena i Mikołaj (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3). Obowiązują zapisy.

Hotel Quadrille Relais & Châteaux przy ul. Folwarcznej 2 to jedna z atrakcji festiwalu Open House Gdynia // fot. materiały prasowe
Hotel Quadrille Relais & Châteaux przy ul. Folwarcznej 2 to jedna z atrakcji festiwalu Open House Gdynia // fot. materiały prasowe

O godz. 11.00
chętni mogą zawitać do biura firmy LSEG (ul. Śląska 23/25). Budynek, w którym się ona mieści, to doskonały przykład ponowoczesności w architekturze Gdyni. I jest tu co zwiedzać. Labirynty korytarzy, przeszklone biura, okazałe przestrzenie i widoki z ogromnego tarasu – to wszystko i dużo więcej pokażą pracownicy firmy. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Po raz pierwszy nadarzy się też okazja, aby zobaczyć willę „Szczęść Boże” (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 6). To perełka, dziś ukryta wśród wyższej zabudowy i w cieniu „Dolarowca”, a zbudowana w 1928 roku. Udało jej się przetrwać wojenną zawieruchę bez szwanku, ostatnio przeszła gruntowny remont i czeka na nowych lokatorów. Do środka zajrzą tylko dwie grupy szczęśliwców – o godz. 12.00 oraz 12.30.

O godz. 12.00 wystartuje spacer „Superdzik i kajman versus Piotr z Kacka”. To będzie przechadzka z pogranicza jawy i snu. Orłowo morskie, historyczne ale i legendarne przybliży Michał Miegoń. Zbiórka na placu Górnośląskim 1.

Kolejny hit, który powróci podczas festiwalu, to możliwość zapoznania się z historią i wnętrzami kultowej cukierni „Delicje” (ul. 10 Lutego 26). Znajduje się ona w luksusowej, czteropiętrowej kamienicy z bramą przejazdową na podwórze. Budynek go do użytku w 1936 roku. Dom Damazego Bonieckiego (to właściwa nazwa) zaprojektowała słynna gdyńska spółka architektów: Zbigniew Kupiec i Tadeusz Kossak. Od października 1979 roku w handlowej części kamienicy działa firma cukiernicza Jana Czyżewskiego. To sklep firmowy i kawiarnia mieszcząca się na piętrze. „Delicje” będzie można zwiedzić o godz. 12.00, 12.30, 13.00 i 13.30.

W południe odbędzie się również spacer „Bananowa młodzież”. Poprowadzi go Arkadiusz Brzęczek. Trasa będzie wiodła śladami kultowych miejsc w Gdyni, które odwiedzali młodzi-niepokorni. Spacer wystartuje przed III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Legionów 27.

W niedzielę, 28 maja swoje podwoje przed uczestnikami festiwalu otworzy też KAZstudio (ul. Gołębia 9). To miejsce, gdzie powstają animacje, m.in. popularna seria „Rodzina Treflików”. Zatem to okazja, aby przyjrzeć się temu, jak wygląda praca w studiu animacji. Zwiedzania zaplanowano o godz. 13.00 i 14.00 (obowiązuje rezerwacja miejsc). W tej samej lokalizacji będzie można zajrzeć też do Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”. Organizatorzy zachęcają do samodzielnego zwiedzania w godz. 12.00-16.00. Zwiedzanie muzeum – bez wcześniejszych zapisów.

Uczestnicy Open House Gdynia będą mieli szansę zajrzeć także do Klubokawiarni (ul. Bema 19). To jedno z kultowych miejsc na mapie Gdyni. Odbywają się tu środowe koncerty znanych muzyków oraz imprezy tematyczne. O godz. 13.00 o tym miejscu oraz historiach z nim związanych opowie jego założyciel – Marcin Kasprzak.

O godz. 13.00 warto zawitać do pracowni Lilki Szpilki (ul. Bema 10). Odbędą się tam warsztaty dla każdego. Uczestnicy poznają tajniki tworzenia kolaży analogowych. To bardzo wdzięczna technika, która pozwala na tworzenie niepowtarzalnych i nieoczywistych kompozycji. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Nowicka – animatorka kultury, psycholog i założycielka pracowni Lilki Szpilki. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

W ramach festiwalu będzie można udać się do Studia Torxin (ul. Krzywoustego 8A). To miejsce jest przez niektórych nazywane podziemnym, chylońskim scyzorykiem kulturalnym. Studio oficjalnie powstało w 2020 roku. Na początku była to salka prób zespołu Cisza Nocna. Później stworzono tu pracownię artystyczną i studio nagrań dostępne dla szerszego grona muzyków. Za całość odpowiada Bartosz „Mrówa” Kalwasiński. Studio zaprasza od godz. 13.00 do godz. 20.00. Ponadto od godz. 17.00 do godz. 20.00 będzie tam dostępna wystawa „Gdynia, której nie ma”. To nostalgiczna podróż do Gdyni lat 1990-2000 widzianej z perspektywy środowiska skateboardingowego. Wystawa fotografii prezentująca deskorolkowe sekwencje. Dopełni ją projekcja filmu „Hehe Heads” autorstwa Jakuba „Yomena” Marchewki.

W programie znalazło się też miejsce na zwiedzanie Hotelu Quadrille Relais & Châteaux (ul. Folwarczna 2). To miejsce, które wymyka się wszelkim schematom. Barokowo-rokokowo-neogotycka rezydencja z XVIII wieku jest symbolem Orłowa i jednym z najstarszych budynków Gdyni. Raj dla miłośników dizajnu, historii, wypoczynku i niebanalnych rozwiązań wizualnych. Obiekt jest koncepcyjnie ściśle związany z powieścią Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”. Oprowadzania odbędą się o godz. 14.00, 14.40, 15.20 i 16.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Uczestnicy jednej z poprzednich edycji festiwalu Open House Gdynia zwiedzający osiedle Nowe Kolibki // fot. Kuba Kujawa
Uczestnicy jednej z poprzednich edycji festiwalu Open House Gdynia zwiedzający osiedle Nowe Kolibki // fot. Kuba Kujawa

Kto podczas poprzednich edycji przegapił spacer po niedostępnych na co dzień zewnętrznych terenach osiedla Nowe Kolibki (ul. Bernadowska 2), niech się nie martwi. Open House Gdynia ponownie zaprasza na granicę Gdyni i Sopotu, gdzie magia lasów Pomorza łączy się z nowoczesnością. Nowe Kolibki to kompleks kameralnych budynków Invest Komfort umiejscowionych przy lesie. W skład rekreacyjnej części osiedla wchodzą m.in. sauna, fitness, sala klubowa i zewnętrzna strefa wypoczynku. Zatopione w leśnej okolicy budynki w pełni harmonizują z ideą slow life – równowagą między pracą, wyciszeniem i dbałością o czas dla siebie. Zwiedzanie o godz. 15.00, 15.30, 16.00 i 16.30. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Ostatnia z propozycji to spacer „Magiel – śladami gdyńskich plotek”. Poprowadzi go Arkadiusz Brzęczek. Pokaże on miejsca, w których przed laty spotkały się panie domu z naręczami wypranej pościeli, aby w zaparowanej klitce, w oparach krochmalu, przekazać sobie nawzajem najświeższe plotki. Start o godz. 16.00 przy pomniku Harcerzy Gdyńskich (ul. Świętojańska 41).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej festiwalu Open House Gdynia.

Gdynia była pierwszym polskim miastem, które dołączyło do rodziny Open House Worldwide, czyli organizacji zrzeszającej ponad 50 miast z całego świata. Festiwal popularyzuje wartości historyczne i estetyczne architektury oraz promuje dobry design. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Londynie w 1992 roku.



  • ikonaOpublikowano: 16.05.2023 10:56
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.05.2023 08:28
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także