Kultura

„Pociąg do Miasta” czeka na artystów

Zdjęcie z ubiegłorocznej prezentacji spektaklu „Rodzanice” na festiwalu „Pociąg do Miasta” (fot. Krzysztof Winciorek)

Zdjęcie z ubiegłorocznej prezentacji spektaklu „Rodzanice” na festiwalu „Pociąg do Miasta” (fot. Krzysztof Winciorek)

Teatr w plenerze po raz kolejny rozgości się w naszym mieście. Rozpoczynają się przygotowania do jubileuszowej, 10. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta”. W tym roku potrwa on od 5 do11 sierpnia. Hasłem przewodnim będzie „Stacja Artyst/k/a”. Teatr Gdynia Główna zaprasza twórców offowych, którzy chcieliby stać się częścią projektu i zaprezentować się przed publicznością. Artyści zainteresowani udziałem w wydarzeniu mogą się zgłaszać do 8 kwietnia.


Teatr Gdynia Główna ponownie zabierze widzów w kulturalną podróż. Wszystko podczas 10. edycji festiwalu „Pociąg do Miasta”. Tym razem temat przewodni to „Stacja Artyst/k/a”. W ten sposób organizatorzy chcą uhonorować wysiłki wszystkich osób tworzących festiwal. Zgłaszane przedstawienia powinny odnosić się do tego tematu. Spektakle mają być oparte na tekstach dramatycznych, literackich lub poetyckich, które są adresowane do dorosłego widza.

Organizatorzy liczą na sztuki kreatywne. Tegoroczna odsłona wydarzenia ma się skupiać na pasji kreowania nowych światów, wizjonerstwie czy szukaniu nowych rozwiązań starych problemów. Mile widziane będą spektakle pokazujące trud i znój pracy nad obrazem, tekstem i inscenizacją.

Do udziału w festiwalu mogą zgłaszać się teatry offowe, stowarzyszenia teatralne czy fundacje artystyczne z całej Polski oraz twórcy pozarepertuarowych projektów teatrów instytucjonalnych.

Spektakle tradycyjnie będą prezentowane poza murami teatru, w nietypowych miejscach Gdyni. Należy wziąć to pod uwagę. Lokalizacje będą wydobywać artystyczny potencjał sztuk. Każde z przedstawień nie może trwać dłużej niż 90 minut. Cały zespół, łącznie z ekipą techniczną, może liczyć maksymalnie 9 osób.

Zainteresowani mogą się zgłaszać do 8 kwietnia. Jak? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie internetowej teatru.

Szczegółowe informacje i regulamin można znaleźć na stronie internetowej Teatru Gdynia Główna.

O festiwalu


„Pociąg do Miasta” jest organizowany od 2015 roku i na stałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych. Gromadzi szerokie grono widzów z Trójmiasta i innych rejonów Polski. Festiwal nie ma charakteru konkursu. Prezentowane spektakle nie rywalizują ze sobą. Pokazywane są tam propozycje teatralne, które najlepiej oddają główny temat danej edycji. Każdy ze spektakli zostanie zaprezentowany w miejscu, które będzie korespondowało z jego tematyką lub formą.

Podczas siedmiu festiwalowych dni (5-11 sierpnia) publiczność będzie mogła zobaczyć siedem przedstawień. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

  • ikonaOpublikowano: 02.04.2024 12:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.04.2024 13:38
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona