Kultura

Przy MMW powstaje stanowisko dla „Sokoła”

Wizualizacja ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej z okrętem podwodnym // fot. materiały Muzeum Marynarki Wojennej

Wizualizacja ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej z okrętem podwodnym // fot. materiały Muzeum Marynarki Wojennej

Przy budynku Muzeum Marynarki Wojennej praca wre. Na terenie ekspozycji plenerowej powstaje stanowisko dla okrętu podwodnego. Mowa o jednostce typu Kobben – dawnym „Sokole”. Okręt stoi obecnie w PGZ Stoczni Wojennej, gdzie przeszedł prace zabezpieczające i adaptacyjne. Jest gotowy do transportu na ekspozycję, a muzeum szuka obecnie firmy, która podejmie się tej operacji. Zostanie udostępniony dla zwiedzających w przyszłym roku.


Na ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej, tuż obok plaży Śródmieście, już wkrótce pojawi się okręt podwodny. To dawny ORP „Sokół”, który zakończył służbę w Marynarce Wojennej RP w 2018 roku. Dwa lata później przekazano go gdyńskiemu muzeum, które dało mu drugie życie.

– Na ekspozycji przy bulwarze Nadmorskim trwają prace ziemne. Przygotowujemy stanowisko dla okrętu. Będzie to lekko zagłębiona niecka. Prace powinny zostać zakończone w ciągu dwóch miesięcy. Sądzę, że w październiku stanowisko będzie już gotowe – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.Równolegle muzeum szuka również firmy, która podejmie się transportu morskiego i lądowego tego eksponatu – z PGZ Stoczni Wojennej, gdzie zrealizowano prace adaptacyjne i gdzie obecnie znajduje się okręt, na stanowisko przy bulwarze. Zainteresowani mogą składać oferty w przetargu do 5 października do godz. 9.00 na specjalnej platformie.

– To będzie najbardziej spektakularna, trudna i kosztowna operacja. Po pierwsze trzeba będzie przenieść okręt z nabrzeża w stoczni na ponton, który zostanie przeholowany do basenu Prezydenta, w rejon „Błyskawicy”. Stamtąd zostanie przeniesiony na specjalne, wieloosiowe platformy, na których przejedzie w poprzek molo Południowego, skweru Kościuszki i poprzez aleję Topolową w to miejsce, które dla niego przygotowujemy – podkreśla Gosk.

Prace ziemne na ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej mające na celu przygotowanie stanowiska dla okrętu podwodnego // fot. Magdalena Czernek
Prace ziemne na ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej mające na celu przygotowanie stanowiska dla okrętu podwodnego // fot. Magdalena Czernek


Według założeń okręt będzie dostępny dla zwiedzających w przyszłym sezonie letnim. A to dlatego, że po postawieniu okrętu na ekspozycji trzeba będzie uzupełnić jego wyposażenie i ostatecznie przygotować go na przyjęcie gości.

– Nie będzie tam nic więcej ponad to, co widzieli marynarze służący na tych okrętach podwodnych. Naszą ambicją jest stworzenie atmosfery autentycznego okrętu będącego w służbie. On w tej chwili jest elementarnie przygotowany. Prace dopełniające wyposażenie będą prowadzone już tu, na miejscu, by w czasie transportu poszczególne elementy się nie uszkodziły. Doprowadzimy do porządku wnętrza, uzupełnimy wyposażenie, które zostało zdemontowane z okrętu, a jest w naszym posiadaniu – mówi zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Aby zwiedzający mogli swobodnie wejść do wnętrza okrętu, wycięto też specjalne drzwi. A co będzie można zobaczyć w środku?

– Będzie można zobaczyć kambuz, kabinę nawigacyjną czy centralę okrętu z peryskopami. Peryskop będzie czynny. Będzie można przez niego oglądać wody Zatoki Gdańskiej i redę portu – zaznacza Gosk.

Ponadto obok okrętu pojawi się wystawa o polskiej flocie podwodnej, tak aby wprowadzić gości w temat.

Okręt podwodny typu Kobben - dawny „Sokół” - podczas prac adaptacyjnych w PGZ Stoczni Wojennej // fot. Muzeum Marynarki Wojennej
Okręt podwodny typu Kobben - dawny „Sokół” - podczas prac adaptacyjnych w PGZ Stoczni Wojennej // fot. Muzeum Marynarki Wojennej


Warto też wspomnieć, że kilka dni temu podczas prowadzonych przy muzeum prac ziemnych natrafiono na szczątki dwóch osób. Prawdopodobnie byli to żołnierze. Znaleziono też noszący ślady bitewnych uszkodzeń polski hełm wz. 31.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.09.2023 10:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.09.2023 14:39
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także