Kultura

„Przybora. Kabaret metapsychiczny” na Scenie Letniej

Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Przybora. Kabaret metapsychiczny” na Scenie Letniej w Orłowie. Scena zbiorowa (fot. Magdalena Czernek)

Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Przybora. Kabaret metapsychiczny” na Scenie Letniej w Orłowie. Scena zbiorowa (fot. Magdalena Czernek)

Podróż między światami, porcja absurdu i abstrakcji, a także zestaw przebojów – tego mogą oczekiwać widzowie, który wybiorą się na Scenę Letnią, aby zobaczyć najnowszy spektakl Teatru Miejskiego w Gdyni. To „Przybora. Kabaret metapsychiczny”. Nadmorską sceną zawładnie „Kabaret Starszych Panów”, ale nie zabraknie też bardziej i mniej znanych tekstów Jeremiego Przybory. Spektakl reżyseruje Jacek Bała. Premiera już 22 czerwca.


Teatr na plaży już za chwilę otworzy swoje podwoje. Tym razem zabierze widzów w metapsychiczną podróż. To będzie wędrówka między różnymi światami. A po drodze będzie można spotkać wiele barwnych postaci. Wszystko za sprawą premiery najnowszego spektaklu Teatru Miejskiego w Gdyni„Przybora. Kabaret metapsychiczny” w reżyserii Jacka Bały.
 
– Wyszedłem od metafizyki. Pod fizykę podstawiłem sobie psychikę. I otóż okazało się, że to oznacza wszystko, co nadprzyrodzone dla umysłu, psychiki. Coś, czego psychika nie ogarnia – to jest właśnie metapsychiczne. U Przybory jest tego na pęczki – absurdu, abstrakcji, czyli wszystkiego, co kocham w teatrze. Chodzi o takie nieszablonowe myślenie, przełamywanie schematów, przedziwne sytuacje czy wyciągniętych prosto z kosmosu przybyszy. Postaci są tak kolorowe, że już bardziej chyba być nie mogą.  I tytuł poszedł właśnie za tym, co wyczułem i za tym, czego jest bardzo dużo w tym spektaklu – mówi Jacek Bała, reżyser spektaklu.

 

Starsza część publiczności przeżyje podróż sentymentalną, a młodsi widzowie będą mieli okazję zapoznać się z bogatą twórczością Jeremiego Przybory oraz „Kabaretu Starszych Panów”. Wybrzmią zatem znane i lubiane piosenki z muzyką Jerzego Wasowskiego.
 
– Starsi widzowie mogą się spodziewać przypomnienia, a młodzi zapoznają się z pięknym językiem polskim. To pewien obraz, który pokazał pan Przybora w tekstach – elitarny, delikatny dowcip, piękne teksty – mówi Bogdan Smagacki, aktor.

– Jest tutaj tak zwane divertimento, na przykład stomatologiczne. Dla mnie rzecz osobista, bo ja jestem synem pani stomatolog. Wychowałem się w oparach różnego rodzaju amalgamatów w poczekalniach dentystycznych. Dlatego kiedy przeczytałem to divertimento stomatologiczne, po prostu zakochałem się z miejsca i dedykuję je mojej mamie. Szalony stomatolog samouk ze swoją poczekalnią weźmie w posiadanie Orłowo i pokaże, jak się powinno leczyć zęby – w cudzysłowie oczywiście. Mamy też divertimento makabryczne, czyli przechodzimy na drugą i trzecią, i czwartą stronę wszechświata i poznamy zadziwiające fakty zza zasłony. Znajdujemy się nad morzem, czyli też na granicy dwóch światów i u nas też te światy będziemy przemierzać. Chciałbym, żeby ten spektakl zaprosił nas do poszerzenia wyobraźni, do zobaczenia wszystkiego w nowy sposób – trochę szerzej, może dalej, żeby zmienić coś oraz odnaleźć radość i pokój na świecie – dodaje Bała.  
 
Ze sceny popłyną przeboje, takie jak m.in. „Be we mnie jest seks”, „Upiorny twist” czy „S.O.S”.
 
– Myślę, że zaskoczeniem będzie proporcja dialogów do piosenek. Kiedy usłyszałem, że zostałem zaproszony do projektu opartego o teksty Przybory, wyobrażałem sobie, że będzie się on składać głównie z songów. Tymczasem Jacek Bała, reżyser i autor scenariusza, bardzo mocno oparł się na scenach dialogowych. Dużo mniej znanych, ale wspaniale napisanych, przeinteligentnych, niezwykle zabawnych. I rzeczywiście ta żonglerka słowna, którą uprawia Przybora w tych dialogach jest czymś zupełnie niebywałym. Będzie magicznie, metafizycznie, muzykalnie. I myślę, że będzie po prostu pięknie – mówi Jakub Kornacki, aktor.

– Słyszałem muzykę, widziałem próby z aranżami Piotra Salabera i z kostiumami Sabiny Czupryńskiej. Mam nadzieję, że to będzie kolejna bardzo udana premiera na Scenie Letniej – zaznacza Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni.
 
Spektakl „Przybora. Kabaret metapsychiczny” będzie można oglądać na scenie w Orłowie od soboty, 22 czerwca. Repertuar i informacje o biletach można znaleźć na stronie Teatru Miejskiego w Gdyni.
 
Poza premierowym przedstawieniem będzie można obejrzeć również ubiegłoroczny hit Sceny Letniej„Na Waleta!”, a także spektakle „Marlena Dietrich. Iluzje”, „Osiecka. Archipelagi” i „Bóg mordu”. Nie zabraknie też tradycyjnych „Rodzinnych czytanek nad morzem”. To spotkania skierowane do dzieci i dorosłych, którzy chcą twórczo i radośnie spędzić czas. Ponadto Teatr Miejski zaprasza pod pokład „Daru Pomorza” na przedstawienia „Tango –  Na pełnym morzu”,  „Jądro ciemności” i „Kursk”
 
Więcej o tegorocznej Scenie Letniej można przeczytać w osobnym artykule.

Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Przybora. Kabaret metapsychiczny” na Scenie Letniej w Orłowie. Scena zbiorowa (fot. Magdalena Czernek)
Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Przybora. Kabaret metapsychiczny” na Scenie Letniej w Orłowie. Scena zbiorowa (fot. Magdalena Czernek)


„Przybora. Kabaret metapsychiczny”
Teatr Miejski/Scena Letnia w Orłowie
 
Prapremiera: 22 czerwca, godz. 20.00
 
Adaptacja, reżyseria, scenografia: Jacek Bała
Kostiumy: Sabina Czupryńska
Muzyka: Jerzy Wasowski
Muzyka ilustracyjna i aranżacje: Piotr Salaber
Choreografia: Wioleta Fiuk
Przygotowanie wokalne: Agnieszka Szydłowska
Obsada: Elżbieta Mrozińska, Monika Babicka, Agnieszka Bała, Marta Kadłub, Weronika Nawieśniak, Martyna Matoliniec, Julia Stężewska, Olga Barbara Długońska, Bogdan Smagacki, Jakub Kornacki, Mariusz Żarnecki, Maciej Sykała, Grzegorz Wolf, Rafał Kowal, Szymon Sędrowski, Krzysztof Berendt.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.06.2024 06:16
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2024 13:47
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także