Kultura

Szalona Noc Muzeów #wGdyni

Noc Muzeów w gdyńskich instytucjach kultury (mat. prasowe)

Noc Muzeów w gdyńskich instytucjach kultury (mat. prasowe)

18 maja zapowiada się długa i bezsenna noc. Przed nami tegoroczna Europejska Noc Muzeów, czyli znana na całym kontynencie akcja, gdy placówki kulturalne otwierają swoje zakamarki i czekają na gości ze specjalną ofertą. Tak też będzie w Gdyni. Specjalny program na tę noc przygotowali między innymi: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i Konsulat Kultury.

 
To będzie prawdziwa gorączka sobotniej nocy. 18 maja czeka nas Europejska Noc Muzeów. Instytucje kultury przygotowały specjalne atrakcje, które zadowolą nawet największych malkontentów. Sprawdźmy, co się będzie działo w tę noc w Gdyni.


– W tym roku Europejska Noc Muzeów wypada 18 maja. Gdynia dołącza do Trójmiasta. Dla zwiedzających będą otwarte m.in.: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Konsulat Kultury oraz Halo Kultura. Serdecznie zapraszamy – informuje Wiktoria Wysocka z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

Dzika noc i spacer z ogniskiem


Inspirując się talentem i twórczością architekta, projektanta i wizjonera – Jakuba Szczęsnego, Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do wspólnej, dzikiej i nieposkromionej zabawy.
– Z okazji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy prawdziwą petardę, ponieważ przybywa do nas Jakub Szczęsny, bohater wystawy „Polskie Projekty Polsce Projektanci”. Finisaż wystawy odbywa się dzień po Nocy Muzeów, więc robimy preludium do tego, ponieważ Jakub Szczęsny przygotował specjalną grafikę. Podczas Nocy Muzeów będzie można przyjść z własnymi koszulkami, albo też zakupić je w naszym muzealnym sklepie, i wykonać piękną rycinę przedstawiającą lemura – mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni.

Co się wydarzy tej nocy? Poznajmy program wydarzeń:

 • godz. 18.00 -19.00Czyste szaleństwo – warsztaty tworzenia kostiumów dla rodzin z dziećmi (obowiązują wcześniejsze zapisy),
 • godz. 19.00-22.00Lemurowanie – wspólne tworzenie koszulek, toreb i czego dusza zapragnie z wyjątkową, przygotowaną właśnie na tę okazję, specjalną grafiką Jakuba Szczęsnego,
 • godz. 19.00-22.00DJ-set na schodach muzeum: Tomek Hoax / Marcin Szulc / Coastline Northern Cuts,
 • godz. 19.00-20.00 – ambientowa strefa magicznych pejzaży: na muzealnym tarasie dwie wspaniałe wystawy do zobaczenia wieczorową porą „Gdynia – Dzieło Otwarte” i „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”,
 • godz. 20.00-00.00 – „Gdynia Nadaje: Dzika Noc” – spacer historyczny z ogniskiem

Szczegóły wydarzeń:

 • Czyste szaleństwo – warsztaty tworzenia kostiumów dla rodzin z dziećmi / 18.00-19.00 / foyer Muzeum Miasta Gdyni

Często najważniejsza jest kreacja. W „Dziką Noc” Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do wspólnego puszczenia wodzów wyobraźni i stworzenia wyjątkowych, szalonych i przesadzonych kostiumów na wyjątkową okazję. Rodzinne drużyny używając nieskomplikowanych materiałów najpierw zaprojektują, a następnie wykonają kostiumy, w których będzie można wspólnie zwiedzać muzeum! 

 • Lemurowanie – wspólnie tworzenie koszulek i toreb w technice sitodruku / 19.00-22.00 / foyer Muzeum Miasta Gdyni

To wielkie zakończenie wystawy Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci. Przed niedzielnym finisażem, muzeum zaprasza do wspólnej zabawy tworzenia metodą sitodruku printu na koszulki, torby, a nawet niemowlęce ubranka ze wspaniałą grafiką zaprojektowaną specjalnie na tę okazję przez Szczęsnego. Ubrania będą schły i czekały na nas w sali multimedialnej, a my w tym czasie możemy zwiedzać lub tańczyć przed muzeum! 

Muzeum zachęca do przyniesienia swoich tekstyliów lub zakupu ich na miejscu w sklepie. Stacja sitodruku będzie działać do godz. 22.00. Koszulki i torby będzie można odebrać przez całą noc lub w niedzielę, przed wernisażem wystawy.

 • DJ-set: Tomek Hoax / Marcin Szulc / Coastline Northern Cuts / 19.00-22.00 / schody Muzeum Miasta Gdyni

 • Ambientowa strefa magicznych pejzaży / taras Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum zaprasza do wspólnego relaksu i podziwiania pięknych widoków na całą Zatokę z tamtejszego tarasu.

 • „Gdynia Nadaje – Dzika Noc”. Spacer historyczny z ogniskiem / 20.00-00.00 / Miejsce spotkania: Pod kapliczką św. Rocha przy skrzyżowaniu ulic: Wielkopolskiej, Małe Karwiny i Źródło Marii

Wszystkich tych, którzy podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów chcą uciec od tłumów i spędzić czas na łonie natury, pracownicy muzeum zabiorą na nocny spacer przez historię jednej z najstarszych części Gdyni – Wielkiego Kacka.

Poznamy „dziki” charakter tego miejsca, które do 1953 roku było jeszcze kaszubską wsią. Przy oświetleniu latarek poszukamy śladów codziennego życia jej mieszkańców. Przyjrzymy się światłom semaforów, odkrywając kolejowe wątki w jej dziejach. Słuchając miejscowych legend i tajemniczych historii rozejrzymy się za pozostałościami po najdawniejszych mieszkańcach tego terenu oraz ich wierzeń, przyglądając się rozbłyskującym Błędnym Ognikom w dzikich, leśnych ostępach Kocich, Krowich i Końskich Łąk. W blasku księżyca przejrzymy się w tafli Jeziora Kackiego. Przy świetle świec napijemy się krystalicznie czystej wody ze Źródła Marii. A na koniec spaceru podzielimy się swoimi historiami przy nocnych rozmowach w poświacie ogniskowych płomieni na dzikiej, leśnej polanie.

Trasa wędrówki (około 9 kilometrów) będzie prowadziła przez miejskie i leśne zakątki Wielkiego Kacka, a zakończy się wspólnym ogniskiem na Leśnej Polanie w okolicy ulicy Szafranowej 65. Prowiant na ognisko we własnym zakresie. Zalecenia? Wygodny ubiór oraz własna latarka do poruszania się po zmierzchu, szczególnie w terenie leśnym. Mile widziani zarówno gdynianie, jak i turyści.  Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A (nie dotyczy spaceru historycznego z ogniskiem).

Bilety: 1 zł do nabycia w kasie muzeum.

Więcej informacji znajdziemy na stronie www.muzeumgdynia.pl.

Noc pod znakiem marzeń i snów


Tegoroczna Noc Muzeów  w Muzeum Emigracji upłynie pod znakiem marzeń i …snów. Przestrzenie muzealnych korytarzy wypełnią oniryczne dźwięki, wizualizacje i multimedialne projekcje. Dzięki nim zanurzymy się w świat sennych marzeń. To będzie niezwykła atrakcja – dzięki interaktywnej instalacji wizualnej i autorskiemu muzycznemu live-act będziemy mieli szansę zobaczyć swoje sny w całkiem nowej, artystycznej odsłonie.
– Muzeum Emigracji przyłącza się do tej imprezy i na tę noc zaplanowaliśmy coś specjalnego. Otworzymy Centrum Obsługi Snów, co oznacza, że kiedy do nas państwo przyjdziecie, będziecie mogli zapisać swój sen, nawet ten najdziwniejszy, a my stworzymy do tego grafikę, wizualizację oraz muzykę. Te wizualizacje będą pokazywane na wielkim ekranie. Dodatkowo oczywiście zatroszczymy się o naszych najmłodszych odwiedzających – zachęca Ludwika Radacka-Majek z Muzeum Emigracji.

Wystarczy 18 maja po godz. 19.00 przyjść do Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1, w specjalnie przygotowanym Centrum Obsługi Snów wypełnić kartę snów i… uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań programistycznym wykorzystujących sztuczną inteligencję wybrane sny zyskają nową formę – na podstawie dostarczonej przez nas treści zostanie stworzona senna animacja, której towarzyszyć będą dźwięki komponowanej na żywo ambientowej i minimalistycznej muzyki.

Oprócz Centrum Obsługi Snów tradycyjnie czeka na nas wystawa stała – tym razem ze specjalnym wątkiem związanym z marzeniami sennymi. W czasie Nocy Muzeów dowiemy się, jak o snach pisali najwybitniejsi przedstawiciele Wielkiej Emigracji. Wspólnie prześledzimy też zmiany, jakim na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci ulegały nasze przyzwyczajenia związane ze snem.
 
Najmłodszych zwiedzających muzeum zaprasza do specjalnie przygotowanej strefy warsztatowej.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Set DJ-ski i VJ-ski przygotuje Radosław Deruba – artysta wizualny, performer wizualizacji na żywo, motion designer, producent, promotor, VJ generatywny i projektant instalacji interaktywnych i przestrzennych. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Uwaga! 18 maja od godz. 20.00 do 21.30 do Muzeum Emigracji ... przybiegamy. Najlepiej w towarzystwie uczestników Półmaratonu Gdynia PKO, którzy w tym czasie opanują Śródmieście. Po szczegółowe informacje dotyczące trasy półmaratonu i ewentualnych utrudnień komunikacyjnych w tych godzinach zapraszamy na strony: www.gdyniapolmaraton.pl, www.zdiz.gdynia.pl oraz www.zkmgdynia.pl. W dniu zawodów infolinia organizatora półmaratonu (nr tel. 500 261 000) będzie czynna w godz. 10.00-23.00.

Więcej szczegółów znajdziemy na stronie Muzeum Emigracji.

Noc Sztuk Wielu

Noc Muzeów w Konsulacie Kultury 18 maja

W tę wyjątkową w roku noc, poznamy Konsulat Kultury z zupełnie innej strony, niż na co dzień.
– Zapraszamy do eksplorowania sztuki wizualnej, sztuki filmowej. Będą też do zobaczenia obrazy. Bardzo szczególne, które zupełnie inaczej wyglądają nocą, inaczej w dzień – mówi Beata Nawrocka, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Kultury.

Program wydarzeń prezentuje się następująco:

 • „Co nas straszy w Konsulacie?” – gra po konsulacie / od godz. 20.00

Na terenie budynku rozpocznie się gra „Co nas straszy w Konsulacie?”, która przeprowadzi nas przez historię zaginionego przed laty pastora, przybliży uczestnikom szwedzkie zwyczaje, pokaże nieznane zakamarki, tajemnice i kilka miejskich legend, które mogą doprowadzić człowieka na skraj załamania nerwowego.

Uczestnicy otrzymają specjalne karty do gry (drużynowo lub indywidualnie). Nad wszystkim czuwać będą członkowie obsady Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Osoby, które poprawnie wypełnią kartę i przejdą całą grę mają szansę wygrać jedną z trzech przygotowanych przez BTR nagród. Losowanie nagród planowane jest na godz. 23.00.

 • „Oddychaj” – instalacja foto-video artystki Joanny Borowiec / od godz. 19.00

Prawdopodobnie nigdy nie myślałeś o swoim ostatnim oddechu. Przyszło to tak naturalnie, jak niewiele rzeczy. Ludzie są zajęci napędzaniem postępu, produkcją i konsumpcją na bezprecedensową skalę. codziennie pozostawiamy ciemną chmurę w powietrzu, którym oddychamy. Spaliny przemysłowe, transport osobisty i towarowy, rolnictwo, gospodarka odpadami wypełniają naszą atmosferę gazami, które sprawiają, że powietrze jest niebezpieczne dla naszych płuc. Synchroniczność naszego oddechu łączy nas z naszą świadomością. Nasza zbiorowa świadomość jest nieodłącznie połączona z całym życiem na tej planecie. W tej świadomości budzimy się do nowej rzeczywistości. Pomyśl o swoim następnym oddechu. Oddychaj.
Projekcja video, mikrokulki szklane – refleksyjne i kwarc w formie ekranu.

 • „Będzie sobie raz” – film krótkometrażowy. Gatunek sci-fi, czas trwania: 8 minut, reż. Christophe Fremaux / od godz. 19.00 (powtórka co 8 minut)

Film w reżyserii Christophe Fremaux opowiada o możliwej przyszłości w wersji dystopii czy utopii. Być może w odległej lub bliskiej przyszłości szczytem doświadczenia byłoby odkrycie na nowo naturalnej banalności.

Christophe Freamux urodził się we Francji. Jest absolwentem Wydziału Literatury Współczesnej i Studiów Teatralnych w Toulouse. Autor, reżyser, dramaturg, aktor, nauczyciel teatru. Od 2019 roku związany z Halo Kulturą.

 • „Dzień i noc” – mini wystawa podświetlanych obrazów autorstwa Marleny Majchrzak / od godz. 19.00

Abstrakcje Marleny Majchrzak to szalony taniec kolorowych linii i plam, sugestywnych form. Konkretniejsze kształty nabierają życia i znaczenia dzięki gestom artystki. Podczas nocy muzeów obrazy zmienią swoje oblicze w dzień i w nocy. Zobaczymy je w dwóch odsłonach kiedy w świetle reflektorów ożyją i przemienią się między świtem a zmierzchem.

Kontrastowe, fluorescencyjne kolory przekształcają się w malarskie formy, które przyciągają uwagę i spojrzenia. Wydaje się jakby autorka malowała nie tylko farbami, ale także emocjami i energią.

Marlena Majchrzak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Andrzeja Leśnika.

Więcej informacji o Nocy Muzeów znajdziemy na stronie Gdyńskiego Centrum Kultury.

Noc pod znakiem historii i wojskowej grochówki

Plakat: Noc w Muzeum Marynarki Wojennej i ORP „Błyskawica”

Muzeum Marynarki Wojennej również bierze udział w tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Podczas wydarzenia będziemy mogli zwiedzić trzy wystawy: „Zbrojownię Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycję Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego.
– Nowością będzie zabytkowa kuźnia polowa i zupełnie nowa wystawa broni historycznej. Oczywiście zapraszamy rodziny z dziećmi, będzie namiot z grami i zabawami dla dzieci, będą pokazy wirtualnej rzeczywistości, gdzie będzie można odbyć spacer po okręcie podwodnym. No i zwykle zamknięty dla zwiedzających nasz magazyn podziemny również odkrywa swoje podwoje – informuje Małgorzata Derlacz-Chmielowiec, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W programie:

 • kuchnia polowa z wojskową grochówką,
 • STAR 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu,
 • namiot promocyjny MMW z zabawami dla dzieci,
 • możliwość zwiedzania zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II,
 • nauka udzielania pierwszej pomocy – Hufiec ZHP Sopot im. MW,
 • wystawa broni historycznej,
 • zabytkowa kuźnia polowa,
 • grupy rekonstrukcji historycznej – Grupa „Sojusz”, „Fort”, „Obrony Wybrzeża”, „North Regiment”, „Tobie Polsko”, „Devil Dogs”, „Seabees Nord” i inne,
 • pokazy DART – Gdyńskie Stowarzyszenie Steel Darta „Błyskawica”,
 • pokazy VR – spacer po okręcie podwodnym,
 • podziemny magazyn studyjny (klasyczny sprzęt nurkowy).

Muzeum Marynarki Wojennej i ORP „Błyskawica” będą otwarte w godz. 19.00-0.30 (ostatnie wejścia o 23.45). Wstęp do każdego z obiektów: 5 zł.

Więcej informacji znajdziemy na stronie Muzeum Marynarki Wojennej.

Noc na pokładzie

Noc Muzeów na pokładzie „Daru Pomorza”

Samodzielne zwiedzanie statku, rodzinna gra muzealna i pamiątkowe przypinki ze zwierzętami. To tylko część atrakcji przygotowana w ramach Nocy Muzeów na pokładzie „Daru Pomorza”. 18 maja wieczorem szykuje się jedyne w swoim rodzaju, pełne atrakcji zwiedzanie statku-muzeum.

„Dar Pomorza” to bez wątpienia najpiękniejszy, ponad 100-letni polski żaglowiec. Jego imponująca sylwetka przy Nabrzeżu Pomorskim stanowi nieodzowny element krajobrazu Gdyni, a wejście na główny pokład i do jego wnętrz to podróż przez historię polskiej żeglugi, dzieje wybitnych kapitanów i koleje losu setek marynarzy. Zwiedzanie statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy załogi statku, a od niedawna równie zwierząt podróżujących przed laty na jego pokładzie.

Wystawa czasowa „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt” ukazuje losy czworonożnych, skrzydlatych i ogoniastych „marynarzy”, którzy towarzyszyli załodze w rejsach. Jakie to były zwierzęta? W jaki sposób trafiły na żaglowiec i jak sobie na nim radziły? Dowiecie się podczas Nocy Muzeów!

W programie:

 • samodzielne zwiedzanie statku, w tym wystawy czasowej „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt”,
 • rodzinna gra muzealna o zwierzętach „Daru Pomorza” – podążaj śladami ukrytych na statku zwierzęcych pasażerów, odkrywaj ich sekrety i zbieraj pieczątki,
 • zmień się w wybrane statkowe zwierzątko – malowanie twarzy dla najmłodszych,
 • pomóż gdyńskim zwierzętom – zbiórka pieniędzy na czworonogi ze schroniska „Ciapkowo”,
 • pamiątkowe przypinki ze zwierzętami,
 • nocna iluminacja statku.

Miejsce: Statek-muzeum „Dar Pomorza”, al. Jana Pawła II

Czas: 18 maja od godz. 17.00 do godz. 23.00 (kasa biletowa czynna do godz. 22.00)

Bilety: 1 zł


Więcej informacji znajdziemy na stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Noc z „Malarką i złodziejem”


W Gdyni trwa właśnie 21. edycja Millennium Docs Against Gravity. W Noc Muzeów organizatorzy festiwalu wspólnie z Gdyńskim Centrum Filmowym przygotowali niespodziankę – darmowy pokaz filmu „Malarka i złodziej” (reż. Benjamin Ree).
– To jeden z najfajniejszych filmów poprzednich edycji festiwalu. Pokaz jest darmowy, ale wejściówki należy odbierać w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego – informuje Przemek Rydzewski, koordynator Millennium Docs Against Gravity Gdynia.

O filmie

Żyjąca w Oslo malarka Barbora Kysilkova, dowiaduje się, że jej dwa obrazy wystawione w galerii zostały skradzione. Dzięki nagraniom kamer ochrony szybko dochodzi do aresztowania i procesu przestępców. Barbora stawia się na rozprawie i proponuje skazanemu Karlowi Bertilowi Nordlandowi spotkanie. Bardzo chce odzyskać obrazy, ale jest też zafascynowana osobowością złodzieja.

Nawiązuje się między nimi nić przyjaźni. Podejście malarki charakteryzuje próba zrozumienia, empatia, otwartość na zranienie oraz nieświadoma potrzeba obserwowania, ale i bycia obserwowaną.

Darmowe wejściówki można odbierać w kasie kina od 17 maja. Ilość miejsc ograniczona.

Czas: 18 maja o godz. 22.00

Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe (sala Goplana), plac Grunwaldzki 2


Więcej informacji znajdziemy na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Z wizytą u Damy Pik i Króla Kier

Karty z Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”

Noc w towarzystwie nastrojowej karcianej kolekcji? Brzmi intrygująco. Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” (ul. Gołębia 9) w tę wyjątkową noc zaprasza w swój progi od godz. 19.00 do godz. 1.00. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji znajdziemy na stronie muzeum.

 • ikonaOpublikowano: 13.05.2024 12:19
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2024 10:18
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona