Kultura

Tomasz Kolankiewicz nowym dyrektorem Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego

Na zdj. (od prawej): Tomasz Kolankiewicz, nowy dyrektor FINA i Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych podczas 47. edycji FPFF w Gdyni (fot. Michał Puszczewicz/archiwum)

Na zdj. (od prawej): Tomasz Kolankiewicz, nowy dyrektor FINA i Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych podczas 47. edycji FPFF w Gdyni (fot. Michał Puszczewicz/archiwum)

Jak poinformowała ministra Hanna Wróblewska, nowym dyrektorem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, wyłonionym w drodze konkursu, został Tomasz Kolankiewicz. Filmoznawca, reżyser i propagator polskiego kina. Znany gdyńskiej publiczności między innymi z funkcji dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w latach 2020-2023.

 
Tomasz Kolankiewicz, kandydat wskazany na dyrektora FINA, to filmoznawca, reżyser, konsultant i propagator polskiego kina. Juror polskich i europejskich festiwali filmowych.

Od 2020 do 2023 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ekspert filmowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek zespołów sterujących w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracownik Biura Kultury m.st. Warszawy, odpowiedzialny ze strony miasta za Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Współpracownik Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej. Kurator cykli i przeglądów polskiego i międzynarodowego kina artystycznego i gatunkowego. Autor przeglądu „Krótka historia polskiego kina”, największej kinowej retrospektywy polskiego kina PRL, wyświetlanego w przeszło 80 kinach studyjnych w całej Polsce.

W latach 2008-2017 członek redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący publicystycznych programów o tematyce filmowej. Od 2024 roku prowadzący programy filmowe na antenie TVP Kultura oraz podcast Rekonstrukcja Cyfrowa TVP. Jako konsultant merytoryczny pracował przy nagradzanym filmach „Ucieczka na srebrny glob” i „Solaris mon amour” Kuby Mikurdy – filmu o twórczości Andrzeja Żuławskiego.

Wykładowca akademicki związany z Łódzką Szkołą Filmową, Warszawską Szkołą Filmową oraz Akademią Sztuki w Szczecinie.

Przypomnijmy rozmowę z Tomaszem Kolankiewiczem, którą zarejestrowaliśmy w studiu „Gdynia Filmowa” podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2022 roku.


 
Źródło: gov.pl

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2024 13:41
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2024 14:39
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona