Kultura

Wszystko o kartach. Ulica Brydżowa #wGdyni

Andrzej Rzepkowski stoi na tle muzealnych gablot wypełnionych kartami do gry

Muzeum Kart do Gry to jedna z najciekawszych kolekcji kart w Polsce. Kustoszem muzeum jest Andrzej Rzepkowski, fot. Przemysław Kozłowski

Czy istnieje ktoś, kto nigdy nie słyszał o brydżu lub pokerze? Nawet jeśli nie słyszał, to teraz może dowiedzieć się o nich prawie wszystkiego. Karciana rozrywka towarzyszy ludziom już od wieków, a jej streszczoną i materialną historię można poznać… w Gdyni. Zaglądamy do jedynego takiego w kraju Muzeum Kart do Gry, czyli „Ulicy Brydżowej”.


Talia zaprojektowana przez słynnego Salvadora Dalego, na którą polują kolekcjonerzy, drzeworyty rodem ze średniowiecznych warsztatów kartowniczych, talie z przedwojennych polskich wytwórni w Lwowie i Grodnie, jeden z czterech na świecie przyrządów do rozdawania kart, a nawet podatkowe edykty Fryderyka Wilhelma z XVIII wieku. Brzmi ciekawie? Wszystkie z tych rzeczy można zobaczyć na własne oczy w Gdyni, w pierwszym takim muzeum w Polsce.

Największa kolekcja w Polsce


To „Ulica Brydżowa”, bo taką nazwę nosi Muzeum Kart do Gry, które od tej jesieni funkcjonuje razem z Gdyńskim Centrum Animacji w poszkolnym budynku przy ulicy Gołębiej. Wewnątrz o kartach dowiemy się niemal wszystkiego, sięgając do ich historii rodem sprzed kilku wieków. To kolekcja, która powstawała przez blisko 40 lat, a nad ekspozycją czuwa jej twórca i prawdziwy pasjonat tematu – pan Andrzej Rzepkowski, który pełni rolę muzealnego kustosza.

- Jednym z eksponatów muzeum jest zabytkowa już tablica ulicy Brydżowej, jedynej ulicy o tej nazwie w Polsce. Powierzchnia, na jakiej udało nam się zorganizować naszą ekspozycję to główny korytarz i sale ekspozycyjne. Wykorzystaliśmy tutaj zbieżność z naszym eksponatem, ulicą Brydżową i korytarz zaaranżowaliśmy na wielkomiejską ulicę. Jak każda ulica w dużym mieście, żyje ona swoim własnym życiem, dlatego na ulicy możemy spotkać restauracje, operę, kino, teatr, biuro podróży, pocztę, oczywiście wszystko zaaranżowane eksponatami karcianymi – opisuje Andrzej Rzepkowski, kustosz Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”.


Tak wygląda Muzeum Kart do Gry w Gdyni, fot. Przemysław Kozłowski

To nie tylko wystawa różnorodnych talii kart – okresów produkcji, krajów pochodzenia i sposobów ich wykonania jest tyle, że całą ekspozycję podzielono na tematyczne sale. W jednej znajdziemy np. kolekcjonerskie „białe kruki” z bogatą historią, w innej – zbiór tego, co powstawało w polskich fabrykach. To sprawia, że w muzeum jest o czym opowiadać, a przede wszystkim – jest co podziwiać.

- Zasadnicza część naszego zbioru prezentowana jest w salach tematycznych, jak „Warsztat Kartownika”, „Gabinet Madame Lenormand”, „Pokój Piotrusia”, „Komnata Stańczyka”, w której już pokazujemy historię kart do gry, zaczynając od XVI wieku, poprzez rozwój kart w Europie i w Polsce, kończąc na „Salonie Klasyki”, w którym można zobaczyć najciekawsze i najbardziej nowatorskie karty wydane na świecie – wymienia Andrzej Rzepkowski.


Ekspozycję uzupełniają też m.in. plakaty teatralne i operowe, nad którymi pieczę ma Dama Pikowa, obrazy i grafiki, pocztówki (ze zbioru ponad 1500 pocztówek o tematyce karcianej w Muzeum wystawionych jest ok. 400), sprzęt karciany (prasy, szkatułki i rekwizyty), serwisy kawowe i wiele innych.



O Muzeum Kart do Gry


Głównym celem muzeum jest prezentacja światowego dorobku w zakresie grafiki i produkcji karcianej na przestrzeni kilkuset lat, poznanie metod produkcji kart oraz rozbudzenie fascynacji różnorodnością i bogactwem wzornictwa karcianego na przykładzie najciekawszych talii świata.

Ekspozycja jest adresowana nie tylko aktywnych graczy w karty i brydżystów, ale głównie do szerokiego grona odbiorców. Muzeum Kart do Gry aspiruje do miana miejsca rodzinnych weekendowych spotkań dziadków i wnuków oraz miejsca inspiracji plastycznych dla studentów uczelni artystycznych.

Muzeum Kart do Gry jest częścią Gdyńskiego Centrum Animacji, nad którym czuwa Fundacja Rozwoju Edukacji Trefl. W skład GCA przy ul. Gołębiej 9 wchodzą też działające już pracownie warsztatowe oraz będące na etapie końcowej organizacji Muzeum Animacji. W budynku już od prawie 2 lat działa także Studio Trefl – miejsce, w którym powstaje m.in. znany serial animowany dla dzieci „Rodzina Treflików”.

Więcej informacji na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Animacji.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.10.2020 11:55
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.10.2020 12:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także