Kultura

Wystawa o rzeczach. Eksperyment na 40. urodziny Muzeum Miasta Gdyni

Kobieta w sukience, która ogląda wystawę „My o rzeczach \ rzeczy o nas” w Muzeum Miasta Gdyni. W tle stoją eksponaty: maszyna do szycia i lalka

Nową wystawę można oglądać do 11 lutego 2024 roku // fot. Muzeum Miasta Gdyni/FB

Rzeczy od zawsze stanowiły centrum uwagi instytucji muzealnych, a także były przedmiotem historycznych i konserwatorskich badań oraz sercem każdej ekspozycji. Pracownicy – w roli kustoszy, konserwatorów, edukatorów i popularyzatorów – pozostawali w ich cieniu. Teraz Muzeum Miasta Gdyni zmienia tę perspektywę. Wszystko dzięki nowej wystawie „My o rzeczach \ rzeczy o nas”.

 
Z okazji 40-lecia istnienia Muzeum Miasta Gdyni przygotowało swoisty eksperyment. Wystawę „My o rzeczach \ rzeczy o nas”. Wszystko wskazuje na to, że to pierwsza tego rodzaju ekspozycja w Polsce.

Wystawa opowiada o ludzkim wymiarze pracy z rzeczami. Muzealne przedmioty zostały wybrane i pokazane nie wedle reguł „szkiełka i oka”, ale kluczem emocji, mickiewiczowskiego „czucia”, nawiązując do wydanych niemal 200 lat temu „Ballad i romansów”.

Muzealnicy – obecni i byli pracownicy Muzeum Miasta Gdyni – wybrali obiekty i opowiedzieli o nich, kierując się swoimi subiektywnymi odczuciami i wartościami, jakie zrodziły się w wyniku obcowania człowieka i rzeczy.

Ekspozycji będzie towarzyszyć wystawa fotografii „Muzeum to ludzie”. Będzie można ją obejrzeć w Galerii Klif od piątku, 26 maja od godz. 12.00


– Wystawa prezentuje relacje człowiek-rzecz. Na wystawie pokazujemy różnego rodzaju obiekty m.in. fotografie, dokumenty, obrazy. Do współtworzenia wystawy zaprosiłam obecnych i dawnych pracowników Muzeum Miasta Gdyni. Każdy z nich wybrał po jednym obiekcie z naszych zbiorów, a następnie uzasadnił swój wybór w autorskim tekście. W wyborze nie było istotne ich pochodzenie, czas powstania, ale emocjonalny stosunek do nich – opowiada Joanna Mróz, kuratorka wystawy „My o rzeczach \ rzeczy o nas”.

– Zobaczymy, z jakim odbiorem spotka się ta wystawa. Trochę to taki nasz muzealny eksperyment, ale uważaliśmy, że w roku 40-lecia muzeum, który nazwaliśmy rokiem zbiorów, taka wystawa musiała powstać – mówi Karin Moder, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawa jest dostępna do 11 lutego 2024 roku. Dofinansowano ją ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat wystawy: „My o rzeczach \ rzeczy o nas”, Muzeum Miasta Gdyni, Wystawa 19.05.2022-11.02.2024


Kiedy?

 • wtorek w godz. 10.00-18.00,
 • środa w godz. 12.00-20.00,
 • czwartek i piątek w godz. 10.00-18.00,
 • sobota i niedziela w godz. 10.00-17.00.

Gdzie?
 • Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A.

Więcej informacj znajduje się na stronie muzeum.

 • ikonaOpublikowano: 24.05.2023 14:00
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 24.05.2023 16:58
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona