Nauka

Cała Gdynia na biało na rzecz solidarności

Grupa ludzi na biało

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 wraz z całą Gdynią świętuje Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami // fot. Mariusz Biernacik

Warsztaty, zajęcia włączające i białe stroje na znak solidarności. Gdyńska edukacja świętuje dziś Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Gdynia wspiera osoby ze specjalnymi potrzebami przez cały rok, większość programów realizowana jest przez Gdyńskie Centrum Zdrowia.


Gdynia aktywnie podejmuje inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością. Jednym z kluczowych programów wspierających tę grupę społeczną jest "Gdynia bez Barier 2018–2023". Przypisano w nim działania na rzecz osób niepełnosprawnych wydziałom i jednostkom budżetowym Gdyni m.in. Gdyńskiemu Centrum Zdrowia. Działania na rzecz równości osób z niepełnosprawnościami, to również ważna część naszej edukacji.

- To niezwykle ważne, ponieważ dzieci z niepełnosprawnościami uczą się praktycznie w każdej gdyńskiej szkole czy przedszkolu - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Jednym z priorytetów gdyńskiego samorządu jest równy dostęp dla wszystkich gdynian do edukacji, kultury czy infrastruktury miasta. W Gdyni staramy się tworzyć społeczność różnorodną, gdzie każdy znajdzie dla siebie miejsce. Bardzo ważne jest to, że nauczyciele kształtują postawy otwartości i tolerancji już u najmłodszych gdynianek i gdynian.

Jak co roku problematyka równości jest ważnym elementem działań podejmowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Gdyni. Przez cały poniedziałek trwają tu warsztaty i zajęcia, w ramach których dzieci mogą bardziej zrozumieć trudności i wyzwania, z którymi mierzą się ich koledzy z różnymi niepełnosprawnościami. Podobne inicjatywy podejmowane są również w innych gdyńskich placówkach oświatowych.
Zajmując nie tematyką niepełnosprawności, nie można zapomnieć o działaniach podejmowanych przez pełnomocnika prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością, Beatę Wachowiak-Zwarę. Do zadań pełnomocnika należy m.in. opiniowanie i opracowywanie nowych projektów dotyczących tej problematyki, tworzenie założeń rocznych planów budżetowych dotyczących realizacji zadań wynikających z ustaw i przyjętych programów, a także analizowanie potrzeb osób z niepełnosprawnością i likwidowanie barier (w zakresie możliwości dostępu do obiektów użyteczności publicznej, dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym, swobodnego przemieszczania się i powszechnego korzystania ze środków transportu, możliwości komunikacji międzyludzkiej, pomocy psychologicznej itp.).

- Warto przypomnieć, że 27 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda wręczył pani pełnomocnik Beacie Wachowiak-Zwarze Złoty Krzyż Zasługi – dodaje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. - Gdynia aktywnie wspiera organizacje pozarządowe działające na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością poprzez różnego rodzaju konkursy oraz granty. Te inicjatywy mają na celu zachęcanie organizacji do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością oraz wspierania projektów, które przyczyniają się do budowy bardziej włączającego różne grupy społeczeństwa. Nad konkursami dla organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami czuwa Gdyńskie Centrum Zdrowia.

W 2023 r. zawarto lub kontynuowano realizację łącznie 54 umów na łączną kwotę ponad 1.900.000 zł przeznaczonych na wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Umowy wieloletnie realizują:

  • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni, które wspiera rozwój dzieci z niepełnosprawnościami i zagrożonych niepełnosprawnością w wieku od urodzenia do 7 roku życia.
  • Fundacja Dogtor prowadzi zajęcia z dogoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami.
  • Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski prowadzi centrum informacji i rehabilitacji dla osób niewidomych i niedowidzących.
  • Gdyńskie Stowarzyszenie Osób Niesłyszących i ich Rodzin i Przyjaciół „Effetha” prowadzi ośrodek wsparcia dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
  • Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego O. Pomorski prowadzi centrum wsparcia dla osób chorych na SM.
  • Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Transport bez Barier” świadczy usługi transportowe na rzecz mieszkańców Gdyni z niepełnosprawnościami.
  • Stowarzyszenie „Cool-awi” prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.
Na rzecz poprawy sprawności mieszkańców Gdyni ponadto działają: Fundacja Sport na Zdrowie organizująca zajęcia dla dzieci w basenie solankowym, Stowarzyszenie Amazonek Gdyńskich wspierające kobiety po nowotworach piersi i narządów rodnych, Fundacja Prosto z Serca prowadząca gimnastykę usprawniającą i spotkania z psychologiem, Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i ich Rodzin, które dba o sprawność fizyczną i psychiczną osób chorych na chorobę Parkinsona, Stowarzyszenie „Dlaczego NIE” organizujące zajęcia usprawniające osób z różną niepełnosprawnością w sali i aktywności w wodzie oraz Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych Pomorski Oddział Rejonowy aktywizujący społecznie osoby po amputacji krtani. 
W zakresie aktywizacji i integracji oraz organizacji grup wsparcia działa również wiele organizacji w Gdyni. Są to Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, które organizuje warsztaty dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,  ADAPA Fundacja na rzecz Osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju proponuje zajęcia sportowe i muzyczno-taneczne dla młodzieży, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” organizuje wyjazdy usamodzielniające dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, Fundacja Wielkie Rzeczy poprzez zajęcia wspiera kompetencje społeczne dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców, Stowarzyszenie Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego proponuje rehabilitację społeczną przez sport – futsal bez barier, wypoczynek i edukację dla osób z niepełnosprawnościami.
Oprócz działań realizowanych ze środków Gminy Miasta Gdyni organizacje uzyskały również dofinansowania ze środków PFRON.
Z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, organizacje: ADAPA Fundacja na rzecz Osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju, Fundacja Dogtor, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” i Gdyńskie Stowarzyszenie na rzecz wspomagania rozwoju i aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami „Aktywni i Samodzielni” oferują możliwość uzyskania przez ich podopiecznych nowych kompetencji zawodowych oraz wsparcia psychologicznego. Zostaną przygotowane dla nich stanowiska pracy w celu wykorzystania ich potencjału.
Z zakresu wsparcia dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców / opiekunów i rodzeństwa, organizacje: Fundacja Wielkie Rzeczy, Stowarzyszenie „Dlaczego NIE”, Stowarzyszenie św. Mikołaja Biskupa i Stowarzyszenie „Cool-awi” organizują spotkania integracyjne, zajęcia sportowe i prozdrowotne, grupy wsparcia oraz webinaria eksperckie.
Z zakresu wzrostu kompetencji społecznych osób z niepełnosprawnościami Fundacja dzieciom „Prosty Start” skierowała działania do osób niemówiących lub posługujących się mową w ograniczonym stopniu polegające na rozwijaniu umiejętności skutecznej komunikacji, psychofizycznych sprawności, przygotowanie do życia w środowisku społecznym i dokonywania wyborów dzięki narzędziom komunikacji alternatywnej i wspomagającej AAC. Natomiast celem zadania zaproponowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji jest wzmocnienie uczestników zajęć na drodze do podjęcia pracy lub aktywności w pełnieniu funkcji społecznych.
Ponadto ze środków PFRON z zakresu poprawy sprawności osób z niepełnosprawnościami  Stowarzyszenie „Cool-awi” zaoferowało zajęcia z pływania i nurkowania w basenie, Fundacja Adaptacja zorganizowała zajęcia indywidualne z fizjoterapeutą, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego O. Pomorski zaproponowało warsztaty psychologiczne, Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i ich Rodzin zajęcia z gry w ping-ponga i zawody a Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON - zajęcia usprawniające, ćwiczenia oddechowe i warsztaty poprawiające pamięć i koncentrację.
Środki PFRON zostały również przekazane organizacjom na aktywizację społeczną osób
z niepełnosprawnościami m.in. ADAPA Fundacja na rzecz osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju zorganizowała warsztaty wytwarzania wyrobów typu koszulki, torby, plecaki sygnowane znakiem „Gdyńskiej Rybki”, Fundacja „Prosto z Serca” – warsztaty podczas których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami poznają techniki i metody skutecznej komunikacji, uczą się sztuki kompromisu i podniosą poczucie pewności siebie, a Fundacja wsparcia Osób z zaburzeniami komunikacji „Między Słowami” opracuje scenariusze i nagra filmy instruktażowe wprowadzenia do używania i wykorzystania narzędzia SCA™ (rozmowy wspomaganej), które ułatwią kontakt z osobami z zaburzeniami komunikacji, z niedosłuchem i demencją.     
Każda z wymienionych organizacji pozarządowych działa z dużym zaangażowaniem na rzecz osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że w roku 2023 zaistniały inicjatywy sieciujące organizacje zajmujące się podobną tematyką. Wspólna działalność organizacji pozwala na zwiększenie obszaru działań, bardziej kompleksowe wsparcie oraz dotarcie do większej grupy odbiorców.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.12.2023 14:42
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.12.2023 08:39
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona