Nauka

Całe miasto śpiewa sto lat

Wszystkiego najlepszego Gdynio - życzą dzieci ze Spilno Gdynia // fot. Mariusz Biernacik

Wszystkiego najlepszego Gdynio - życzą dzieci ze Spilno Gdynia // fot. Mariusz Biernacik

Już się rozpoczęło świętowanie 98. urodzin Gdyni, na razie w przedszkolach, bowiem szkoły w tym roku jeszcze mają ferie. Dziś setki najmłodszych mieszkańców miasta z Morza i Marzeń składają Gdyni życzenia.


Lutowe urodziny miasta to uroczystość wpisana w kalendarz gdyńskich przedszkoli. Najmłodsi mieszkańcy Gdyni urządzają z tej okazji bale, układają wiersze, a nawet przygotowują torty.
 
- To budujące, jak wielu mieszkańców Gdyni nosi w sercach swoje miasto – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W samym środku zimy w lutym, mimo mrozu za oknem wszyscy, poczynając od najmłodszych gdynianek i gdynian, świętują urodziny naszego miasta.
 
Wyjątkowa celebracja urodzin jest już tradycją w Przedszkolu nr 48 „Morska przygoda”.
 
- Już od kilkunastu lat robimy konkurs "Gdyni na urodziny" – mówi Alicja Smolik, dyrektor Przedszkola. - Co roku zadanie konkursowe jest inne. Było wykonanie zdjęcia, napisanie bajki o Gdyni, wiersza, wykonanie pracy plastycznej itp. W tym roku: wykonanie gry planszowej z Gdynią w tle. Prac nie nadeszło dużo jednak spodobała nam się ich różnorodność, ujęcie w grze charakterystycznych miejsc Gdyni oraz zadania, które współgrają z miastem. 
Przedszkole postanowiło pokazać gry całemu światu, a przedszkolaki, gdy tylko skończą świętować zaczynają grać „W miasto”.
 
Hucznie urodziny obchodzono również w Przedszkolu Akademia Małych Odkrywców, gdzie maluchy, pod opieką nauczycielki, Pauliny Zielińskiej, recytowały dla Gdyni wierszyki.
 
Życzenia dla miasta składali też dziś mali podopieczni pozostałych gdyńskich placówek, a także Spilno Gdynia.
 
Tymczasem już w poniedziałek zacznie się świętowanie w szkołach.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.02.2024 13:17
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2024 15:19
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona