Nauka

Delegacja z Turcji z wizytą w Gdyni

Delegacja z tureckiej gminy Karşıyaka // fot. Aleksandra Regulska

Delegacja z tureckiej gminy Karşıyaka // fot. Aleksandra Regulska

W ubiegłym tygodniu Gdynia gościła delegację z tureckiej gminy Karşıyaka. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń oraz omówienie możliwości współpracy w różnych dziedzinach, takich jak transport publiczny, technologie cyfrowe, ochrona środowiska i zarządzanie miastem.
Roczny projekt "Partnership for Twin Transition to a Green Future" to współpraca z gminą Karsiyaka w Izmirze w Turcji. Polega na wymianie doświadczeń między Karsiyaka i Gdynią na temat adaptacji do zmian klimatu i zrównoważonej energii, a także dzieleniu się gdyńską wiedzą na temat cyfryzacji i wykorzystania otwartych danych do zarządzania miastem. Ustalono również proces przygotowania SECAP dla Gdyni na bazie zastosowanego rozwiązania w Karsiyaka. Podjęto także próbę zdefiniowania analizy potrzeb w zakresie rozwiązań digitalizacyjnych - co jest istotnym rezultatem prac zaangażowanego zespołu.

Tygodniowa wizyta delegacji z Turcji w ramach realizacji projektu trwającego od listopada 2023 do listopada 2024 przebiegła bardzo pomyślnie. Ze strony Gdyni w projekcie uczestniczy: Sylwia Szumielewicz – Tobiasz, koordynator projektu, Piotr Wiśniewski, naczelnik Gdyńskiego Centrum Kontaktu, Michał Kowalski, zastępca naczelnika Gdyńskiego Centrum Kontaktu i Iryna Grynishak, asystentka projektu.

Do Gdyni przyjechali:
1. Meltem KORMAZ (Expert 2 and Representative / Director of Climate Change and Zero Waste)
2. Sancar ÖZTÜRK (Expert 1 / IT Department)
3. Alp ERDOĞAN (Assistant and SECAP Expert/ Department of Climate Change and Zero Waste)
4. Dr. Yasemin ŞENTÜRK (Project Coordinator/ Urban Design Department)
5. Asist Prof. Dr. Mete Çubukçu (Academician/ Ege University, Department of Energy Technology)
6. Asist Prof. Dr.Hasan Sarptaş (Academician/ Ege University, Department of Energy Technology)
7. Aygün PAKYÜREK (Representative / Eagean Forest Foundation, Member of the Board of Directors)
8. Yasemen BİLGİLİ (Representative / Eagean Forest Foundation, Deputy Director General)
9. Dilara YÜKSEL (Representative and Project Executive / Eagean Forest Foundation)

Delegaci z Turcji mieli okazję zobaczyć i dowiedzieć się o kilku kluczowych aspektach i technologiach wdrażanych w Gdyni. Poznali system elektronicznego transportu publicznego podczas wizyty w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej (PKA) Gdynia. Zostali oprowadzeni po zakładzie przez Lecha Żurka, prezesa firmy, który przedstawił działanie stacji ładowania autobusów elektrycznych.

Następnie delegacja dowiedziała się od przedstawiciela Energia IoT o technologii IoT, która łączy wytwarzanie, dystrybucję i zużycie energii w celu optymalizacji zużycia energii i obniżenia kosztów. Goście z Turcji zapoznali się z koncepcją i zastosowaniami cyfrowego bliźniaka oraz obejrzeli rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości (Platforma VR), a także poznali funkcjonowanie czujników jakości powietrza SEZO i korzyści z ich używania.

Z kolei Showroom innowacji IoT w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zaprezentowała gościom Magdalena Malara-Świtońska z Działu rozwoju i Komunikacji PPNT. Od przedstawicieli Pomorskiej Grupy Konsultingowej S.A. dowiedzieli się o cyfryzacji rozliczeń za media i metodach poprawy efektywności energetycznej. Sławomir Mleczko z MGGP Aero pokazał technologie związane z termografią, mapowaniem zanieczyszczeń świetlnych oraz inwentaryzacją zieleni miejskiej, a przedstawiciel firmy Mpicosys zapoznał z zastosowaniem i korzyściami z używania technologii e-ink.

Gości zainteresował również system FALA do zakupu biletów elektronicznych, który sami przetestowali. Podczas spotkań omówiono również z Agatą Lewandowską, kierownikiem Działu Klimatu w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, metody zmniejszania ilości odpadów oraz działania podejmowane w Gdyni w zakresie zmian klimatycznych. Goście poznali także działalność UrbanLabu, który przedstawiła Magdalena Żółkiewicz, kierownik Działu Programów Społecznych Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
 - Dodatkowo nasi goście odwiedzili najważniejsze atrakcje turystyczne miasta oraz Muzeum Emigracji, co pozwoliło im lepiej poznać historię i kulturę Gdyni – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Biura ds. Jakości Życia i koordynator projektu "Partnership for Twin Transition to a Green Future". - Całość tygodniowej wizyty pozwoliła delegatom na wymianę cennych doświadczeń i nawiązanie nowych kontaktów, co może zaowocować wspólnymi projektami w przyszłości.


Wszystkie działania są finansowane ze środków UE. Pozyskano na nie 120381 euro, z tego 25410 euro dla Gdyni.

Wizyta delegacji z Turcji była doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń między Gdynią a Karşıyaką. Obie strony wyraziły nadzieję na dalszą współpracę i rozwój wspólnych projektów w przyszłości.


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.07.2024 15:45
  • ikona

    Autor: Aleksandra Regulska (aleksandra.regulska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.07.2024 13:14
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona