Nauka

Egzaminy zawodowe w gdyńskich szkołach

Egzamin praktyczny w zawodzie blacharz samochodowy // fot. Katarzyna Balcerzak

Egzamin praktyczny w zawodzie blacharz samochodowy // fot. Katarzyna Balcerzak

Trwają egzaminy zawodowe w gdyńskich szkołach. Kilka lat nauki w technikum czy szkole branżowej za uczniami i teraz czas zweryfikować stan swojej wiedzy. To właśnie od rezultatu tych testów będzie zależeć przyznanie zdającym określonych kompetencji zawodowych.


Podobnie jak w zeszłym roku, również w 2024 sesja letnia przypada na czerwiec. Tym razem sesja trwa od 3 do 19 czerwca. Na etap pisemny przeznaczono dni od 4 do 10 czerwca, a egzaminy praktyczne będą odbywały się przez cały czas.
Ogłoszenie wyników nastąpi dokładnie 30 sierpnia 2024, a wydanie dyplomów oraz certyfikatów – do 9 września.

- Drodzy uczniowie, wszyscy trzymamy za Was bardzo mocno kciuki. Wierzymy, że Wasza ciężka praca i determinacja przyniosą oczekiwane rezultaty. Powodzenia na egzaminach! – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.


Na zdanie części pisemnej zawsze jest dokładnie 1 godzina. W tym czasie trzeba rozwiązać test złożony z 40 pytań. Każde pytanie ma tylko jedną poprawną odpowiedź, a próg zdawalności wynosi co najmniej 50% punktów, czyli trzeba poprawnie odpowiedzieć na przynajmniej 20 pytań. Na zdanie części praktycznej komisja przeznacza od 120 do 240 minut, w zależności od kwalifikacji zawodowej.

Aby uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową, trzeba zdać zarówno pisemną, jak i praktyczną część egzaminu, czyli uzyskać 50% lub więcej punktów w części teoretycznej oraz 75% lub więcej w części praktycznej. Liczba egzaminów zależy od liczby kwalifikacji w obrębie zawodu, który został wybrany. Niektóre z zawodów mają tylko jedną kwalifikację, ale inne składają się z trzech (np. technik pojazdów samochodowych).

- Egzaminy zawodowe dla szkół technicznych jest to ogromne przedsięwzięcie, wymagające przygotowania i zaangażowania nie tylko uczniów, ale również i nauczycieli - podkreśla Rafał Miłosz, dyrektor CKZiU nr 1. – Jest to dla nas bardzo intensywny czas. Nasza szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym dla uczniów z całego województwa, a same egzaminy dotyczą wielu zawodów od technika budowy okrętów do technika lotnictwa. Jestem moim nauczycielom bardzo wdzięczny za ogrom pracy włożony w organizację.


Wyniki egzaminów będzie można znaleźć w Systemie Informatycznym Obsługi Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje w Zawodzie. Kody aktywacyjne do systemu zapewnia szkoła lub ośrodek egzaminacyjny.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.06.2024 13:03
  • ikona

    Autor: Aleksandra Regulska (aleksandra.regulska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.06.2024 15:50
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona