Nauka

Gdyńscy licealiści na prestiżowych zawodach w Rumunii

Grupa licealistów

Zawodnicy z Gdyni z opiekunami // fot. Filip Śmigielski

Przedstawiciele gdyńskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza po raz kolejny będą reprezentować Polskę na prestiżowych, Międzynarodowych Zawodach Prawniczych (International Moot Court) 2023. Gdyńska ekipa wyruszyła właśnie do Rumunii.Już dziś, 31 października w Campulung, w Rumunii, rozpoczynają się Międzynarodowe Zawody Prawnicze (International Moot Court) 2023, które potrwają aż do 7 listopada 2023 roku.

- Uczniowie II LO już po raz dwunasty brać będą udział w prestiżowym, unikatowym na skalę europejską, konkursie jakim jest symulacja postępowania karnego przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, przeznaczonym dla uczniów szkół średnich – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - To wielkie wyzwanie i jedyna w swoim rodzaju przygoda, która otwiera drzwi do najlepszych uniwersytetów. Naszym zawodnikom oraz ich nauczycielom serdecznie gratuluję i trzymam za Was kciuki. Powodzenia!

Młodzież z klas o profilu prawniczym w II Liceum czterokrotnie już uczestniczyła w Międzynarodowych Zawodach Prawniczych odbywających się co dwa lata w Hadze, a będących jedynymi tego typu zawodami na świecie.

- Dwukrotnie zaś, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni i patronacie Pana Prezydenta byliśmy organizatorami bliźniaczego wydarzenia, czyli Baltic Moot Court (w latach 2013 i 2015) w Gdyni – mówi Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka, będąca opiekunem polskiej ekipy. - W roku 2020 amerykańskie stowarzyszenie Justice Resource Centre zorganizowało edycję światową w Gdyni, przy współpracy z Urzędem Miasta Gdyni i II Liceum im. Adama Mickiewicza.

W Moot Court Europe w Rumunii w 2017 roku nasza gdyńska drużyna wygrała zawody, w finale pokonując młodzież z Rosji. W roku 2019 byliśmy zaś finalistami, ustępując drużynie z Rumunii.

W tym roku w konkursie będą uczestnicy uczniowie z takich krajów jak: Rumunia, Bułgaria, Północna Macedonia, Słowacja, Niderlandy, a także Królestwo Eswatini.

Nasi reprezentanci w tym roku to: Natalia Miotk, Maria Spychała, Agata Szymańska, Julia Sadowska, Szymon Bieniuk, Marek Kobiella i Marcel Podgórny. Uczniów przygotowała Anna Ćwiklińska-Rutka przy wsparciu prawników: Aleksandry Zaręby, Mariusza Marciniaka oraz nauczycielki retoryki – Teresy Wasiak. Z uczniami pojedzie też Małgorzata Duszewska.

Sprawa, którą zaprezentują licealiści, dotyczy odpowiedzialności biznesmena i polityka z fikcyjnego kraju za atak na obiekty cywilne, co skutkowało śmiercią cywilów, w tym dzieci. Uczniowie odgrywają role obrońców i oskarżycieli, bazując na Statucie Rzymskim obowiązującym przed Trybunałem Karnym w Hadze. Sędziami będą prawdziwi sędziowie Trybunału oraz sędziowie i prawnicy z Rumunii.

Uczniowie mogą wziąć udział w zawodach dzięki dofinansowaniu od gdyńskiego samorządu, Rady Rodziców II LO oraz sponsorów. Pomogli także prawnicy: mecenas Tomasz Kopoczyński i kancelaria Misiewicz, Mosek i Partnerzy.

Poza codziennymi zmaganiami konkursowymi uczniowie poznają również zamki w Transylwanii, m.in. zamek Peles w Sinai czy Bran pod Brasowem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.10.2023 14:54
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.10.2023 15:25
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona