Nauka

Ja czy grupa? Nauczyciele chcą zrozumieć młodzież

Sala Morska w PPNT Gdynia, ludzie na widowni, ekran na środku, Bartosz Bartoszewicz przemawia przy katedrze

Seminarium zagościło w PPNT Gdynia. Uczestników powitał wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Bartosz Bartoszewicz (na scenie), fot. Kamil Złoch

Gdyńscy pedagodzy sięgają po wiedzę ekspertów, żeby lepiej zrozumieć swoich podopiecznych i ich potrzeby. Ruszyło piętnaste już seminarium organizowane przez Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, które tym razem skupiło się na temacie podmiotowości i tożsamości w szkole.


Ja i grupa” czy „I ja, i grupa”? Każda odpowiedź jest poprawna – tak samo, jak w pracy z dziećmi i młodzieżą nie ma złego momentu na rozpoczęcie profilaktyki. Im wcześniejsze opiekę nad najmłodszymi roztoczą specjaliści, tym łatwiej będzie uchronić ich chociażby przez ryzykiem uzależnień i burzliwym wejściem w dorosłość.

Nowa wiedza dla pedagogów

 
O wiedzę i kompetencje gdyńskich pedagogów i opiekunów kolejny raz dba miejski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień – tematyczne seminarium jest organizowane przez jednostkę już po raz piętnasty. To kilkanaście lat zdobywania nowych kompetencji i świeżego spojrzenia nie tylko przez pedagogów, wychowawców i nauczycieli, ale także współpracujące z nimi organizacje czy służby mundurowe.

Sala Morska w PPNT, krzesła, ludzie na widowni
Uczestnicy seminarium, fot. Kamil Złoch

Podczas inauguracji wydarzenia pod hasłem „Ja i grupa. Podmiotowość i tożsamość w grupie” uczestników powitał wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Bartosz Bartoszewicz.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Państwu, że dzisiaj jesteście z nami, że chcecie się rozwijać, zdobywać nową wiedzę w świecie, który idzie do przodu i ciągle się zmienia – mówił podczas otwarcia seminarium Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Tegoroczna edycja seminarium zbiegła się także z „okrągłym” jubileuszem - 25-leciem funkcjonowania OPiTU. Z tej okazji symboliczne gratulacje odebrała dyrektor tej jednostki, Katarzyna Wiśniewska.

Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, Katarzyna Wiśniewska (z prawej) odbiera symboliczne gratulacje od wiceprezydenta Gdyni Bartosza Bartoszewicza (w środku), fot. Kamil Złoch
Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, Katarzyna Wiśniewska (z prawej) odbiera symboliczne gratulacje od wiceprezydenta Gdyni Bartosza Bartoszewicza (w środku), fot. Kamil Złoch

Szybsze działanie to skuteczniejsza profilaktyka


O czym w tym roku? Nazwa głównego tematu specjalnie przybrała przewrotną formę, żeby odczytywać ją na kilka sposobów. Podmiotowość i tożsamość w szkole to przede wszystkim miara potencjału, który płynie od uczniów, nauczycieli, a nawet aktywnie współpracujących rodziców. Niezależnie od tego, czy mowa o szkołach, czy przedszkolach – wszędzie, gdzie razem można zdziałać więcej.

Specjaliści z Działu Profilaktyki OPiTU, którzy co roku przygotowują seminarium wskazują, że kształtowanie tożsamości to przede wszystkim silny związek z dojrzewaniem, wychowaniem, a nawet profilaktyką uzależnień i ryzykownych zachowań. To wszystko można wyprzedzić o krok i uchronić podopiecznych przed wszystkim, co może ich przytłoczyć w przyszłości.

Wykład w ramach seminarium
Wykład w ramach seminarium, fot. Kamil Złoch

Przygotowano część plenarną i część warsztatową. Uczestnicy wysłuchali w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia m.in. wykładów o wspieraniu rozwoju inteligencji emocjonalnej dzieci (dr Agnieszka Zielonka), prowadzeniu dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (dr Małgorzata Dąbrowska-Kaczorek) i edukacji włączającej (mgr Zofia Lisiecka). Warsztaty to z kolei okazja na zdobycie nowej wiedzy z zakresu integracji dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (dr Małgorzata Dąbrowska-Kaczorek), rozwoju inteligencji emocjonalnej dzieci wczesnoszkolnej (dr Agnieszka Zielonka), tworzenia dobrych klas i szkół (mgr Zofia Lisiecka) oraz profilaktyki uzależnień na etapie wczesnoszkolnym (mgr Katarzyna Abramowicz).

Udział w piętnastym seminarium organizowanym przez OPiTU w Gdyni mogli wziąć bezpłatnie wszyscy specjaliści, którzy pracują w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i wspierających na terenie Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona