Nauka

Jedyna w Polsce integracyjna szkoła na deskach SUP w Gdyni

Instruktor i małych chłopiec z wiosłem.

Letnia Szkoła Sportowych Możliwości zmienia życie dzieci i młodzieży // fot. Filip Śmigielski

W Gdyni ruszyła Letnia Szkoła Sportowych Możliwości, jedyny w Polsce projekt, w ramach którego dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy biorą udział w profesjonalnym szkoleniu surfingu z wykorzystaniem deski SUP oraz całym cyklu zajęć sportowych z uwzględnieniem mentalizacji. Projekt ma na celu budowę wiary w siebie, wsparcie w odkrywaniu pasji oraz poszukiwaniu mocnych stron. Jest to część kampanii „Znajdź swoją drogę” realizowanej w naszym mieście, a finansowanej przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.W zajęciach bierze udział czterdzieści młodych gdynianek i gdynian z Polski i Ukrainy. Są to dzieci uzdolnione sportowo, niektóre z nich dopiero wkraczają w polski systemem edukacji, część jest wychowankami rodzinnych domów dziecka. Z dziećmi pracują specjaliści psychologowie zarówno z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty, jak również poradni psychologiczno-pedagogicznych.

- Letnia Szkoła Sportowych Możliwości, to projekt, który ma na celu nie tylko rozwijanie zdolności dzieci i młodzieży, ale także wsparcie psychiczne, budowanie prawidłowej samooceny oraz pomoc w znalezieniu swojego miejsca w naszym mieście – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Chcielibyśmy, aby wszyscy mieszkańcy, a także te osoby, które chcą się związać z miastem na dłużej, czuły się tu jak najlepiej.

Twórcą unikalnego programu wsparcia dla młodzieży z wykorzystaniem psychologii sportu jest Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolono-Przedszkolnego nr 3. Gdyński samorząd przy wsparciu finansowym Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, powołał Letnią Szkołę Sportowych Możliwości. Zajęcia prowadzą specjaliści z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty oraz odpowiednio przeszkoleni instruktorzy sportowi. Z propozycją specjalnie na ten cel przygotowanych treningów, włączyły się również gdyńskie kluby, m.in. Rugby Club Arka Gdynia, w ramach którego z dziećmi trenuje Dariusz Komisaruczk oraz Pomorski Klub Karate Kyokushin prowadzony przez Michała Marcinkowskiego, treningi prowadzi Marta Erdmańczyk.
- Dzieci i młodzież nie mają łatwo we współczesnym świecie, szczególnie, jeżeli mają za sobą doświadczenie migracji i start w nowym kraju – mówi dyrektor Krzysztof Jankowski. – W naszej Letniej Szkole Sportowych Możliwości pomagamy im odbudować wiarę w siebie, poczuć się bardziej sprawczymi, a także znaleźć nowych przyjaciół. Wierzę, że działając na rzecz dzieci, zmieniamy świat na lepszy.
Szkolenie surfingu, zgodnie z najnowszymi standardami sportowymi, prowadzi dla najmłodszych sportowców pierwsza i wciąż jedyna w Polsce szkoła Academy of Surfing Instructors i wypożyczalnia desek SUP w Gdyni Orłowie.
- Na desce SUP może pływać każdy, nauka nie jest trudna, nie trzeba też mieć specjalnych umiejętności – mówi Andrzej Rybicki, prezes Stowarzyszenia Orłowo przy plaży. – To szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dość szybko mogą się poczuć pewnie na wodzie. Pływanie nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję, ale pomaga również jeżeli chodzi o zasoby psychiczne, kontakt z naturą, woda, uspokajają, szybko można nauczyć się relaksować. Osoby, które pływają nie tylko czują się lepiej, ale ich dni stają się jakościowo lepsze. Cieszymy się, że bierzemy udział w projekcie, który ma wpływ na zdrowie i samopoczucie gdyńskich dzieci i młodzieży.

Letnia Szkoła Sportowych Możliwości odbywa się w sierpniu, ale planowany jest dalszy rozwój projektu aktywizacji młodszych mieszkańców Gdyni. Program finansowany jest ze środków UNICEF.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.08.2023 06:31
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.08.2023 13:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona