Nauka

Królowa nauk i ósmoklasiści

Młodzież w galowych strojach na tle grafiki ze skrzydłami

Dziś egzamin z matematyki, na zdjęciu ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni // fot. Katarzyna Balcerzak

W całej Polsce trwają egzaminy ósmoklasisty. W Gdyni pisze je w tym roku 1169 absolwentów szkół podstawowych. Dziś przyszła kolej na matematykę, co do stopnia trudności, zdania są podzielone. Egzaminu nie można nie zdać, ale jego wyniki ma wpływ na to, do jakiej szkoły średniej dostaną się egzaminowani.


O ile wczorajszy egzamin z języka polskiego wzbudził powszechny entuzjazm, ponieważ pojawiły się przewidywane „Kamienie na szaniec”, o tyle zdania co do poziomu egzaminu z matematyki są podzielone – byli tacy uczniowie, którzy wyszli wcześniej, ale nie brakowało też takich, którzy narzekali na poziom trudności.
- U nas wszystko przebiegało zgodnie z planem, mamy bardzo zdolnych uczniów – mówi Aleksander Kuźmin, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni. – W tym roku w naszej szkole w egzaminie brało udział 51 uczniów, w tym dziewięcioro pochodzenia ukraińskiego. W ubiegłym roku ósmoklasistów było znacznie więcej, bo 120.
Tegoroczny maraton egzaminacyjny dla klas ósmych kończy się jutro, egzaminem z języka obcego, w zdecydowanej większości przypadków będzie to język angielski. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki, do którego przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.

Mało osób wie, że do egzaminu ósmoklasisty podchodzą nie tylko absolwenci podstawówek, ale także uczniowie w szkołach dla dorosłych. Co ważne test ten dla ósmoklasistów jest obowiązkowy i trzeba go napisać, aby ukończyć szkołę podstawową.

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych - po odpowiednim ich udokumentowaniu - nie będą mogli uczestniczyć w egzaminie w wyznaczonym terminie, będą mogli napisać go w terminie dodatkowym. Wyznacza go Centralna Komisja Egzaminacyjna.

W 2024 roku jest to poniedziałek 10 czerwca o godzinie 9:00. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają 3 lipca. Co ważne, egzaminu nie można poprawiać, ale można odwołać się od jego wyników.

  • ikonaOpublikowano: 15.05.2024 15:50
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.05.2024 16:03
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona