Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Nauka

O Gdyni wiedzą wszystko! Miłosz i Radek najlepsi!

Finał 8. edycji Konkursu Wiedzy o Gdyni

Finał 8. edycji Konkursu Wiedzy o Gdyni. Fot. Magdalena Śliżewska

Przebrnęli przez trudne pytania, wykazali się spostrzegawczością w kojarzeniu pomnika po wyświetleniu zaledwie kilku jego elementów, nauczyli się i poprawili błędy z poprzednich edycji, a przede wszystkim – zaimponowali ogromną wiedzą! O kim mowa? O 22 finalistach 8. edycji Konkursu Wiedzy o Gdyni! W kategorii szkół średnich najlepszy okazał się Miłosz Mierkiewicz  z VI LO w Gdyni, a w kategorii szkół podstawowych – Radosław Revel z SP nr 40! 

Konkurs Wiedzy o Gdyni co roku jest realizowany przez Radę Miasta Gdyni i odbywa się pod patronatem przewodniczącej Rady, Joanny Zielińskiej. W organizację tegorocznej edycji konkursu zaangażowali się pracownicy Urzędu Miasta: naczelnik Magdalena Anuszek, Bożena Słowi, Zofia Gawlik i Dorota  Nelke. Zarówno podczas półfinału, jak i finale, nad prawidłowym przebiegiem zmagań uczniów gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, czuwali miejscy radni: Lechosław Dzierżak, Elżbieta Raczyńska oraz Zenon Roda. Finał poprowadziła wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Elżbieta Sierżęga

Finał 8. edycji konkursu wiedzy o Gdyni. Fot. Magdalena Śliżewska

W finale zmierzyło się 10 uczniów szkół średnich oraz 12 uczniów szkół podstawowych. Fot. Magdalena Śliżewska 

22 najlepszych z ponad 700 

Do finałowych zmagań przeszło równo 100 osób mniej, niż tych, którzy przystąpili do półfinału w lutym br. To 10 uczniów szkół ponadpodstawowych i 12 uczniów szkół podstawowych, którzy uzyskali najwięcej punktów, odpowiadając na trudne, nierzadko podchwytliwe, przygotowane przez ekspertów pytania. O skali zmagań świadczy fakt, że do pierwszego etapu tegorocznej edycji przystąpiło ponad 700 uczniów z 50 szkół. Selekcja była więc bardzo ostra. 

Finał 8 edycji. Fot. Magdalena Śliżewska

Na uczestników czekały trudne pytania. Fot. Magdalena Śliżewska 

Wśród finalistów w kategorii szkół ponadpodstawowych znaleźli się: 

 • Jakub Blok 1 ALO, 
 • Wiktoria Cysarz Liceum Katolickie im. św. Jana Pawła II, 
 • Maria Koch XIV LO, 
 • Jakub Krywald VI LO, 
 • Miłosz Mierkiewicz VI LO, 
 • Maja Mocarska II LO, 
 • Julian Remus VI LO, 
 • Dominik Sarniak ZSET, 
 • Szymon Sass 17 LO, 
 • Jakub Stachowski Liceum Katolickie im. św. Jana Pawła II. 

Z kolei finalistami w kategorii szkół podstawowych byli: 

 • Oliwia Foigt SP 43, 
 • Kajetan Igielski SP 44, 
 • Jan Jamroz SP 20, 
 • Leonard Mazurek SP 52, 
 • Wojciech Mietlicki SP 21, 
 • Stanisław Odorski SP 26, 
 • Hanna Puc SP 12, 
 • Radosław  Revel SP 40, 
 • Anna Rodowska SP 46, 
 • Paweł Wnuk SP 17, 
 • Konrad Złoch SP 18, 
 • Marcin Żebro SP 39 

- Po raz ósmy spotykamy się z młodymi uczestnikami, mistrzami wiedzy o Gdyni – powiedziała portalowi gdynia.pl Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Przestąpiło do pierwszej edycji, która odbywała się zdalnie, ponad 700 osób, potem był półfinał, a teraz mamy finał. W szkołach ponadpodstawowych mamy 10 mistrzów wiedzy o Gdyni, w podstawowych - 12. Idea jest taka, żeby młodzi ludzie nauczyli się obserwować Gdynię, żeby widzieli, jak wygląda nasze miasto, żeby je rozumieli, żeby poznali historię, bo myślę, że kochają, jak wszyscy gdynianie, swoje miasto – podkreśliła. 

Pytania trudne i podchwytliwe 

Z jakimi pytaniami musieli zmierzyć się finaliści? Wśród wielu mniej lub bardziej trudnych zadań były i te, związane z identyfikacją gdyńskich pomników. Uczniowie musieli trafnie wskazać dany monument, na podstawie zaledwie trzech detali, jak np. but, guzik, naszywka. Najmniej problemów z rozpoznaniem było z pomnikiem Wendy, z kolei najwięcej – z pomnikiem Ryszarda Kuklińskiego. 

Uczniowie w czasie finału. Fot. Magdalena Śliżewska

Niektóre pytania powtórzyły się, a uczestnicy, którzy wcześniej odpowiedzieli na nie nieprawidłowo, mieli szansę poprawić swoje odpowiedzi. Fot. Magdalena Śliżewska 

- Ponadto przepytano uczestników konkursu z pytań, na które źle odpowiedzieli w poprzednich edycjach. Okazało się, że dzieci i młodzież przygotowali się raz jeszcze i potrafili poprawić błędy – powiedziała nam Joanna Zielińska.  

Pytania nie były proste, o czym mówili nam w lutym sami uczestnicy. 

- Nasi uczestnicy reprezentują bardzo wysoki poziom, my musimy dorównać ich wiedzy, starając się przeprowadzić eliminacje, użyć takich pytań, by ta eliminacja się udała – powiedziała nam Elżbieta Sierżęga, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta. - Myślę, że w tym roku poziom był na tyle wysoki, że udało nam się niektórymi pytaniami zaskoczyć naszych uczestników – dodała. 

W kategorii szkół podstawowych największą wiedzą o Gdyni wykazał się Radosław Revel ze Szkoły Podstawowej nr 40. Fot. Magdalena Śliżewska

Julian Remus z VI LO odbiera nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca. Fot. Magdalena Śliżewska

Wielki finał i radość z wygranej 

Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zajął Miłosz Mierkiewicz z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Drugi był Dominik Sarniak z Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych. Natomiast trzecie miejsce zajął Julian Remus z VI LO. W kategorii szkół podstawowych największą wiedzą o Gdyni wykazał się Radosław Revel ze Szkoły Podstawowej nr 40, drugi był Jan Jamroz ze Szkoły Podstawowej nr 20, natomiast trzecie miejsce zajęła Hanna Puc ze Szkoły Podstawowej nr 12. Laureaci i uczestnicy finału otrzymali interesujące i cenne nagrody. 

- Nie przygotowywałem się zbyt dużo, bazowałem na wiedzy, którą posiadam, którą gdzieś przeczytałem przez przypadek – powiedział nam laureat pierwszego miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych, Miłosz Mierkiewicz z VI LO w Gdyni. - Pytania były dosyć trudne, szczególnie dotyczące dat i nazwisk osób już nieżyjących – podkreślił Miłosz.  

Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zajął Miłosz Mierkiewicz z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni - Absolwenci i Przyjaciele. Fot. Magdalena Śliżewska

Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zajął Miłosz Mierkiewicz z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Fot. Magdalena Śliżewska

Dla gdyńskiego licealisty to było piąte podejście do konkursu. 

- W finale jestem po raz czwarty. Przede wszystkim interesuję się transportem zbiorowym, który jest dość mocno powiązany z funkcjonowaniem miasta, dlatego startuję w tym konkursie. Wiedzę czerpałem z Internetu, zdobywałem ją samodzielnie – powiedział Miłosz. 

Nie tylko on po raz kolejny startował w konkursie. Prawdziwym weteranem konkursowych zmagań jest zdobywca drugiego miejsca, Dominik Sarniak z Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych. Dla niego było to ósme podejście.  

Nagrody/ fot. Magdalena Śliżewska

Na finalistów czekały atrakcyjne nagrody. Fot. Magdalena Śliżewska

Organizatorem wydarzenia jest Rada Miasta Gdyni, partnerami: Invest Komfort, Uniwersytet WSB Merito Gdynia oraz Port Gdynia.

Sponsorzy konkursu to:

Centrum Nauki Experyment, Kolibki Adventure Park Gdynia, LSEG, Nordea, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia, Kaszubskie Forum Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Gdynia Sport, Straż Miejska w Gdyni, PEWIK Gdynia, OPEC, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Informatyki, Helios.
 

 • ikonaOpublikowano: 14.04.2023 15:24
 • ikona

  Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2023 12:41
 • ikonaZmodyfikował: Zygmunt Gołąb
ikona

Zobacz także