Nauka

O poczuciu przynależności. Światowy Dzień Wartości na UG

Na zdj. (od lewej): dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki i Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa i czterokrotna medalistka paraolimpijska. Fot. Magdalena Śliżewska

Na zdj. (od lewej): dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki i Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa i czterokrotna medalistka paraolimpijska. Fot. Magdalena Śliżewska

Uniwersytet Gdański dołączył do oficjalnych obchodów Światowego Dnia Wartości, który obchodzimy 19 października. To ogólnopolska inicjatywa zapoczątkowana przez Association of Business Service Leaders (ABSL), największą organizację zrzeszającą firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Z tej okazji na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się dwie niezwykle ciekawe debaty panelowe, w których udział wzięli  naukowcy, przedstawiciele samorządów i biznesu oraz lokalni liderzy opinii. Gościem pierwszej debaty była m.in. wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


 
Obchody Światowego Dnia Wartości to coroczna kampania odbywająca się tego samego dnia w ponad 80 krajach, mająca na celu zwiększenie świadomości i praktyki uniwersalnych wartości na całym świecie w zmieniających się uwarunkowaniach zewnętrznych.

W Polsce wydarzenie odbywa się równolegle w ośmiu miejscach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Bydgoszcz) i jest częścią programu ABSL #WorkingTogether, który obejmuje szereg działań włączających.

Światowy Dzień Wartości w Trójmieście


Tegoroczny Światowy Dzień Wartości odbył się 15 października na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W programie znalazły się dwie bardzo ciekawe debaty panelowe w gronie naukowców, przedstawicieli samorządów oraz lokalnych liderów opinii. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o tym, w jaki sposób nasza tożsamość wpływa na poczucie przynależności.

O poczucie przynależności w zmieniającym się świecie

Przy stolikach siedzą (od lewej): Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, Natasza Kosakowska-Berezecka, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki i Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa i czterokrotna medalistka paraolimpijska
Na zdj. (od lewej): Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, Natasza Kosakowska-Berezecka, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki i Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa i czterokrotna medalistka paraolimpijska. Fot. Magdalena Śliżewska

W pierwszej debacie pod hasłem „Poczucie przynależności w zmieniającym się świecie. Jak odnaleźć się w czasie przemian natury społecznej, kulturowej i biznesowej” udział wzięły:

  • Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki,
  • dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka – wykładowczyni akademicka, badaczka, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego,
  • Natalia Partyka – polska tenisistka stołowa, czterokrotna medalistka paraolimpijska.

Moderatorem debaty była dr Magdalena Markiewicz – prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczestnicy Światowego Dnia Wartości na UG
Światowy Dzień Wartości na UG. Fot. Magdalena Śliżewska

Podczas debaty prelegentki rozmawiały o poczuciu przynależności w różnych kontekstach: prywatnych relacji, pracy w zespole, w sporcie oraz w wymiarze prawa i samorządu.  
– Jeżeli zastanowimy się w wymiarze czysto teoretycznym, czym jest samorząd, to teoria prawa, jak również konkretnie norma prawa, mówi nam, że to jest wspólnota. To jest coś, o czym często zapominamy, zarówno w wymiarze naukowym, jak i czysto teoretycznym. Patrząc praktycznie, i nie tylko z punktu widzenia doświadczeń gdyńskich, ale także innych państw w Europie i na świecie, wydaje się, że akurat jesteśmy w takim momencie, kiedy ta przynależność do mniejszych wspólnot w wymiarze publicznym staje się ważniejsza od tych większych. Wielu badaczy stawia tezę, że w niedalekiej przyszłości czeka nas poczucie przynależności poprzez obywatelstwo do miasta, a nie państwa. W swoich codziennych obserwacjach widzę bardzo często, że to już nawet nie jest uczucie przynależności do miasta – ono oczywiście istnieje – ale np. do dzielnicy – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

– Poczucie przynależności to siła, którą mamy na co dzień i która płynie z ludzi. Pomyślcie sobie o takich zespołach, w których wam było bardzo dobrze. Że wam się chciało z nimi pracować, dawać z siebie więcej, być zaangażowanymi. Budowanie przynależności w dobrych zespołach polega na tym, że ludzie po pierwsze mają poczucie, że są częścią większej całości, ale mają też poczucie, że mają władzę, czyli wpływ na to, co ten zespół robi – mówi dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

A jak w kontekście wspólnotowości budować otwartość w mieście?
– To w takiej wspólnocie jak miasto jest bardzo trudne. Dlatego, że jest to bardzo liczna grupa i z definicji tworzona przez osoby o bardzo różnych światopoglądach. I nie ma takiej opcji, żeby z jednym pomysłem na tworzenie tego naszego lokalnego świata trafić do wszystkich. Dlatego po pierwsze trzeba mieć w sobie pewien rodzaj balansu pomiędzy determinacją do osiągania celu, który przyjęliśmy jako dobry, słuszny, sprawiedliwy i odpornością na krytykę, która może być bardzo brutalna. I wtedy musimy to ocenić. Czy to jest ten moment, który musimy przetrwać i robić swoje, nie zważając na krytykę, czy może jednak zastanowić się, czy nie ma w niej jakiegoś elementu konstruktywnego. Bo może to nie jest tak, że pozjadaliśmy wszystkie mądrości świata i może ta krytyka jest nie tylko hejtem, ale znajduje się w niej coś, co można wyjąć i sprawić, że te działania będą lepsze – dodaje wiceprezydentka Gdyni.

„Wiele odcieni przynależności i zaangażowania”


Z kolei przedmiotem drugiej debaty „Wiele odcieni przynależności i zaangażowania”  była wymiana doświadczeń i wzajemnych inspiracji dotyczących polityki Diversity and Inclusion (D&I) w firmach sektorowych i uczelniach.

W debacie wzięli udział:

  • Aleksandra Peszek, HR Manager, Bayer,
  • Katarzyna Cichocka, Technical Program Manager, Diversity and Inclusion Leader, Intel,
  • dr Krzysztof Szczepaniak, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Debatę moderowała Klaudia Knapik, HR Manager z DNV.

Wartości Uniwersytetu Gdańskiego

Przy mównicy stoi dziekan Wydziału Ekonomicznego UG dr hab. Monika Bąk
Na zdj. dziekan Wydziału Ekonomicznego UG dr hab. Monika Bąk. Fot. Magdalena Śliżewska

Naczelnymi wartościami Uniwersytetu Gdańskiego są: racjonalne dążenie do prawdy poprzez innowacyjne badania naukowe, podążanie za najlepszymi wzorcami nauki światowej, nowoczesne kształcenie służące rozwojowi cywilizacyjnemu i społecznemu, wzajemny szacunek i zaufanie, tolerancja dla różnorodności poglądów oraz solidarność całej społeczności akademickiej.

Światowy Dzień Wartości na UG został objęty patronatem prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego, rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

  • ikonaOpublikowano: 19.10.2023 15:07
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.10.2023 13:07
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona