Nauka

O prawie nowych technologii w gospodarce morskiej

W konferencji wzięła udział m.in. wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała (fot. Magdalena Śliżewska)

W konferencji wzięła udział m.in. wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała (fot. Magdalena Śliżewska)

Od cyfryzacji po sztuczną inteligencję, blockchain i analizę danych. Co obecnie silnie wpływa na transformację stosunków prawnych w gospodarce morskie? O tym między innymi rozmawiają uczestnicy XII Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego „Prawo nowych technologii w gospodarce morskiej”, którzy spotkali się dzisiaj (18.04) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

 
Trwa XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Prawo nowych technologii w gospodarce morskiej”. Jej organizatorami są Katedra Prawa Morskiego WPiA UG, Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.

Na konferencji goszczą m.in.: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz, Sylwia-Mrozowska, prorektor ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego WPiA UG oraz Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.


– Nie będzie odkrywcze, jeśli powiem, że nowe technologie i gwałtowne zmiany, które ostatnio następują, wymuszają również zmiany w prawie, którym czasem udaje się nadążyć przed zmianami technologicznymi, a czasem dokonywane są dopiero następczo. W każdym razie warto o nich rozmawiać, warto się zastanawiać, co w prawie należy zmienić, a co już zostało zmienione i jak należy to interpretować – mówi wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Konferencja poświęcona jest zagadnieniom, które obecnie bardzo silnie wpływają na transformację stosunków prawnych w gospodarce morskiej. Od cyfryzacji po sztuczną inteligencję, blockchain i analizę danych, coraz powszechniej korzysta się z najnowocześniejszych rozwiązań w celu ułatwienia międzynarodowego obrotu morskiego oraz wsparcia funkcjonowania administracji publicznej, w szczególności administracji morskiej.

Nowe technologie otwierają też wiele możliwości w zakresie efektywności, dokładności i szybkości obrotu portowo-morskiego. Możliwości wprowadzania i stosowania nowych technologii oraz systemów sztucznej inteligencji wciąż rosną. Już dzisiaj są one wykorzystywane w osiąganiu celów zrównoważonej niebieskiej gospodarki.

Tegorocznej edycji tradycyjnie towarzyszył panel dla młodych naukowców, który odbył się 17 kwietnia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.04.2024 13:02
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.04.2024 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona