Nauka

O sile kobiet i współpracy

Prof. Michał Rusinek wygłaszający wykład podczas II otwartego spotkania Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita // fot. Karol Stańczak

Prof. Michał Rusinek wygłaszający wykład podczas II otwartego spotkania Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita // fot. Karol Stańczak

Jak zachować balans i budować sens? Jaką rolę w języku odgrywają feminatywy i czy należy je komuś narzucać? Tego mogli się dowiedzieć uczestnicy II otwartego spotkania Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita, które odbyło się 26 lutego w Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie zabrakło również przestrzeni na integrację i wymianę doświadczeń. W wydarzeniu brały udział nie tylko badaczki i pracowniczki uczelni, ale także kobiety, które mają wpływ na kształt i rozwój Trójmiasta. Wśród nich była wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita wspiera działania na rzecz współpracy, wymiany doświadczeń, a także budowania świadomości na temat równości i wzajemnego wsparcia kobiet. Tworzą go badaczki i pracownice Uczelni Fahrenheita, czyli Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Chcą one jednak integrować również inne środowiska i zwiększać rolę kobiet. A zatem stawiają na współpracę z paniami, które mają wpływ na kształt i rozwój Trójmiasta.

W tym celu są organizowane specjalne spotkania otwarte klubu. Jedno z nich odbyło się w poniedziałek, 26 lutego w audytorium im. prof. Zdzisława Kieturakisa w Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestniczyły w nim m.in. parlamentarzystki, samorządowczynie, badaczki, a także przedstawicielki lokalnych instytucji kultury, biznesu czy stowarzyszeń. Wśród gości pojawiali się m.in.: wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka Gdańska, Monika Chabior – zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, a także prof. dr hab. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego i Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. Uczestników powitała prof. Edyta Szurowska – prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

– Aby tworzyć silną społeczność i poprawić sytuację kobiet, niezbędna jest ich współpraca i integracja. Wspólne spotkania i wymiana doświadczeń to pole do wzajemnej inspiracji. Dlatego zawsze chętnie wspieram tego typu inicjatywy i aktywnie działam na ich rzecz – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

W II otwartym spotkaniu Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita wzięła udział m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki (druga od prawej w drugim rzędzie)
W II otwartym spotkaniu Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita wzięła udział m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki (druga od prawej w drugim rzędzie) // fot. Karol Stańczak

Spotkanie otworzyło przemówienie prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej, przewodniczącej Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita, która opowiedziała o rocznej działalności stowarzyszenia. Następnie goście mogli wysłuchać dwóch wykładów. Prof. Michał Rusinek z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówił o „Kobiecie w języku”. Podkreślał, że powinniśmy się przyzwyczaić do feminatywów, bo są one ważną częścią języka, ale nie możemy nikomu narzucać ich stosowania. Z kolei prof. Magdalena Błażek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opowiadała, jak zachować balans i budować sens.

Po części oficjalnej nie zabrakło nieformalnych rozmów przy kawie i wzajemnej wymiany doświadczeń.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.02.2024 15:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2024 13:47
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona