Nauka

Oni podbiją świat nauki

Kongres w ramach Gdynia E(x)plory Week otworzył wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć, fot. Kamil Złoch

Kongres w ramach Gdynia E(x)plory Week otworzył wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć, fot. Kamil Złoch

Genialni młodzi wynalazcy, którzy chcą zmienić świat i ich nauczyciele, którzy chcą być przygotowani na innowacyjność. Gdynię odwiedziły dziesiątki wyjątkowych umysłów, które uczestniczą w Gdynia E(x)plory Week – największym w Polsce wydarzeniu promującym naukę i nowoczesne technologie.

W środę rozpoczęliśmy Gdynia E(x)plory Week – kilkudniowe święto nauki w innowacyjnym wydaniu, które jest adresowane zarówno do młodych naukowców, ich edukatorów, jak i wszystkich uczniów zainteresowanych poszerzaniem swoich horyzontów. Równolegle w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa krajowy finał Konkursu Naukowego E(x)plory 2019, Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory oraz IX Kongres E(x)plory pod hasłem „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Tegorocznych uczestników powitał w imieniu miasta wiceprezydent ds. innowacji, Michał Guć, podkreślając znaczenie projektów realizowanych przez nastolatków.

- To niezwykły konkurs. To bardzo młodzi naukowcy, uczniowie, osoby jeszcze niepełnoletnie, ale już z pasją do uprawiania nauki, z projektami często bardzo praktycznymi. To najróżniejsze wdrożenia, którymi już na tym etapie jest zainteresowany przemysł i gospodarka. Odbywanie ogólnopolskiego finału konkursu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, czyli w miejscu, które łączy naukę i przedsiębiorczość to idealne połączenie. Cieszymy się, że E(x)plory osiadło na stałe w Gdyni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.



Program dla wszystkich


Wydarzenie zagości w Gdyni aż do piątku, a w jego bogatym programie każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. To niepowtarzalna okazja na przyjrzenie się pomysłom, które mogą zmieniać świat i na poszerzenie swojej wiedzy. Główny cel organizatorów to zainspirowanie młodzieży do zabawy z nauką.

- To wielkie święto nauki i innowacji, będzie się działo bardzo dużo. Mamy krajowy finał Konkursu Naukowego E(x)plory, czyli 33 projekty młodych badaczy będą rywalizować o nasze nagrody. Mamy też kongres poświęcony edukacji, gdzie edukatorzy będą dyskutować o tym, jak szkoła może nadążyć za dzisiejszym światem i dobrze wspierać uczniów w ich rozwoju. Jest także ogromny w tym roku Festiwal Nauki i Technologii z licznymi warsztatami i pokazami naukowymi. Gośćmi specjalnymi będą Dawid Myśliwiec, twórca kanału „Naukowy Bełkot” na YouTube, blogerzy z „Crazy Nauka” i wielu innych ciekawych mówców – zapowiada Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Wynalazki, które zmienią świat


Szczególnie ciekawe są projekty, które rywalizują w ogólnopolskim finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 i zostaną poddane ocenie jurorów. Ci wybiorą spośród nich pomysł, który okaże się najbardziej innowacyjny. Będzie z czego wybierać, bo wśród kilkudziesięciu projektów walczących w ostatnim etapie warto wymienić chociażby rower dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, który jest sterowany zdalnie przez drugą osobę czy rower skanujący powietrze pod kątem jego jakości.

Krajowy finał Konkursu Naukowego E(x)plory 2019, fot. Kamil Złoch

Wśród pomysłów młodych naukowców z całej Polski znalazły się też m.in. nakładka na komin analizująca skład dymu, urządzenie do oczyszczania wody z ibuprofenu, dużo projektów biologiczno-chemicznych związanych z leczeniem chorób, np. nowotworów, a nawet... projekt społeczny dotyczący rodziców publikujących zdjęcia dzieci na Facebooku i konsekwencji ich działania. Wśród 33 projektów-finalistów znaleźli się także uczniowie z gdyńskiego III Liceum Ogólnokształcącego.

O innowacjach w edukacji


W środę rozpoczęli też nauczyciele, dyrektorzy i przedstawiciele organów samorządowych, którzy uczestniczyli w wykładach i debatach związanych z innowacjami w edukacji. W jednym z pierwszych paneli tematycznych, „Jak kształcić pokolenie młodych innowatorów. Dyskusja ekspercka nad zagadnieniem innowacyjności polskiej szkoły” uczestniczył wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Bartosz Bartoszewicz.

- W Gdyni edukacja to jeden z filarów, jeżeli chodzi o jakość życia w naszym mieście. Nie mamy wątpliwości, że jednym z podstawowych członów tego filaru są nauczyciele, ich zaangażowanie, wiedza i poświęcenie. To oni są w stanie znaleźć innowatorów w środowisku uczniów albo wesprzeć tych, którzy mają większe problemy i pomóc osiągnąć im zamierzone cele. Nauczyciele są kluczem do tego, aby osiągnąć sukces, dlatego z nimi chcemy dziś rozmawiać o przyszłości edukacji – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Kongres E(x)plory, w środku wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, fot. Kamil Złoch

Uczestnicy IX Kongresu E(x)plory to ciekawe osobistości związane z edukacją, m.in. prof. Lech Mankiewicz, dr Marzena Żylińska, Anna Szulc czy Kamil Śliwowski. Kongres próbuje przybliżyć ciekawe i nowatorskie metody pracy z uczniami, które mogą pomóc w wychowywaniu pokolenia, które sprosta wyzwaniom współczesnego świata.

To już siódma edycja Gdynia E(x)plory Week – największego w Polsce wydarzenia promującego naukę i nowoczesne technologie, które Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia już od 2013 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.10.2019 15:57
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.10.2019 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także