Nauka

Ośrodek badawczy Offshore otwarty!

Wspólne zdjęcie po ceremonii otwarcia  Centrum Offshore (fot. Magdalena Starnawska)

Wspólne zdjęcie po ceremonii otwarcia Centrum Offshore (fot. Magdalena Starnawska)

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył nowoczesny ośrodek badawczy Offshore. Centrum stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym dla rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Uroczyste otwarcie odbyło się 29 lutego, a udział w nim wzięli m.in. prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, Dyrektor Instytutu Morskiego oraz Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


Ceremonię otwarcia Centrum rozpoczął JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który powitał przybyłych gości.
Cieszę się niezmiernie, że możemy dzisiaj wspólnie świętować uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które, mam nadzieję w kolejnych latach, będzie służyć wspólnemu pożytkowi na potrzeby prowadzenia kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych dla innowacyjnego przemysłu morskiego zarówno w kraju, jak i za granicą (...). Ambicją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest, aby Centrum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore”!

Czym jest Offshore?


Offshore to niezwykle nowoczesny ośrodek badawczo-edukacyjny dający możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Ważnym atutem jest świetna lokalizacja inwestycji, otóż Centrum znajduje się bezpośrednio przy Nabrzeżu Wisłoujście. Umożliwia to postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i dla kontrahentów. Ponadto budynek Offshore Uniwersytetu Morskiego będzie główną siedzibą Instytutu Morskiego UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, które zajmują się kształceniem kadr menadżerskich m.in. poprzez prowadzenie pierwszych w Polsce podyplomowych studiów Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
Warto zaznaczyć, że Uniwersytet Morski w Gdyni od lat jest liderem na polskim rynku offshore. Możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na morzu jest przyszłością dla pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
Istotnym elementem działań Instytutu Morskiego będzie rozwój energetyki wiatrowej. - mówi Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. To bardzo ważne działanie z punktu widzenia ekologii, ale też istotne działanie dotyczące kształcenia młodych ludzi. Daje możliwości kształcenia przyszłych kadr na najwyższym poziomie, a w połączeniu z wysokim poziomem badań naukowych daje markę i jakość, która wzmocni siłę polskiej nauki.



Co oferuje nowe Centrum Offshore?

W budynku znajdują się akredytowane laboratoria dostosowane do nowoczesnej gospodarki morskiej: geotechniczne, ekologiczne i elektroniczne. 

Wnętrze Centrum Offshore (fot. Magdalena Starnawska)

Ponadto w ośrodku powstało:

  • Około 200 stanowisk pracy
  • Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m²
  • Nowoczesna macierz dyskowa o pojemności 1,0 PB
  • Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m² i wysokości 7,5 m
  • Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m


Koszt inwestycji


Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2021 r. i kosztowała blisko 64 miliony złotych, a zrealizowała ją firma Budimex. Centrum zyskało dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.03.2024 11:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.03.2024 22:33
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona