Nauka

Ostatni egzamin ósmoklasistów za nami

Uczniowie w galowych strojach

Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 26 tuż po egzaminie z języka angielskiego // fot. Filip Śmigielski

Egzaminem z języka obcego kończymy tegoroczny maraton egzaminacyjny. Na wyniki przyjdzie jeszcze poczekać, ale już trwa rekrutacja do szkół średnich. Za kilka dni rozpoczynają się testy kompetencji i sprawnościowe do klasy językowych i sportowych.


Zdecydowana większość młodych gdynianek i gdynian na dzisiejszy egzamin z języka obcego wybrała język angielski. Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy, ocenili go jako prosty.

- Musieliśmy napisać e-mail do kolegi, czyli coś, co prawie każdy robi prawie każdego dnia. Ja mam przyjaciół w różnych krajach i kuzynów w Norwegii, którzy nie mówią po polsku więc z tym zadaniem nie miałam problemu – mówi Iga, tegoroczna ósmoklasistka.

Jej koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 26 podzielają jej zdanie.

- Angielski to język, który słyszymy nie tylko w szkole, ale w filmach, wśród znajomych. Na tym egzaminie nie było więc nic specjalnie trudnego – przyznają.

Ogólnie tegoroczne egzaminy są oceniane jako dość proste – wielu uczniów jest bardzo zadowolonych z języka polskiego, nieco więcej problemów sprawiła matematyka, radość sprawił mało skomplikowany test z języka angielskiego.


Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy kończą klasę podstawową, choć nie można go nie zdać, jego wynik decyduje o przyjęciu do szkoły średniej. Co z tymi uczniami, którzy z różnych powodów nie mogli do niego przystąpić? Na nich czekają terminy dodatkowe.


W tym roku zaplanowano je na czerwiec:


  • język polski - 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) - godz. 9:00
  • matematyka - 13 czerwca 2023 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 14 czerwca 2023 r. (środa) - godz. 9:00

Tymczasem od połowy maja trwa już rekrutacja do szkół średnich. W Gdyni odbywa się ona za pomocą systemu elektronicznego, w tym roku uczniowie nie mają ograniczeń jeżeli chodzi o wybór szkół.

Jakie błędów lepiej uniknąć?

W ubiegłym roku część z kandydatów wybrała tylko jedną szkołę. To spowodowało, że część kandydatów nie dostała się nigdzie.

  • Układając listę preferencji, należy wziąć pod uwagę progi punktowe, jakie obowiązywały w ubiegłym roku. Wybierając wyłącznie szkoły o podobnych progach, ryzykujemy, że nie dostaniemy się nigdzie.
  • Warto na swojej liście umieścić „szkołę ratunkową”, czyli taką do której progi punktowe były znacznie niższe od tych, które zakładamy u siebie, nie jesteśmy bowiem w stanie do końca przewidzieć ile ich otrzymamy.
  • Pamiętajmy, że w każdej ze szkół możemy wybrać dowolną ilość oddziałów.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.05.2023 13:50
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.05.2023 14:56
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona