Nauka

Po polsku o historii w II Liceum Ogólnokształcącym

XI już edycja Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” odbyła się w Gdyni // fot. mat. organizatora

XI już edycja Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” odbyła się w Gdyni // fot. mat. organizatora

Wojewódzka, XI już edycja Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” tradycyjnie odbyła się w Gdyni. Gospodarzem było II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, a najwyższe noty zdobyli uczniowie gdyńskich szkół i to w każdej kategorii.



Organizatorem ogólnopolskiego konkursu Dyktanda Niepodległościowego jest fundacja „Zawsze warto”, partnerem Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ, a patronem etapu wojewódzkiego tradycyjnie Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
- Tak liczni uczestnicy, tego wyjątkowego konkursu, mimo młodego wieku doskonale wiedzą czym jest patriotyzm - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Udział w dyktandzie to przecież duży wysiłek, włożony przez młodych ludzi w przygotowania, znajomość polskiej literatury, polskiej wyjątkowej, choć trudnej pisowni. Gratuluję tej wytrwałości nie tylko laureatom, ale również wszystkim, którzy próbowali swych sił w tym ważnym dyktandzie. Gratuluję również nauczycielom i rodzicom, a także wszystkim, którzy wiele pracy włożyli w organizację tej edycji dyktanda.

A tegoroczna Gala Laureatów odbyła się w pięknej oprawie, niezwykle uroczyście z patriotycznymi akcentami. Z ramienia „Dwójki” przygotowały ją dwie nauczycielki: Teresa Wasiak, ucząca retoryki i Grażyna Ochnik, polonistka.
- Niepodległościowe dyktando co roku skupia się na innej tematyce, w tej edycji byli to Wielcy Polacy - mówi Ewa Soduła, wicedyrektor szkoły, koordynator konkursu w województwie pomorskim. - Poziom uczniów biorących w konkursie był bardzo wyrównany, samo przeprowadzenie dyktanda wymagało wiele pracy, ale patrząc dziś na uśmiechy laureatów, na wyjątkową oprawę, jaką ma gala, sądzę, że było warto.

Kto stanął na podium? W najmłodszej grupie, uczniów klas IV-VI, pierwsze miejsce zajęła Kalina Bukowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni, której opiekunem była Katarzyna Bugajska-Koriat. Na drugim miejscu uplasowali się ex aeqo Julia Gołata z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Gdyni (opiekun Hanna Sobolewska) i Tymoteusz Polek, którego opiekunem była Ewa Sobczyk, również z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. Trzecie miejsce przypadło ex aeqo dwóm kolejnym uczniom: Elizie Baszun ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Gdyni, której opiekunem była Emilia Stachura i Przemysławowi Szkrzypczakowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach (opiekun Karina Jaroszewska).

W starszej grupie, uczniów VII i VII klas, najlepiej napisała dyktando Maja Wojterska ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni, która przygotowywała się pod kierunkiem Alicji Smolińskiej. Na drugiej pozycji uplasowała się Pola Dworak ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Gdańsku (opiekun Iwona Drobicka), na trzeciej – Karolina Skulska ze Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku, którą przygotowywała Katarzyna Burzyńska.

Kategorię szkół średnich bezkonkurencyjnie zdominowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni. Na pierwszym miejscu znalazła się Zofia Licau, którą przygotowywała Sylwia Szymańska, na drugim Milena Kamińska, z opiekunem Anną Bargielską, a na trzecim ex aeqo Bartosz Drywa (opiekun Sylwia Szymańska) i Dominika Kamińska (opiekun Anna Bargielska).

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie II LO.

  • ikonaOpublikowano: 17.11.2023 15:05
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.11.2023 15:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona