Nauka

Przy wspólnym stole dla gdyńskiej edukacji

Ludzie pod tablicą

Część uczestników konferencji "Porozmawiaj-my o edukacji" w Gdyni // fot. GODN

Moc pozytywnej energii, ważne deklaracje, sojusznicy gotowi zmieniać świat edukacji na jeszcze lepszy – tak najkrócej można podsumować spotkanie, które odbyło się w Muzeum Emigracji z inicjatywy Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge, Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Biura ds. Jakości Życia UM i Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. Na tym jednak nie koniec – uczestnicy zgodnie postanowili kontynuować wspólne działania na rzecz gdyńskich szkół i placówek oświatowych.

 
Spotkanie adresowane było do wszystkich, którym zależy, aby gdyńska edukacja była jeszcze lepsza. Zainteresowanie zaskoczyło organizatorów – do Muzeum Emigracji przyszli dyrektorzy szkół, nauczyciele, ale także przedstawiciele rad rodziców, społecznicy i co okazało się niezwykle cenne – sami uczniowie, bardzo zaangażowana młodzież aż z pięciu liceów: II, III, IX, XIV i XVII.
Nieoczekiwanie mottem spotkania stały się słowa Jakuba Tylmana, zwanego ostatnio współczesnym Panem Kleksem: „Nie musimy czekać bezczynnie na kolejne wielkie reformy i ustawy. Możemy zacząć od tego, co najbliżej – szkoły, w której pracujemy, placówki, do której chodzą nasze dzieci.” Książka dyrektora kolorowej szkoły „Jak pokolorować szkołę” krążyła po sali jako inspiracja, niezależnie od wieku i pozycji uczestników.
 
- Gdyńska edukacja ma w sobie niezwykłą moc - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Pracują tu wspaniali ludzie, niezwykle kreatywni, otwarci, gotowi stale się rozwijać i podnosić poprzeczkę. To właśnie dzięki nim i samym uczniom mamy tak wspaniałe wyniki, a gdyńska edukacja staje się inspiracją dla innych miast.
 
Konferencję zainaugurował inspirujący wykład dr Anny Hildebrandt-Mrozek - doświadczonej edukatorki i doradczyni w obszarze dobrostanu, budowania poczucia własnej wartości, odkrywania pozytywnego potencjału osobistego, rozwijania inteligencji emocjonalnej oraz inicjatorki Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. Prelegentka pokazała mapę, na której widać jak w dużym tempie przybywa szkół, które chcą organizować tygodnie, a nawet miesiące szczęścia w swojej szkole.
 
- To była jedna z najważniejszych wartości tego spotkania. Aby nie narzekać a skupić się na pozytywach, na takich działaniach, które sprawią, że wszyscy - dorośli, dzieci i młodzież, a także rodzice - poczujemy się lepiej w naszych szkołach – mówi Wojciech Jankowski szef Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. – Chcemy zmieniać otaczający nas świat na lepsze i szukamy do tego sojuszników.
 
Przy wspólnych stołach do pracy nad wartościami i pomysłami zmian, zasiedli dyrektorzy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież. Szybko okazało się, że wszystkim zależy na jednym: dobrych relacjach, współpracy, stwarzaniu warunków do rozwoju, na szkole, w której każdy czuje się dobrze.
 
- Celem pierwszego spotkania było wspólne wypracowanie minimum trzech priorytetów, które będą realizowane w szkołach, których przedstawiciele byli na spotkaniu – mówi Aleksandra Mońko z Educational Cha(lle)nge. – Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że chcielibyśmy częściej spotykać się w takim gronie, dzielić doświadczeniami, sprawdzać jak w praktyce realizowane jest to, co udało nam się wspólnie stworzyć.
 
Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z rozmów i wniosków, do jakich udało się dojść podczas spotkania.
 
- Świetna energia, konstruktywna rozmowa, bardzo ciekawy głos młodzieży, nauczycieli i rodziców. Oby więcej tak inspirujących rozmów – mówi Anna Myszka, gdyńska radna i przedstawicielka rodziców.
 
- Bardzo dziękujemy Gdyńskiemu Ośrodkowi Wsparcia dla Oświaty Wojciechowi Jankowskiemu, Educational Challenge, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskiemu Zespołowi Wsparcia dla Oświaty za organizację tego wspaniałego wydarzenia, a wszystkim uczestnikom za obecność i mądre słowa – piszą członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni. - Cieszymy się, że wśród nas jest chęć zmiany, wielki zapał i zaangażowanie. Czas realizować wszystkie znalezione konkrety.
 
Jednym z współorganizatorów wydarzenia był Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty, którego przedstawiciel, Michał Sakłak, psycholog, wykładowca akademicki, przedstawił krótkie posumowanie raportu na temat potrzeb i problemów gdyńskiej edukacji.
 
O kolejnych projektach osób zaangażowanych w działania na rzecz edukacji będziemy informować na bieżąco.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.10.2023 13:49
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.10.2023 21:59
  • ikonaZmodyfikował: Aneta Marczak
ikona