Nauka

Spilno Gdynia na rzecz wszystkich mieszkańców miasta

Grupa osób dorosłych i dzieci, w Spilno Gdynia

Grupa osób działających na rzecz Spilno Gdynia, w centrum Rashed Mustafa Sarwar - koordynator UNICEFU-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce // fot. Filip Śmigielski
Informacyjno-integracyjny punkt Spilno Gdynia przy ul. Starowiejskiej 25 już wpisał się w krajobraz miasta. To miejsce, do którego może przyjść każdy, niezależnie od wieku czy narodowości. Mile widziani są Ci, którzy potrzebują pomocy bądź wsparcia, ale też gdynianki i gdynianie, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych.

- Spilno Gdynia to niezwykle ważny tego typu punkt w Gdyni, a nawet całym Trójmieście, prowadzony wspólnie z UNICEF - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - W naszym mieście od początku jego istnienia robimy wszystko, aby jednoczyć jego mieszkańców wokół idei wspólnego działania dla dobra społeczności. Ponad rok temu, gdy przyjmowaliśmy uchodźców wojennych z Ukrainy, wierzyliśmy w to, że wojna szybko się skończy i będą mogli wrócić do swojego kraju. Tak się jednak nie stało. Część z nich postanowiła związać się z Gdynią na dłużej, pracują tu, a ich dzieci uczą się w gdyńskich szkołach i już w większości świetnie mówią po polsku. Zarówno dzieci jak i dorośli stali się częścią społeczności miasta. To dobrze, że jest miejsce, gdzie można znaleźć, ale też zaoferować pomoc, gdzie dzieci, niezależnie od narodowości rozwijają swoje pasje, mogą uprawiać sport i bezpiecznie dorastać, dzięki wsparciu pomocnych dorosłych.

W sierpniu i wrześniu podopieczni Spilno Gdynia brali udział w zajęciach Letniej Szkoły Sportowych Możliwości, w ramach której mogli spróbować surfingu na deskach SUP.

- To była duża przyjemność móc obserwować jak z dnia na dzień młodzi surferrzy coraz lepiej sobie radzą nie tylko z falami, ale również uczą się pokonywać życiowe przeciwności, wzrasta ich samoocena i wiara w siebie – podsumowuje Andrzej Rybicki, prezes Stowarzyszenia Orłowo Przy Plaży. - Cześć z nich odnalazła w surfowaniu swoją pasję i będzie szkolić się dalej, przygotowując się do egzaminów instruktorskich. Już wkrótce na naszych plażach pracować będą młodzi, świetnie wyszkoleni instruktorzy mówiący po polsku i ukraińsku.

W tym roku szkolnym w Spilno będzie jeszcze więcej atrakcyjnych zajęć dla młodych gdynianek i gdynian: już w październiku rusza Wielka Szkoła Korepetycji i Wsparcia dla Młodych Pasjonatów Nauki, prowadzona przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im Marynarki Wojennej w Gdyni pod kierunkiem Anny Rzepy, nauczyciela odpowiadającego za projekty w tej szkole.
Ukraińska uczennica „Trójki” Dasha Geleta poprowadzi dla gdyńskich uczniów ciekawy projekt pt. „Wojna oczami dziecka”, który adresowany będzie do szkół podstawowych i średnich oraz dla nauczycieli. Ambasadorem projektu został Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, który nieustannie świadczy wsparcie dla dzieci i młodzieży dorastających w cieniu wojny.


W Spilno będą też zajęcia z rozwijania pasji – zarówno sportowych jak i artystycznych dla dzieci i młodzieży, kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe dla rodziców, kursy języka polskiego, integracyjne konwersacje w języku angielskim dla wszystkich, a także grupy wsparcia dla osób w różnych wieku i różnych narodowości.
Przez cały czas również w Spilno Gdynia można znaleźć specjalistyczną pomoc psychologiczną, doradców zawodowych i edukacyjnych, specjalistów z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty oraz konsultantów, którzy zawsze pomogą poradzić sobie z najtrudniejszą sytuacją.

- Szczegóły naszych działań można znaleźć na naszym Facebooku oraz Telegramie – zachęca Iryna Grynishak, koordynator Spilno Gdynia. - Wkrótce, na naszych tablicach informacyjnych przy ulicy Starowiejskiej 25 opublikujemy harmonogram działań na najbliższe miesiące. Zachęcamy także do odwiedzenia nas tych wszystkich, którzy chcą zrobić coś ciekawego, bądź poznać nowych ludzi. Czekamy na Was sześć dni w tygodniu. Jesteśmy czynni w poniedziałki, środy, piątki w godz. 11.00-19.00, wtorki i czwartki w godz. 8.00-16.00 oraz soboty w godz. 10.00-16.00.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.09.2023 08:45
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.09.2023 09:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona