Nauka

Strażnicy energii i klimatu z misją w szkołach

Grafika reklamująca projekt strażnicy energii, w komiksowej formie dwie młode osoby, od popiersia na turkusowym tle. Dziewczyna z przodu ma okulary - chłopak w czapce ma chmurkę w której jest napisane włącz się w akcję, razem możemy więcej!

Grafika promująca projekt Strażnicy Energii i Klimatu // fot. materiały promocyjne

W szkołach trwa wielka akcja oszczędzania. Dzięki niej młodzi mieszkańcy Gdyni nie tylko zadbają o środowisko, ale także mają szansę wygrać pieniądze dla swojej szkoły.


Projekt “Strażnicy energii i klimatu” trwa w gdyńskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach niego szkoły biorą udział w wyzwaniach mających na celu oszczędności w zużyciu elektryczności, energii cieplnej czy wody. Szkoły otrzymały pierwsze wyniki swoich oszczędności, które można zobaczyć na www.otwartedane.gdynia.pl/straznicy.
- Co roku przeznaczamy środki na inwestycje sprawiające, że gdyńskie szkoły są bardziej efektywne energetycznie. Modernizujemy systemy ogrzewania, wymieniamy oświetlenie, ocieplamy budynki. Wciąż jednak największe zmiany w korzystaniu z energii daje nam nasze własne zachowanie i nawyki - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Dlatego kształtowanie odpowiednich nawyków wśród młodych mieszkańców Gdyni, którzy od dawna znacząco angażują się w sprawy dotyczące środowiska, jest czymś naturalnym i miejmy nadzieję, ze szkół przeniesie się do domów naszych mieszkańców.

W ramach projektu uczniowie podjęli działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a w szczególności działań, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii cieplnej, energii elektrycznej oraz wody w szkołach. Uczestnicy otrzymali zestaw wskazówek, w jaki sposób mogą mieć wpływ na zmniejszenie zużycia mediów w szkołach. Pomysły na oszczędzanie pojawią się wkrótce na profilu facebook’owym oraz Tik-Tok’u Gdyni Edukacyjnej.
- Uczniowie co roku zaskakują swoimi pomysłami na oszczędzanie, wykazując się przy tym olbrzymią kreatywnością. Konkursowa formuła projektu dodaje zmaganiom nutę sportowej rywalizacji, jednocześnie pokazując, że wszyscy gramy do wspólnej bramki. Bo tą zdecydowanie jest dbałość o nasze środowisko poprzez oszczędzanie wody czy energii elektrycznej i cieplnej. W Gdyni troska o środowisko jest wartością nadrzędną, więc cieszymy się, że jest tak bliska naszym młodym mieszkańcom - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wyzwania miesięczne obejmują 3 kategorie: oszczędność energii cieplnej w GJ oraz oszczędność energii elektrycznej w KWh, najniższe zużycie wody w litrach na jednego ucznia gdzie będzie porównywane zużycie w stosunku do roku 2019 r.
- Po raz kolejny w realizacji projektu pomagają nam nowoczesne technologie. Na potrzeby projektu stworzyliśmy plik, który zbiera dane automatycznie i jednocześnie przelicza zużycie dla każdej ze szkół. To bardzo innowacyjny pomysł pokazujący jak współczesna technologia może pomóc nam w walce z zagrożeniami, o których wiemy od dawna, takimi jak zmiany klimatu czy kryzys energetyczny - wyjaśnia Małgorzata Czaja, pełnomocnik prezydenta Miasta Gdyni ds. otwartych danych.

Najwyższe oszczędności względem 2019 r. w lutym wykazały szkoły:
 • ZSSO o 89% mniejsze zużycie energii elektrycznej
 • SP 16 o 44% mniejsze zużycie energii elektrycznej
 • III LO o 41% mniejsze zużycie energii elektrycznej
 • SP 11 o 62% mniejsze zużycie energii cieplnej
 • VI LO o 46% mniejsze zużycie energii cieplnej
 • II LO o 40% mniejsze zużycie energii cieplnej
 
Oszczędności te pozwoliły osiągnąć najwyższy poziom redukcji CO2 w szkołach:
 • ZSSO o 61,9 kg/ucznia
 • SP 11 o 57,1 kg/ucznia
 • SP 12 o 55,5 kg/ucznia
 
Kategoria oszczędności wody zostanie wykazana w późniejszym etapie projektu. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży gdyńskich szkół w zakresie właściwego gospodarowania energią elektryczną, cieplną oraz wodą. Program będzie miał również pozytywny wpływ na rozwijanie właściwych postaw ekologicznych i aktywizacji proekologicznej środowiska nauczycielskiego oraz rozwijanie wiedzy dotyczącej ochrony klimatu.

 • ikonaOpublikowano: 28.04.2023 13:31
 • ikona

  Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 28.04.2023 14:31
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona