Nauka

Uczniowie CKZiU nr 1 w programie „Babcock Skills Academy”

Na zdjęciu znajduje się czterech mężczyzn ubranych w robocze ubrania, w których pracują w stoczni.

Jakub Niedzwiecki i Damian Jaskólski (obaj w środku) z CKZiU nr 1 jako pierwsi wzięli udział w pilotażu programu stażowego Babcock International i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni // fot. zbiory prywatne

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni bierze udział w międzynarodowym pilotażu programu wymiany praktykantów i stażystów w oparciu o tzw. „Babcock Skills Academy”. Program powstał we współpracy firmy Babcock International z PGZ Stocznią Wojenną Gdynia. Damian Jaskólski i Jakub Niedzwiecki, jako pierwsi, skorzystali z tej wyjątkowej możliwości rozwoju - zdobywali nowe doświadczenia w stoczni Rosyth koło Edynburga.

Program wymiany prktykantów powstał we współpracy firmy Babcock International z PGZ Stocznią Wojenną Gdynia.
- Nie mam wątpliwości, że rolą nowoczesnej szkoły zawodowej jest przygotowanie naszych uczniów do elastycznego funkcjonowania na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Dlatego w Gdyni od wielu lat strategicznie podchodzimy do kwestii rozwoju ich kompetencji. Ostatnie lata były bardzo intensywnym czasem nie tylko poważnych inwestycji w pięciu gdyńskich szkołach zawodowych w zakresie rozbudowy czy przebudowy budynków i wyposażania ich w światowej klasy sprzęt. Ponad 3500 naszych uczniów podwyższało swoje kwalifikacje na specjalistycznych kursach, szkoleniach i stażach zawodowych. To efekt realizacji przez Gdynię dwóch projektów europejskich za ponad 70 mln złotych - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Właśnie takie kompleksowe podejście pozwala kształcić na najwyższym poziomie, bo daje gwarancję, że nasi absolwenci znajdą pracę swoich marzeń. Cieszę się, że dla wielu z nich otwierają się kolejne „drzwi” – tym razem staże i praktyki w ramach "Babcock Skills Academy". Gratuluję Damianowi i Jakubowi, naszym zawodowcom. Mocno im kibicuję i życzę odwagi w dążeniu do celów zawodowych.

Babcock International to międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, która jest dostawcą projektu platformy oraz partnerem technologicznym dla polskiego programu budowy fregat MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP. Z kolei PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni jest członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za budowę fregaty w swoim zakładzie w Gdyni. Obie firmy rozpoczęły program międzynarodowych wymian praktykantów i stażystów, a jego celem jest umożliwienie uczniom wspólnego rozwijania kompetencji zawodowych w branży stoczniowej. W trakcie stażu Damian i Jakub mieli okazję m.in. przyjrzeć się równoczesnej konstrukcji dwóch fregat Arrowhead w nowoczesnej hali.

- Jestem przekonany, że udział w międzynarodowym programie stażowym jest niezwykle cennym doświadczeniem dla naszych uczniów, które wykorzystają w swojej dalszej karierze zawodowej. Poza tym, wizyta w stoczni Babcock pokazała również, że poziom kształcenia uczniów w naszej szkole dzięki doświadczonej kadrze naszych nauczycieli i nowoczesnemu wyposażeniu warsztatów szkolnych, stoi na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie mają dużą wiedzę i spore umiejętności praktyczne – podkreśla Rafał Miłosz, dyrektor CKZiU nr 1.

Do pilotażu zostali zakwalifikowani Brandon i Ryan, byli praktykanci z zakładu Babcock oraz Damian i Jakub, uczniowie V klasy CKZiU nr 1 na kierunku technik budowy jednostek pływających. Stocznia Wojenna na co dzień współpracuje z CKZiU nr 1 m.in. w obszarze organizacji praktyk zawodowych uczniów i wymiany doświadczeń, a także udziału pracowników stoczni w dniach otwartych szkoły.

- W pierwszym tygodniu pilotażu gościliśmy chłopaków ze szkoły technicznej z Edynburga w Gdyni. Mieli okazję pracować w różnych zespołach na terenie naszej stoczni, obserwowali jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach - mówi Jakub Niedzwiecki. - Oprowadziliśmy ich oczywiście po Gdyni, byliśmy w Muzeum Marynarki Wojennej i w naszym Centrum Nauki Experyment. Potem, w drugim tygodniu, to my wyjechaliśmy do Stoczni Babcock w Rosyth.
- Tam obserwowaliśmy różne zespoły robocze, przyglądaliśmy się pracom w ramach budowy fregat typu 31 dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej – dodaje Damian Jaskólski. – Mieliśmy swojego szefa, który pokazał nam prace m.in. w fabryce rur, na doku suchym i w hali montażu. Zobaczyliśmy całe oprzyrządowanie do budowy statków. Przyglądaliśmy się mocno pracy od momentu projektowania w biurze konstrukcyjnym, powstawania dokumentacji statku, po sposoby cięcia blach, ich spawania. Zobaczyliśmy, jak wygląda tamtejsza organizacja pracy. Można powiedzieć, że doświadczyliśmy całego procesu technologicznego powstawania statku. Byliśmy również w Fife College, czyli szkockiej uczelni wyższej, zwiedziliśmy także Edynburg.

Pełna wersja programu wymian międzynarodowych ruszy latem 2024 r. Zdaniem Pawła Lulewicza, Prezesa Zarządu PGZ Stocznia Wojenna, program wymiany z Babcock stwarza możliwości pokazania Stoczni jako atrakcyjnego i perspektywistycznego miejsca pracy zapewniającego rozwój zawodowy w dynamicznym, międzynarodowym środowisku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.12.2023 12:49
  • ikona

    Autor: Małgorzata Chudzińska, Wydział Edukacji (m.chudzinska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.12.2023 12:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona