Nauka

Uczniowie z Łotwy poznawali tajniki gdyńskiego samorządu

Spotkanie młodzieży z Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze w Urzędzie Miejskim w Gdyni. fot. Michał Sałata

Spotkanie młodzieży z Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze w Urzędzie Miejskim w Gdyni. fot. Michał Sałata

W tym miesiącu nawiązała się współpraca między II LO w Gdyni, a szkołą polską w Rydze. Ma ona polegać na wymianie młodzieży, promocji polskiej kultury. Młodzież nawiązuje nowe znajomości. Są już pierwsze plany dotyczące rewizyty w czasie wakacji.  


Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz w Rydze prowadzi nauczanie w systemie bilingwalnym, co znaczy, że w placówce tej są dwa języki wykładowe. Jest to jedyna szkoła polska w stolicy Łotwy. Została założona w 1991 roku. Szkoła ta nawiązała współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Współpraca, co prawda rozpoczęła się kilka tygodni temu, ale już przynosi wymierne korzyści dla obu stron.

18 marca 2024 roku w Urzędzie Miejskim w Gdyni gościła delegacja 10. uczniów ze szkoły polskiej z Łotwy wraz z opiekunami. Wizyta miała na celu zapoznanie młodzieży z lokalnym samorządem. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczył Michał Guć, Wiceprezydent miasta Gdyni ds. innowacji, Joanna Zielińska, Przewodnicząca rady miasta Gdyni oraz Krystyna Przyborowska, Naczelnik wydziału edukacji.

Spotkanie młodzieży z Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze w Urzędzie Miejskim w Gdyni. fot. Michał Sałata
Spotkanie młodzieży z Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze w Urzędzie Miejskim w Gdyni. fot. Michał Sałata

Młodzież z Łotwy została oficjalnie powitana przez Joannę Zielińską, Przewodniczącą rady miasta Gdyni, która w swojej wypowiedzi podkreśliła znaczenie wymiany kulturowej i budowania relacji między młodymi ludźmi z różnych krajów.
- Myślę, że bardzo ważne jest to, aby uczniowie z polskich szkół spotykali się ze swoimi rówieśnikami z innych państw. Jestem pełna podziwu, że Polonia potrafi się zmobilizować i podjąć wszelkie działania, aby powstała w pełni profesjonalnie funkcjonująca szkoła z językiem polskim poza granicami naszego państwa - zaznaczyła Joanna Zielińska, Przewodnicząca rady miasta Gdyni.

Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda praca w administracji samorządowej oraz dowiedzieć się jakie są kompetencje lokalnego samorządu. Dzięki takim inicjatywom młodzież może zdobywać nowe doświadczenia, poznawać kulturę obu krajów, a także nawiązywać nowe znajomości, które przyczynią się do wzajemnej wymiany młodzieży. Jak udało nam się dowiedzieć, już planowane są pierwsze rewizyty w czasie wakacji.

Młodzież bardzo chętnie zadawała pytania dotyczące funkcjonowania naszych szkół na terenie Gdyni oraz bieżących inwestycji w mieście, na które odpowiedział im Michał Guć, Wiceprezydent miasta Gdyni ds. innowacji.
- Cieszę się, że to partnerstwo między szkołami funkcjonuje. W naszych szkołach wprowadzamy „szkolne budżety obywatelskie”. Polega to na tym, że to uczniowie decydują, na co te środki w ich szkole zostaną przeznaczone – odpowiedział Michał Guć, Wiceprezydent miasta Gdyni ds. innowacji.



Na zdjęciu od lewej: Michał Guć, Wiceprezydent miasta Gdyni ds. innowacji; Krystyna Przyborowska, Naczelnik wydziału edukacji oraz Joanna Zielińska, Przewodnicząca rady miasta Gdyni

Uczniowie z Łotwy byli zachwyceni wizytą w Urzędzie Miejskim. Podkreślali, że dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat funkcjonowania samorządu. Opiekunowie delegacji również wyrazili swoje zadowolenie z wizyty. Podziękowali władzom miasta za ciepłe przyjęcie. 

Tereza Dinula, Dyrektor Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze składa podziękowania za możliwość spotkania. fot. Michał Sałata
Tereza Dinula, Dyrektor Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze składa podziękowania za możliwość spotkania. fot. Michał Sałata
- Młodzież z Gdyni już miała okazję nas odwiedzić w Rydze. Zatem pierwsze znajomości między młodzieżą się już zawiązały. Teraz my postanowiliśmy odwiedzić wasze piękne miasto, o którym to wiele dobrego słyszeliśmy. Gdynia jest miastem bardzo podobnym do Rygi. Z racji tego, że jesteśmy szkołą polską, staramy się raz w roku organizować wycieczkę do Polsk dla naszych uczniów – głównie była to Warszawa – mówi Tereza Dinula, Dyrektor Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze.

- Na początku marca nasi uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili szkołę polską w Rydze. Teraz uczniowie z Łotwy są naszymi gośćmi. Tym młodym ludziom bardzo zależy aby uczestniczyć we wszystkich zajęciach lekcyjnych w naszym LO. Od rana do południa są na zajęciach. Dopiero po południu pokazujemy im uroki trójmiasta – opowiada Ewa Soduła, Wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.


Wizyta młodzieży ze szkoły polskiej na Łotwie w Urzędzie Miejskim była niezwykle pouczająca i inspirująca. Spotkanie pokazało, jak ważne jest zrozumienie funkcjonowania demokracji i instytucji samorządowych oraz uczestnictwo w życiu społecznym. Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć, jakie możliwości daje im aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i jak mogą wpływać na swoje otoczenie. Mamy nadzieję, że wizyta ta zainspiruje uczniów do dalszego rozwijania tej współpracy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.03.2024 14:45
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.03.2024 15:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona