Nauka

Wiecha na budowie Centrum Sportu i Rekreacji UMG

Uroczyste podniesienie wiechy na budowie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni // fot. Jacek Koślicki / Koslicki.pl

Uroczyste podniesienie wiechy na budowie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni // fot. Jacek Koślicki / Koslicki.pl

Prawie 12 metrów wysokości i niemal 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni całkowitej – na Grabówku powstaje Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Ma być gotowe w czerwcu 2024 roku. Będą mogli z niego korzystać zarówno studenci, kadra uczelni, jak i mieszkańcy naszego miasta. W czwartek, 25 maja odbyło się symboliczne zawieszenie wiechy na budynku centrum sportowego.


Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powstaje na terenie kampusu uczelni przy ul. Morskiej 81/87. To będzie nowoczesna i wielofunkcyjna przestrzeń. Budowa ruszyła w sierpniu 2022 roku i obecnie jest na półmetku. W czwartek, 25 maja odbyło się symboliczne zawieszenie wiechy na budynku. W uroczystości wzięli udział m.in. władze i pracownicy uniwersytetu, przedstawiciele rady uczelni i gdyńskiego samorządu, reprezentanci wykonawcy, czyli firmy Budimex i zaproszeni goście. Zebranych przywitał rektor Uniwersytetu Morskiego.

– To historyczny moment. Mamy basen, marinę, „Dar Młodzieży”, ale nie mamy hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Wkrótce się to zmieni. Mam nadzieję, że za rok będziemy mogli powiedzieć, że mamy najładniejsze centrum sportowe w Trójmieście. Zaraz po zakończeniu tej inwestycji będziemy się przymierzać do budowy domu studenckiego, który ma stanąć obok – mówił podczas uroczystości prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

– Wiecha to symboliczny moment na budowie. Zamknięcie pewnego etapu. Mamy stan surowy, zamknięty. Realizacja inwestycji jest na półmetku. Jednak przed nami najtrudniejszy moment budowy, czyli prace wykończeniowe. Dajemy sobie na to rok – dodał Filip Malata, kanclerz Uniwersytetu Morskiego.

Uczestnicy uroczystości podniesienia wiechy na powstającym budynku Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zebrani wewnątrz hali. Mają na sobie odblaskowe kamizelki oraz kaski. Wśród nich Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i przewodnicząca rady uczelni (druga od prawej w pierwszym rzędzie) // fot. Jacek Koślicki / Koslicki.pl
Uczestnicy uroczystości podniesienia wiechy na powstającym budynku Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zebrani wewnątrz hali. Wśród nich Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i przewodnicząca rady uczelni (druga od prawej w pierwszym rzędzie)  // fot. Jacek Koślicki / Koslicki.pl


Głos zabrał również przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji, który zapewniał, że centrum powstanie na czas.

– Kiedy w sierpniu ubiegłego roku podpisywaliśmy umowę na realizację tej inwestycji, życzyliśmy sobie dobrej współpracy z inwestorem. To gwarancja sukcesu. Dzisiaj już wiemy, że te życzenia się ziściły. Myślę, że tę inwestycję oddamy w terminie, a nawet nieco szybciej niż się spodziewaliśmy – mówił Mariusz Hurylski, dyrektor oddziału północnego dywizji budownictwa ogólnego z firmy Budimex.

Centrum wielu możliwości


Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego powstaje w miejscu, w którym stała poprzednia hala. Stan techniczny i koszty utrzymania starego budynku nie pozwoliły na jego zachowanie. Dlatego rozebrano go i rozpoczęto budowę nowoczesnego centrum sportowego. W nowym budynku znajdą się: pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianką wspinaczkową, szatnie z zapleczem sanitarnym, pokoje dla trenerów, pokoje gościnne dla sportowców i sztabu szkoleniowego (dla 40 osób), przestrzeń usługowa czy widownia, która pomieści 130 osób. Będą też przestrzenie biurowe i techniczne, sala konferencyjna oraz parking podziemny. Pojawią się również strefa fitness i siłownia.

– To piękne miejsce, na razie w stanie surowym. Jest bardzo ważne dla gdyńskiej społeczności i nie tylko, bo studiują tu osoby z całego kraju. Wiem, że kluby sportowe już interesują się tym miejscem i chcą tutaj trenować. Mamy tu dużą halę, w której będzie można rozgrywać mecze piłki ręcznej czy zawody w gimnastyce artystycznej. Ponadto da się ją szybko podzielić na trzy niezależne boiska do siatkówki dostosowane do wymogów FIVB. U góry będzie sala fitness i siłownia, więc powstanie idealne miejsce do ćwiczeń – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz przewodnicząca rady uczelni.

Wizualizacja Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni // mat. prasowe UMG
Wizualizacja Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni // mat. prasowe UMG


Z nowego centrum sportowego będą mogli korzystać studenci, kadra uczelni, a także lokalni pasjonaci sportu.

Koszt inwestycji to blisko 53 mln zł. Według założeń Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego ma zostać oddane do użytku w czerwcu 2024 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.05.2023 16:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.05.2023 16:01
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także