1306 (1106) 2018-01-12 - 2018-01-18

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Gdyni

Koncerty, pokazy taneczne, spotkanie z postaciami z „Gwiezdnych Wojen”, czy przejazd rowerowy. 14 stycznia w Gdyni będzie się działo. A wszystko w ramach 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Gdynia tradycyjne włącza się w akcję. Do wsparcia Orkiestry zachęcać będą trzy główne sztaby, które koordynują większość orkiestrowych działań. Wszyscy chętni wciąż mogą się też zaangażować w wielkie granie – zostać wolontariuszem lub przekazać przedmioty na licytacje.

26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej. Już za nieco ponad tydzień, 14 stycznia, wystartuje wielkie granie. Jak co roku cel zbiórki jest szczytny. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Orkiestrowe granie nie ominie Gdyni. W mieście działają trzy główne sztaby, które na finał przygotowały wiele atrakcji.

Sztab przy Teatrze Miejskim
(ul. Bema 26)
Pierwszy orkiestrowy sztab działa w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26). W dniu finału będzie można podziwiać tam występy muzyczne i taneczne. W foyer teatru działać będzie sklepik z gadżetami oraz loteria fantowa. Wszystko ruszy od godz. 12.00.
W programie:
- godz. 12.00 - na parkingu przy Teatrze Miejskim odbywać się będzie pokaz odgórnej metody palenia w piecu. Gdyńscy strażnicy miejscy zaprezentują jak bezpiecznie, poprawnie i wydajnie korzystać z domowych pieców, w taki sposób, aby nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych, a także nie zanieczyszczać powietrza.
- godz. 13.00 - występ modych talentów z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.
- godz. 14.45 - wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
- godz. 15.30 - parkiet rozgrzeją pokazy taneczne Studia Tańca FEST,
- godz. 16.15 - zaprezentuje się Studio Edukacji Muzycznej IMPRESJA.
- godz. 14.00-15.00 - będzie można z kolei zajrzeć do samochodów Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Policji (na parkingu przy Teatrze Miejskim),
- godz. 18.00 - główny punktem programu będzie licytacja prowadzona przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz pełnomocnika prezydenta Gdyni ds. rodziny Beatę Szadziul.
Na licytację trafiły już m.in.:
- torty „orkiestrowe” z Cukierni UMAM,
- vouchery na lot szybowcem, samolotem, paralotnią i lot akrobacyjny z zespołem Sydney Charles Display Team podczas Gdynia Aerobaltic 2018,
- rejs szybką łodzią hybrydową typu RIB,
- vouchery na szkolenie off-road, wyprawę quadami,
- kolacja w najlepszych gdyńskich restauracjach,
- szkolenia samochodowe,
- rejs promem Stena Line,
- zaproszenia/karnety na najważniejsze wydarzenia kulturalne Gdyni - Open`er, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Ladies` Jazz Festival, Globaltica,
- zaproszenia na koncert Dire Straits w Gdynia Arenie.

Sztab In gremio
w Centrum Riviera
(ul. K. Górskiego 10)
Równie bogato prezentuje się program kolejnego gdyńskiego sztabu, którego siedzibą będzie Centrum Riviera (ul. K. Górskiego 10). Początek atrakcji już o godz. 10.00. Od południa na orkiestrowej scenie odbędą się licytacje oraz koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Szroeder, która zaśpiewa o godz. 17.00. Wystąpią też: Joanna Knitter z zespołem (o godz. 13.00), Ortalion (o 14.00), Lanberry (godz. 15.00), grupa perkusyjna Ambershire (o 18.45), a także Szkoła Tańca Irlandzkiego ISTA (o 12.15). Zaprezentują się również gdyńskie Cheerleaderki.
Dodatkowo, od godz. 10.00 do godz. 19.00, na terenie centrum działać będą strefy z wieloma innymi atrakcjami. Będzie można spotkać rekonstruktorów, którzy wcielają się w postacie z „Gwiezdnych wojen” w licencjonowanych strojach. Pojawią się tam bohaterowie wszystkich odcinków sagi. Na specjalnej ściance będzie można zrobić sobie z nimi zdjęcie. Znajdzie się tam też quad, przerobiony na pojazd z „Gwiezdnych wojen”.
Inne atrakcje to: szczudlarze, stoisko druku 3D, przygody z Angry Birds, strefa gier, strefa sportu, czy też strefa dla dzieci – gdzie czekać będą atrakcje plastyczne, logiczne i architektoniczne.
Będzie również można zrobić podstawowe badania lekarskie i zwiedzić karetkę, a także wziąć udział w kiermaszu i loterii fantowej WOŚP.
A tradycyjnie o godz. 20.00 wysłane zostanie „Światełko do Nieba” - na parkingu pomiędzy Halą Gdynia Arena a Centrum Riviera.

Sztab YMCA Gdynia
(ul. Żeromskiego 26)
Trzeci gdyński sztab - w YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26) – pomaga w organizacji niezwykłego przejazdu rowerowego. Jego uczestnicy wyruszą z Sopotu do Gdyni pod hasłem „Na rowerach dla Orkiestry (Mikołaje na rowerach 2018)”. Start o godz. 12.00 sprzed Ergo Areny. Dalej pojadą Drogą Zieloną, al. Niepodległości, al. Zwycięstwa i Świętojańską, a następnie skręcą na skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II dojadą do Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. Tam kończy się trasa. Szczegóły na temat przejazdu można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/events/2035652620043397/.
Ponadto sztab prowadzi też aukcje na portalu Allegro na koncie GdyniadlaWOSP: www.gdyniadlaorkiestry.pl/
Na licytacji znalazły się m.in.:
- gotowanie i kolacja z Robertem Biedroniem i Magdą Gessler,
- bursztynowy naszyjnik Barbary Nowackiej,
- unikatowy miód z 1988 roku,
- rękawice bokserskie turniejowo - treningowe Andrzeja Palacza i rękawice z podpisem Piotra Siegoczyńskiego,
- kalendarz z autografem Kuby Błaszczykowskiego.
Wszystkie gdyńskie sztaby wciąż przyjmują przedmioty na licytacje. Jeśli ktoś w ten sposób chce pomóc wystarczy, że zgłosi się do jednego z nich poprzez profile na Facebooku:
- facebook.com/GdyniadlaOrkiestry,
- https://pl-pl.facebook.com/WOSPTeatrMiejskiGdynia/,
- https://pl-pl.facebook.com/Sztab-WO%C5%9AP-In-gremio-Gdynia-251918558203765/
lub mailowo:
- wosp.gdynia.teatr@gmail.com,
- alicja@gdyniadlaorkiestry.pl,
- radyko@gla.edu.pl.
Przyjmowany jest każdy rodzaj wsparcia, od rzeczy na licytację, po ciepłe napoje dla wolontariuszy.

Pozostałe atrakcje
Poza sztabami, w mieście będą też jeszcze inne atrakcje.
W godz. 10.30-19.30, funkcjonować będzie linia trolejbusowa 026. Numer nawiązuje do 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i trasy przez Orłowo, obsługiwanej na co dzień m.in. linią 26.
Trolejbus będzie jeździć na trasie:
- Gdynia Dworzec Główny PKP,
- Wójta Radtkego,
- Świętojańska,
- al. Marsz. Piłsudskiego,
- Władysława IV,
- al. Zwycięstwa,
- al. Niepodległości,
- Sopot Reja.
Z Sopotu do Gdyni zamiast ul. Wójta Radtkego, do Dworca Głównego dojedzie ul. Jana z Kolna i przez plac Konstytucji.
Kursy na tej linii będą wykonywane przez pojazdy zabytkowe. Przejazd tymi trolejbusami będzie bezpłatny dla pasażerów. W pojazdach wolontariusze będą prowadzić zbiórkę dobrowolnych datków na rzecz WOŚP.
Linia 026 jest współorganizowana przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego i Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.
Podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra też Akademia Morska w Gdyni. W godz. 12.00-16.00 w budynku Wydziału Nawigacji (al. Jana Pawła II 3) czekać będą atrakcje. To symulator manewrowy, na którym studenci uczą się m.in. manewrowania statkiem. A o pełnym godzinach odbywać się także będą pokazy w planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego.
W Dziennym Domu Pomocy Społecznej (ul. Gen. Maczka 1), w godz. 9.00-14.00, odbędzie się „Granie na Maczka”.
W programie:
- koncert uczniów Szkoły Muzycznej „Concertino” z Gdyni,
- występy muzyczno-wokalne oraz taneczne Akademii Muzyki Rozrywkowej z Gdyni,
- pokaz Jasełek w wykonaniu seniorów,
- występ przedszkola nr 19,
- kiermasz prac, loteria,
- licytacja gadżetów WOŚP,
- domowa kawiarenka oraz inne atrakcje.
Natomiast w Centrum Kultury i Rozrywki Gdynia Waterfront, w godz. 10.00-22.00, będzie można zobaczyć pokazy taneczne i sportowe oraz występy grup dziecięcych. Na scenie zagra zespół Detko Band, a gwiazdą wieczoru będą Trubadurzy, którzy wystąpią o godz. 17.00.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od godz. 11.00 grać będzie również w Centrum Aktywności Seniora przy ul. 3 Maja 27-31.
W programie:
- godz. 11.30 - koncert chóru „Kamerton”,
- godz. 12.00 - 13.30 „Srebrne talenty” - możliwość prezentacji muzycznej,
- godz. 14.00 - koncert chóru „Gdynianki”,
- godz. 15.00 - pokaz mody grupy „Stylizacja - Szycie - Pasja” prowadzonej przez Teresę Sokołowską,
- godz. 16.00 - występ zespołu muzycznego z Klubu Seniora Północ „Ale Babki”,
- godz. 17.00 - występ uczestników zajęć studia Artystycznego MUZA - „Młode Talenty”,
- ok. godz. 18.00 - zakończenie.
Orkiestra grać będzie także w Centrum Handlowym Batory, Klif i Szperk.