Open'er Festival

Koncerty, rozmowy, warsztaty. Wiele twarzy Open'era

Uczestnicy Open'er Festivalu spacerujący po miasteczku festiwalowym // fot. Karol Stańczak

Uczestnicy Open'er Festivalu spacerujący po miasteczku festiwalowym // fot. Karol Stańczak

Drugi dzień Open'er Festivalu obfitował w dobrą muzykę i promienie słońca. Na scenie głównej wystąpili: Anne-Marie, Machine Gun Kelly, SZA oraz formacja Major Lazer Soundsystem. Jednak Open'er to nie tylko muzyczne doznania. Uczestnicy mogą też korzystać z innych aktywności. W festiwalowym miasteczku działają strefy tematyczne, m.in. NGO, Kids Zone, Fashion czy Let's Talk.


Czwartek na Open'erze zafundował publiczności mieszankę gatunków muzycznych i dźwięków z różnych stron świata. Festiwalowiczom sprzyjała też pogoda. Mogli słuchać swoich ulubionych wykonawców w promieniach słońca.

Dzień otworzył koncert polskiego rapera – Kukona. Wystąpił on o godz. 17.00 na Tent Stage. Kwadrans później na Alter Stage zaczęły grać Los Bitchos, które w swojej twórczości łączą psychodeliczny pop z latynoskimi rytmami.

Natomiast koncerty na Orange Main Stage rozpoczęła Anne-Marie. Artystka wprawiła publiczność w świetny nastrój. Następnie główną scenę opanowali Machine Gun Kelly, SZA i formacja Major Lazer Soundsystem, którą tworzą Diplo, Walshy i Ape.

Machine Gun Kelly podczas koncertu na Open'er Festivalu 2023 // fot. Karol Stańczak
Machine Gun Kelly podczas koncertu na Open'er Festivalu 2023 // fot. Karol Stańczak


Wieczorem wiele działo się również na Tent Stage, gdzie zagrali m.in. dobrze znany polskiej publiczności Mrozu, muzyk z Chicago – David Kushner czy zespół Nothing But Thieves. Na Alter Stage pojawiło się więcej rodzimej muzyki. Zadbali o to Szczyl i Brodka. A na Beat Stage królowali tego wieczoru: Joana, Tini Gessler i Maceo Plex.



Open'er społeczny i obywatelski


Jadnak Open'er Festival to nie tylko koncerty, ale również wiele innych atrakcji. W miasteczku festiwalowym jak zawsze działają różnego rodzaju strefy tematyczne. Można do nich zaglądać w godz. 15.00-0.00.

– Tym się różnią festiwale od koncertów, że budują pewną tkankę społeczno-kulturową. Dlatego to nie jest wyłącznie albo aż pójście na koncert czy posiedzenie sobie na trawie, ale także budujemy wspólnie miasto kultury. Miasto w mieście. Od zawsze ważnym elementem były też sprawy społeczne, funkcjonowanie NGO-sów. W tym roku tematem przewodnim są kobiety, ich prawa i różnego rodzaju zagadnienia z tym związane. Do tego Open'er obywatelski. Powraca też teatr czy strefy, takie jak Fashion, które funkcjonują od wielu lat – mówi Mikołaj Ziółkowski, szef agencji Alter Art, która organizuje festiwal.

Stoisko Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w strefie NGO na Open'erze // fot. Karol Stańczak
Stoisko Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w strefie NGO na Open'erze // fot. Karol Stańczak


Jak co roku prężnie działa strefa NGO, gdzie organizacje pozarządowe mogą mówić o swojej działalności, a przy okazji poruszać ważne społecznie tematy. W tym roku jej hasło przewodnie to „Siła kobiet”. Jak przyznają organizatorzy, tegoroczna strefa NGO-sów jest najliczniejsza w całej historii festiwalu. Prezentuje się tam 35 organizacji. Wśród nich również te związane z Gdynią – fundacja „Gdyński Most Nadziei”, która organizuje kampanię „Odważni wygrywają”, czy Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.

– Jesteśmy szpitalem dla dzikich zwierząt. Ratujemy wszystkie ptaki i małe ssaki, które potrzebują pomocy. Pokazywanie się szerszej publiczności na takich festiwalach ma ogromne znaczenie dla takich fundacji jak my. Dzięki temu możemy dotrzeć do wielu osób i powiedzieć im o tym, co robimy i rozwiązać ich problemy. Uczymy, jak pomagać z głową, żeby nie zaszkodzić zwierzętom, bo to, że je znajdziemy i wydaje nam się, że potrzebują pomocy, nie oznacza, że musi tak być – mówi Małgorzata Stachurska, kierownik Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.

– Widzimy wzrost zainteresowania i zdarza się też, że przychodzą osoby, które były u nas w ubiegłych latach. Przyprowadzają znajomych, żeby również zobaczyli, o co chodzi. Mamy fantomy, które pozwalają uczyć się badania jąder, a też przedstawiamy ten temat w sposób, który nie ma budzić lęku, a raczej poczucie, że każdy ma tę sprawczość i może o siebie zadbać, tylko musi wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Dużo osób daje nam informację zwrotną, że jest to dla nich ważne, że w jednym namiocie jest bardzo dużo organizacji, o których słyszą na co dzień i mogą się tutaj zainspirować – podkreśla Martyna Kuczyńska z fundacji „Gdyński Most Nadziei”.

Stanowisko Centrum Nauki Experyment w strefie Kids Zone na Open'erze // fot. Karol Stańczak
Stanowisko Centrum Nauki Experyment w strefie Kids Zone na Open'erze // fot. Karol Stańczak


Duże zainteresowanie wzbudza też tradycyjnie Kids Zone, czyli strefa przeznaczona dla dzieci i ich rodziców. Są tam atrakcje stworzone z myślą o najmłodszych. Mogą oni m.in.: farbować bawełniane koszulki, dekorować własne deski surfingowe czy poprowadzić „Koło Fortuny”. Swoja bazę rozstawiło tam też Centrum Nauki Experyment. Edukatorzy z Gdyni przygotowali wypełniony po brzegi program pełen zaskakujących doświadczeń i angażujących eksponatów. W tym roku skupia się on przede wszystkim na świetle.

– Jak co roku pojawiamy się na Open'erze i staramy się przemycać naukę, nawiązując do tematu festiwalu. Lata 70. kojarzą bardziej z imprezowaniem z kulami disco. I my za pomocą nauki tworzymy różnego rodzaju materiały związane z latami 70., rozszerzając wyobraźnię dziecka. A przy okazji przemycamy za pomocą doświadczeń, np. świetlnych, zjawiska fizyczne, związane z falami elektromagnetycznymi, w ogóle ze światłem. Mamy także stoisko fizyczne, gdzie przy okazji możemy omawiać tematykę prądu, klimatu. Staramy się za pomocą eksperymentów pokazać naturę światła – jak to ogólnie działa, jak możemy z tym światłem poeksperymentować również w domowych warunkach – mówi Olgierd Jastrzębski, specjalista z Centrum Nauki Experyment.

Uczestnicy festiwalu mogą także m.in. zapoznać się z wystawą „Gdynia w klimacie”, która znajduje się tuż obok hashtagu #wGdyni. Zaprezentowano tam różne miejskie działania, które pomagają dbać o środowisko.

Wystawa „Gdynia w klimacie” na Open'er Festivalu 2023 // fot. Karol Stańczak
Wystawa „Gdynia w klimacie” na Open'er Festivalu 2023 // fot. Karol Stańczak


W festiwalowym miasteczku działa też strefa modowych inspiracji Fashion Stage, gdzie swoje kolekcje prezentują niezależni, młodzi projektanci. W tym roku są to marki: Denoise, Ciemięga Trash Couture, Dorota Mazurczyk, ISONME, Kuta House, Maja Pilarek, Tomasz Armada, Wiktoria Łaskawiec i Volga.

Pokaz mody w strefie Fashion na Open'er Festivalu // fot. Karol Stańczak
Pokaz mody w strefie Fashion na Open'er Festivalu // fot. Karol Stańczak


Ciekawe rozmowy czekają na uczestników festiwalu w strefie Let's Talk. Projekt zadebiutował na festiwalu w 2018 roku, przyjmując formę dyskusji społecznej o problemach Polski, Europy i świata. W tym roku tematem przewodnim są przede wszystkim sprawy, problematyka i prawa kobiet. Wśród gości znaleźli się m.in. artystki Brodka, Margaret, Misia Furtak czy Kaśka Sochacka, aktora Helena Englert, reżyserka Iga Lis, Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy czy dziennikarze – Piotr Jacoń i Radomir Wit.

Dodatkowo we wszystkie dni festiwalu na polu namiotowym odbywają się zajęcia jogiod godz. 10.00 do godz. 11.15 energy flow joga i od godz. 13.00 do godz. 14.00 detoks joga.

Teatr na Open’erze


Organizatorzy nie zapomnieli także o miłośnikach kultury i sztuki. Na festiwal powraca teatr. W tym roku w Gdyni zagości projekt „Teatr Zderzenie”, który składa się z trzech spektakli. Można je zobaczyć między 29 czerwca a 1 lipca.

O jakich tytułach mowa? „Cyber elf” w reżyserii Magdy Szpecht, „Ich Heisse Frau Troffea” Sergeya Shabohina i Igora Shugaleeva oraz „Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone” w reżyserii Julii Wyszyńskiej.

Wybrane spektakle pokazują różne sposoby radzenia sobie z opresją uwalniając nadzieję, aktywizm i poczucie wspólnoty.

Program realizowany jest przy współpracy z warszawskim Nowym Teatrem.

Spektakle odbywają się bez wcześniejszej rezerwacji. Decyduje kolejność przyjścia. Namiot teatralny będzie się znajdować w okolicach wejścia głównego – od ul. Zielonej.

Szczegółowy program w zakładce teatralnej.

Przed nami kolejny dzień i wiele koncertowych wrażeń. Piątkowym headlinerem będzie zespół Arctic Monkeys. Wystąpią też m.in. Daria Zawiałow, Queens of the Stone Age, Club2020, LoveJoy, Kuban, Jacob Collier, Alyona Alyona, Underworld, Thundercat czy KAMP!.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.06.2023 14:43
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.07.2023 11:15
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także