Poradnik

„EX EX EXCELLENT”- SYGNAŁY NAPROWADZAJĄCE DLA SZCZĘŚLIWYCH PSÓW cz. 2

DZIAŁANIE SYGNAŁÓW NAPROWADZAJĄCYCH

Zanim jednak będziesz mógł korzystać z tych sygnałów, pies musi zrozumieć ich znaczenie. Jeśli po prostu powiesz, "Ek, ek, ek..." pies cię zignoruje, więc musisz wprowadzić ten sygnał jako środek prowadzący do celu. Szczeniak lub pies musi się nauczyć, że ten dźwięk oznacza, że dostanie on nagrodę. Jak zawsze w przypadku szkolenia psów, zaczynamy od najprostszych przykładów, tak, żeby pies od razu zrozumiał ideę ćwiczenia. Psy uwielbiają wąchać przedmioty, żeby je zbadać, więc użyjemy tego odruchu, by wprowadzić Sygnał Naprowadzający.

Wprowadzenie tej zależności jest bardzo proste. 

Wyciągnij przed siebie dwa złączone palce w kierunku ziemi. Przysuń je bardzo blisko szczeniaka lub psa tak, żeby były dla niego oczywiste (tuż przed nosem i oczami) i bądź gotowy do rozpoczęcia Sygnału Naprowadzającego „ek, ek, ek” jak tylko szczeniak lub pies spojrzy na palce. Target wykonany z palców powinien być tak blisko, że szczeniak dotknie palców. Kiedy to zrobi mówisz radosnym głosem "Excellent!" i częstujesz szczeniaka naprawdę doskonałym smaczkiem - takim jak pasztet, świeżo pieczony kurczak lub nawet coś z własnego talerza.Zakończ Sygnał Naprowadzający „ek, ek, ek” jeśli szczeniak odwróci wzrok. Gdy szczeniak zbliży się do palców, by ich dotknąć, niech Twój głos będzie wyższy a „ek” szybsze. Na tym etapie musisz być naprawdę szybki, ponieważ między nosem psa a targetem jest zaledwie kilka centymetrów.Kiedy nos dotknie celu krzyknij "Excellent!" ponieważ to pokaże szczeniakowi co jest celem ćwiczenia – otrzymanie nagrody.

Z punktu widzenia szczeniaka, istnieje teraz zależność między dwoma palcami wyciągniętymi jako target, dźwiękiem „ek, ek, ek”, który staje się coraz wyższy i szybszy a szansą na nagrodę. Nawiasem mówiąc, na tym etapie szkolenia, powinno się używać nagrody nr 5 z przedziału od 1 do 5 czyli tej najsmaczniejszej. Szczenię powinno być zdziwione i podekscytowane, że dostało takie smakołyki wyłącznie za dotknięcie wyciągniętych palców.Sprawdź, czy twój pies zrozumiał tę zależność mówiąc: "ek" gdy jest czymś zajęty i uważnie obserwuj jego reakcję. Jeśli natychmiast na ciebie spojrzy oczekując nagrody, zrozumiał, że "ek" oznacza”, że zasługuje na smakołyk". Uwarunkowałeś psa na dźwięk "ek" jako źródło czegoś dobrego.

To podstawa wprowadzenia Sygnału Naprowadzającego w pracy ze szczeniakiem. Jest jeszcze wiele kroków do nauczenia się tego prawidłowo i powinieneś wziąć udział w zajęciach, by poprawnie go używać.