Poradnik

„EX EX EXCELLENT”- SYGNAŁY NAPROWADZAJĄCE DLA SZCZĘŚLIWYCH PSÓW cz. 3

Sygnały Naprowadzające mogą również poinformować psa, że jego obecne działanie prowadzi do czegoś konkretnego – na przykład targetu lub pozycji. Jeżeli pies przesuwa się w kierunku włącznika światła i zaczynamy wydawać Sygnał Naprowadzający, pies zdaje sobie sprawę, że mówimy mu, że włącznik światła jest targetem – nie ściana, drzwi, czy inna część otoczenia. To pomaga psu szybko rozpocząć zachowanie, które możemy nagrodzić, takie jak dotknięcie przełącznika.

Używamy SN również do tego by przekonać psa, że coś nie jest straszne. Na przykład mówimy nazwę przedmiotu (kosz na śmieci, ciągnik, wóz strażacki itp.) i łączymy ją z Sygnałem Naprowadzającym za każdym razem, gdy pies patrzy na ten przedmiot. Dźwięk ten staje się tym wyższy i szybszy im dłużej pies utrzymuje kontakt wzrokowy z obiektem czy zdarzeniem, które jest nieznane lub przerażające. Wreszcie kończymy słowem "Excellent!" - wymówionym entuzjastycznie i wysokim tonem. Ponieważ dźwięk „ex” jest warunkowany smakołykiem, pies uczy się, że „ex” może oznaczać - "Dobry wybór!" lub "zgadłeś poprawnie, spróbuj jeszcze raz". Może to również oznaczać "podążaj za dźwiękiem, by dowiedzieć się gdzie iść i co robić dalej."

Uwarunkuj szczeniaka lub psa, by patrzył na przedmiot i czekał, aż powiesz: "Excellent!" zanim spojrzy na ciebie, aby dostać nagrodę. Gdy już zaczniesz korzystać z tej techniki, możesz nauczyć psa, by patrzył na inne psy, które mogą być dla niego straszne, lub patrzył na ludzi i dzieci bez szczekania, a następnie patrzył na ciebie w oczekiwaniu na nagrodę. To warunkuje psa do przezwyciężenia jego lęków i niepokoju.