Poradnik

KAMIEŃ NAZĘBNY U PSÓW

Problem występowania kamienia nazębnego u psów dotyka coraz większej liczby naszych domowych pupili. Większe skłonność do jego występowania mają psy miniaturowych i małych ras ze względu na predyspozycje genetyczne.

 

Jak powstaje kamień nazębny?
Początkowo na zębach naszego pupila osadza się ściśle przylegająca płytka nazębna – siedlisko dla bakterii, przybiera ona formę miękkiej mazi, niewidocznej dla właścicieli – nieusuwana może prowadzić do chorób przyzębia i nie tylko. W dalszym etapie przy niewłaściwej pielęgnacji jamy ustnej psa substancje mineralne wchodzące w skład śliny m.in. sole wapnia osadzają się na płytce bakteryjnej i tak powstaje kamień nazębny. Jest on twardy, koloru żółto - brunatnego i na tym etapie usunąć go można jedynie u lekarza weterynarii poprzez zabieg sanacji.

 

Stadia kamienia nazębnego u psów i towarzyszące im objawy: 

 • Pierwsze stadium:
  gromadzenie się kamienia w koronie zębów często powoduje brzydki zapach z pyska
 •  Drugie stadium:
  kamień w przestrzeni między zębem, a dziąsłem podważa dziąsło i w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego
 • Trzecie stadium:
  poważne zmiany związane z obecnością kamienia – rozpulchnianie dziąseł, ból, osłonięte szyjki zębów, niechęć do jedzenia.

 

Uwaga! W przypadku trzeciego stadium należy natychmiast zabrać psa do lecznicy, gdyż toczący się proces gnilny w jego jamie ustnej doprowadzi nie tylko do utraty zębów, ale także będzie zagrażać jego ogólnemu zdrowiu i samopoczuciu. Bakterie które bytują w jamie ustnej, mogą przedostawać się do innych, ważnych organów, uszkadzając ich komórki np. serca, wątroby, nerek.

 

Co należy robić, aby nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego?

 •  myć i pielęgnować uzębienie psa za pomocą odpowiedniej szczoteczki i pasty już od szczenięcia (uwaga! Nie należy używać pasty do zębów dla ludzi ze względu na wysoką zawartość fluoru)
 • stosować gryzaki dobrych firm (mniejsza skuteczność niż przy myciu zębów)
 • zwracać uwagę na rodzaj pokarmu psa - sucha karma w sposób mechaniczny usuwa płytkę nazębną
 •  kontrolować prawidłowość układu zębów u psa - często przetrwałe zęby mleczne pozostawione w jamie ustnej powodują szybsze odkładanie kamienia.
 •  mieć świadomość predyspozycji genetycznych - intensywniejsza profilaktyka jamy ustnej.
Opracowanie: PRESTOR