Poradnik

NIEZBĘDNIK WIEDZY O KLESZCZACH

Kleszcz - tajemniczy pajęczak
Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy, które żywią się krwią. Na świecie żyje ponad 800 gatunków tych stworzeń. Najczęściej spotykamy w Polsce  dwa gatunki - kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Cykl rozwojowy kleszcza obejmuje  cztery stadia rozwoju: jajo, larwa, nimfa, postać dorosła. Są to zwierzęta trójżywicielne – w przebiegu swojego życia posiadają  trzech żywicieli, po jednym w każdym aktywnym stadium.  Wielkość ciała kleszczy waha się od 2 do 5 milimetrów - rozmiar ten może się jednak znacznie zwiększyć, gdy opiją się krwią gospodarza. Długość życia tego pasożyta trwa  od kilku miesięcy do kilku lat w zależności od gatunku.  Dorosłe samice potrafią przetrwać bez jedzenia nawet dwa lata.

 

Występowanie kleszczy i choroby przez nie przenoszone
Kleszcze możemy spotkać praktycznie na terenie całego kraju ich pojaw rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7°C i kończy się,w październiku lub listopadzie, gdy średnia temperatura powietrza obniży do wartości powodującej ochłodzenie podłoża.

Głównymi miejscami bytowania kleszczy są obrzeża lasów oraz wysokie trawy,  jednak mogą one  również  występować w naszych ogrodach, parkach, skwerach , gdyż przesiadują  na spodniej stronie liści głównie na ich końcach lub na gałęziach skąd są ściągane przez żywicieli. Larwy kleszczy spotykane są zazwyczaj w trawie do 30 cm, nimfy na trawach i roślinach niższych niż 1m a imago (postać dorosła) na chwastach i krzewach do 1,5m wysokości. Mitem jest  twierdzenie że kleszcze  żyją na drzewach i skaczą na przechodzących żywicieli.

Choroby przenoszone przez kleszcze to m.in. borelioza, babeszjoza, erlichioza - mogą one prowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub być bezpośrednim zagrożeniem życia naszego czworonożnego pupila. Warto pamiętać, że ślina kleszczy (podobnie jak ślina pcheł) jest silnym alergenem, bywa więc powodem miejscowych stanów zapalnych na skórze.

W jakich obszarach ciała psa najczęściej bytuje kleszcz?

Ugryzienie  kleszcza dla psa jest bezbolesne, ponieważ pajęczaki te mają w aparacie gębowym środek znieczulający, dlatego właściciele psów powinni często sprawdzać sierść swoich pupili. Newralgiczne obszary na ciele psa to m.in. okolice uszu, oczu, pach, pachwin, miejsca pomiędzy palcami, oraz wszelkiego typu fałdy skórne.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Jeśli nasz pies przywędruje do domu z kleszczem pasożyta NIE WOLNO rozgniatać, wyrywać , ani smarować żadnymi substancjami, gdyż to może prowadzić do wymiotów insekta, a co za tym idzie zwiększyć ryzyko zachorowania naszego pupila. Kleszcza POWINNIŚMY USUNĄĆ  możliwie szybko (do 24h) za pomocą pincety, lub specjalnie przystosowanego urządzenia  dostępnego w aptekach, sklepach zoologicznych czy w gabinetach weterynaryjnych. Pajęczaka należy chwycić możliwie blisko skóry zwierzęcia,  następnie  delikatnie wykręcić tak by wyjąć go w całości.

Po upewnieniu się że kompletny insekt znajduje się w urządzeniu ślad na skórze psa dezynfekujemy. W przypadku gdy kleszcz wbił się w okolice oka psa , lub gdy nie uda nam się usunąć go w całości  należy udać się z psem  do lecznicy.

 

Profilaktyka przeciwkleszczowa - zapobieganie 
Obecnie na rynku weterynaryjnym dostępnych jest wiele środków mających ustrzec nasze psy przed insektami zewnętrznymi. Różnią się one od siebie min. składem, spektrum i czasem działania, a także ceną.

Istnieją dwa rodzaje zabezpieczenia przeciw pasożytom

  • Obroże dla psów (nie polecane gdy z psem kontaktują się dzieci)
  • Preparaty w kroplach aplikowane na skórę zwierzęcia

Sugerujemy by preparat dla naszego czworonoga wybrać po konsultacji  z lekarzem weterynarii.

Opracowanie: PRESTOR

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2014 07:16
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona