Poradnik

ZADZIWIAJĄCE FAKTY O PSICH USZACH

Opadające, sterczące, małe i duże - psie uszy mają różne kształty, ale wszystkie służą temu samemu celowi - wychwytywaniu dźwięków. Przynajmniej 18 mięśni pracuje aby odchylać, wznosić oraz obracać tymi kudłatymi dodatkami,  pomagając  psu zidentyfikować dźwięki dobiegające  z różnych kierunków.
Poniżej znajdziemy parę faktów o słuchu oraz psich uszach:

 

  • Obserwując uszy możemy określić stopień zainteresowania naszego psa różnymi sytuacjami. Stojące uszy wskazują, że pies jest zajęty, lekko odchylone do tyłu sygnalizują, że jest nastawiony przyjacielsko, uszy położone po sobie informują nas, że jest przestraszony albo bojaźliwy.
  • Psie uszy poruszają się niezależnie od siebie. Każde ucho może poruszać się w inną stronę.
  • Nawet cichą nocą, świat jest hałaśliwym miejscem dla psa. Słyszy on tony rezonatora kwarcowego o wysokiej częstotliwości używanego w budzikach elektronicznych oraz wibracje spowodowane przez poruszające się ścianach korniki.
  • Kanał słuchowy u psa jest w kształcie L - pionowo ułożony przy szczęce następnie zakrzywia się pod kontem 45 stopni w kierunku bębenka. To powoduje, że badanie ucha psa nie jest łatwe. Z powodu takiej budowy ucha pies jest podany na choroby tego narządu oraz problemy z pasożytami.
  • Udomowione psy słyszą dźwięki o wyżej częstotliwości niż ludzie, ale nie tak wysokie jak koty.