Poradnik

"ZROZUMIEĆ PSA?"

W jaki sposób możemy zrozumieć język psa? Czy można poznać, czego pies potrzebuje? Czy możemy odróżniać, kiedy pies ma potrzebę aby się załatwić lub kiedy jest zmęczony, podenerwowany, zagubiony lub sfrustrowany. Czy można odczytywać wysyłane przez niego sygnały dotyczące nastroju czy samopoczucia?

 Na początku może wydać się to trudne, ponieważ wiele z sygnałów nie jest  jednoznacznych. Jednak w miarę upływu czasu i obserwacji naszego psa szybko możemy się nauczyć je odczytywać i rozróżniać. Wiele ludzi nie ma pojęcia o tym, co mówi ich pies. Łatwo wtedy o pomyłkę w odczytaniu mowy psa lub w zrozumieniu jego problemów. Naszym psom należy się żebyśmy spróbowali je zrozumieć w każdej sytuacji. Powinniśmy również odczytywać sygnały wysyłane od innych psów, aby chronić naszego psa przed sytuacjami, które go przewyższają. 

Aby pies był z nami szczęśliwy powinniśmy dostarczyć mu wszystkiego, co potrzebuje. To konieczne dla jego dobra psychicznego i fizycznego, a dla każdego psa pracującego to możliwość dobrego wykonywania zadań do których został wyszkolony. Psy to istoty towarzyskie- muszą przebywać z innymi. Jeżeli nie mogą przebywać z innymi psami, wtedy potrzebują alternatywy, którą może zazwyczaj być człowiek i jego rodzina.

Pamiętajmy o tym, że w inny sposób będą się komunikowały psy różnych ras, więc przed zakupem psa dobrze zapoznać się ze specyfikacją rasy, bo da nam to wskazówki jak pies będzie się zachowywał i w jaki sposób będzie się komunikował w codziennym życiu. Na przykład psy wyselekcjonowane do gonitwy, przewrócą nam dom do góry nogami kiedy nie osiągną swego poziomu zmęczenia. A kiedy już poszczególna rasa psa zostanie zakupiona, wtedy trzeba zaadaptować styl życia do takiego aby stworzyć z psem idealne partnerstwo.