Poradnik dobrych praktyk remontowych

Remont klatki schodowej

Remont klatki schodowej ("Od strony ulicy. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych", s. 30-31)

Klatka schodowa to miejsce regularnie użytkowane przez osoby w różnym wieku i ze względu na to musi charakteryzować się wysoką funkcjonalnością. Jest także jednym z pierwszych elementów,  na które zwracamy uwagę we wnętrzu. Niech zaprasza do środka, wygląda schludnie, nowocześnie i lekko. 1. Pamiętaj o tym by klatka schodowa nawiązywała stylistycznie, materiałowo i kolorystycznie do zewnętrznej dekoracji architektonicznej budynku.

 2. Na ściany zastosuj kolory jasne. Lamperie odporne na ścieranie, w formie malowanej lub okładzin mogą być kilka tonów ciemniejsze niż ściany. Wszystkie kolory dobieraj w jednej gamie kolorystycznej (sprawdzą się złamane biele, ciepłe jasne szarości, piaski, rozbielone ugry i brązy).

 3. Zarówno na ściany jak i na inne elementy wykończenia wnętrza stosuj satynowe lub półmatowe farby i materiały wykończeniowe. Unikaj połysku.

 4. Stolarkę okienną i drzwiową zastosuj w jednakowym wzornictwie i kolorze. Na parapety zastosuj jasne, ale odporne na ścieranie  zmywalne materiały.

 5. Posadzki i schody niech korespondują z materiałami zastosowanymi na zewnątrz. Pamiętaj o zastosowaniu rozwiązań antypoślizgowych. Dodaj mały cokół wzdłuż schodów i klatek schodowych w kolorze nawierzchni, będzie to praktycznym rozwiązaniem podczas użytkowania i utrzymania w czystości.

 6. Wewnętrzne balustrady sprawdzą się w ciemniejszych kolorach. Najlepszym materiałem na poręcze jest drewno lub tworzywa sztuczne o satynowym wykończeniu.

 7. Źródło światła powinno być proste i subtelne, ale powinno dobrze doświetlać wnętrze zarówno w czasie sprzątania jak codziennego korzystania z klatki schodowej. Sprawdza się system zapalania na tzw. fotokomórkę.

 8. Remont klatek w budynkach historycznych powinien być realizowany pod nadzorem właściwego konserwatora zabytków.

 9. Nie zapomnij o rozwiązaniach gwarantujących dostępność dla osób z niepełnosprawnością.


Wersja poprawna / wersja niepoprawna

(przesuń suwak, aby porównać)

 • ikonaOpublikowano: 07.06.2023 10:28
 • ikona

  Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2023 15:53
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona