Poradnik dobrych praktyk remontowych

Rozbudowa, nadbudowa budynku

Rozbudowa, nadbudowa budynku ("Od strony ulicy. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych", s. 32-33)

Przygotowując się do projektowania nadbudowy lub dobudowy budynku musisz zapoznać się z zapisami  planów zagospodarowania przestrzennego. Uzyskasz  informację, czy możesz podnieść budynek o jedną kondygnację więcej albo czy dobudowa zmieści się w linii zabudowy. Zazwyczaj plany szczegółowo określają te kwestie. W przypadku braku planów zagospodarowania wystąp o decyzję o warunkach zabudowy.


  1. Nadbudowę lub dobudowę budynku musisz kontynuować z materiałów i w kolorystyce istniejącego budynku.

  2. W projekcie uwzględnij charakter budynku istniejącego jego dominującą kolorystykę oraz uwarunkowania kulturowe i historyczne.
  3. W przypadku kiedy chcesz nadać całemu budynkowi nową kolorystykę zastosuj złamane biele, mocno rozbielone szarości, rozbielone beże, chłodne piaski lub kolory naturalnych zapraw wapienno-cementowych czy innych materiałów budowlanych.

  4. Na nadbudowie lub dobudowie możesz zastosować akcenty kolorystyczne z naturalnych okładzin z ceramiki, kamienia, drewna lub imitujących naturalny kamień lub drewno, o kolorze znacznie bardziej nasyconym niż pozostała część elewacji, o ile takie akcenty występują już na budynku istniejącym.

  5. Zadbaj o spójność formy i koloru stolarki okiennej i drzwiowej, balustrad i poręczy, obróbek blacharskich i innych wykończeń na całej elewacji budynku.


Wersja poprawna / wersja niepoprawna

(przesuń suwak, aby porównać)

ikona