Uwaga! Skrócił się termin przerwy w dostawie ciepłej wody. OPEC już napełnia sieć. Szczegóły w komunikacie.
Poradnik dobrych praktyk remontowych

Stolarka okienna i drzwiowa

Stolarka okienna i drzwiowa ("Od strony ulicy. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych", s. 24-25)

Stolarka okienna i drzwiowa to najważniejszy element dekoracji architektonicznej budynku. Projekt kolorystyki musi być spójny materiałowo i kolorystycznie dla całej nieruchomości.

 1. Dopilnuj by okna w budynku były wykonane z jednego materiału i w jednym kolorze. Zadbaj o spójną formę stylistyczną okien w różnym rozmiarze. Otwory okienne jednego wymiaru muszą mieć równe podziały szprosami o spójnej szerokości i kierunku ułożenia.
 2. W przypadku kiedy pierwotny projekt budynku zakładał różne wielkości otworów okiennych na różnych kondygnacjach, nie zmieniaj ich.

 3. W przypadku budynków mieszkalnych z parterami, z kilkoma lokalami usługowymi, zadbaj by ich witryny były jednej wysokości, szerokości oraz zawierały takie same podziały szprosów.

 4. Stylistyka, rytm dekoracji, materiał i kolor drzwi głównego wejścia oraz innych drzwi do budynku powinien być taki sam dla jednego budynku.

 5. Kolor stolarki okiennej i drzwiowej powinien korespondować z innymi elementami dekoracji architektonicznej np. obróbkami blacharskimi.

 6. Kolorystyka balkonów, tarasów i  loggii musi być tożsama z dominującą kolorystyką elewacji.

 7. Ewentualne decyzje związane z zabudową balkonów powinny dotyczyć wszystkich balkonów. W przypadku decyzji o zabudowaniu części balkonów, dopuszcza się zabudowanie części balkonów lecz pod warunkiem, że projekt  kompozycji tych balkonów będzie uwzględniał rytmy pionowych lub poziomych linii kompozycyjnych.


Wersja poprawna / wersja niepoprawna

(przesuń suwak, aby porównać)


 • ikonaOpublikowano: 07.06.2023 10:24
 • ikona

  Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2023 15:51
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona