Co nowego

Gdynia wydała poradnik, jak dobrze zaprojektować szyld

Poradnik

Poradnik "Od strony ulicy" pomoże we właściwym zaprojektowaniu i doborze szyldu, fot. Jacek Piątek

Nakładem miasta Gdyni, we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design, został wydany poradnik dla przedsiębiorców i zarządców nieruchomości. Nosi on tytuł „Od strony ulicy” i jest znakomitą podpowiedzią, jak powinien wyglądać szyld w modernistycznym Śródmieściu Gdyni. Poradnik został wydany w nakładzie 1200 egzemplarzy, jest bezpłatny. Plastyk Miasta Gdyni zapowiada prezentację publikacji podczas cyklu warsztatów, promujących dobre rozwiązania szyldziarskie.

- Przestrzeń miejska ulega ciągłym zmianom i często powoduje to chaos informacyjny oraz jej przeładowanie. Przyczynia się do tego również źle zaprojektowany szyld. Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność wychodzą ze swoja identyfikacją w przestrzeń miejską. Biuro Plastyka Miasta jest często zaangażowane w długi i czasochłonny proces przeprowadzania przedsiębiorcy lub projektanta od pomysłu na szyld do właściwego rozwiązania. Uznałem, że opracowanie poradnika szyldziarskiego z pewnością usprawni naszą pracę, ale przede wszystkim pomoże przedsiębiorcom podjąć decyzję w sprawie dobrego projektu szyldu. Na końcu jest dobro najważniejsze – estetyka przestrzeni miejskiej – mówi Jacek Piątek, plastyk miasta Gdyni.Poradnik „Od strony ulicy” został opracowany z myślą o Śródmieściu Gdyni, lecz z pewnością będzie on użyteczny przy projektowaniu i produkcji szyldów także w  pozostałych dzielnicach.
- Poradnik został opracowany w sposób, który odzwierciedla proces: koncepcji, projektowania i produkcji szyldu. Wiedza ta uzupełniona została o aspekty związane z liternictwem, kolorystyką, ekspozycją towaru na witrynach. Zagadnienia z wąskiej dziedziny staraliśmy się przekazać w jak najbardziej przystępny sposób, ograniczając użycie specjalistycznych pojęć i ilustrując jak najwięcej przykładów - mówi Natalia Wielebska ze Stowarzyszenia Traffic Design. Mamy nadzieję, że przyda się on zarówno profesjonalistom: grafikom, czy branży reklamowej, jak i przedsiębiorcom. Wierzymy, że oprócz projektowania szyldów, czy organizowania akcji takich jak re:design, jest to kolejny ważny krok do wprowadzania pozytywnych zmian w przestrzeń publiczną Gdyni – dodaje Wielebska.

Opracowane w nim zasady są ponadczasowe i uniwersalne. Prócz konkretnych rozwiązań, zaproponowanych dla różnych typów śródmiejskich budynków, w poradniku można znaleźć praktyczne zalecenia i podpowiedzi, od czego zacząć i jak sprawnie przeprowadzić projektowanie dobrego szyldu, uwzględniając przepisy lokalnego prawa.

- Opracowanie poradnika zainspirowało nas do zaplanowania kilku warsztatów  z zakresu projektowania i komponowania szyldów na elewacji. Są one przeznaczone dla właścicieli nieruchomości, przedsiębiorców i branży projektowej. Przewidujemy też warsztaty dla uczniów kierunków projektowania graficznego z Zespołu Szkól Plastycznych w Orłowie – zapowiada Jacek Piątek.


Pierwsze z zaplanowanych spotkań odbędzie się 24 kwietnia w Domu Rzemiosła przy ul. 10 Lutego 33 w Gdyni, w godz. 13:00 -14:30. Zaproszeni na nie zostaną właściciele i zarządcy nieruchomości oraz przedsiębiorcy Gdyni.  

Z poradnikiem „Od strony ulicy” można się zapoznać poniżej.

  • ikonaOpublikowano: 08.04.2019 13:45
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.04.2021 10:45
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze