Prawo

PIES W PRAWIE

Posiadanie psa to przyjemność, możliwość spotkania nowych znajomych, którzy dzielą naszą pasję, okazja do zawarcia przyjaźni, ale także odpowiedzialność i obowiązek. Aby czuć się w miejskiej przestrzeni bezpiecznie i swobodnie, dobrze jest znać zasady dzielenia wspólnej przestrzeni z czworonożnym przyjacielem. Nieświadomość przepisów, a w konsekwencji ich nieprzestrzeganie, może powodować niepotrzebne napięcia i konflikty.

Przestrzeń miejska przeznaczona jest dla wszystkich jej użytkowników, pod warunkiem przestrzegania obowiązujących norm prawnych i poprawności społecznej. Mało kto zdaje sobie sprawę z ilości przepisów, regulujących kwestie związane z obecnością psa np. podczas podróży (tramwajem, autobusem, autokarem czy samolotem), spaceru czy wyjazdu z psem na wakacje. Oczywiście prawo nie definiuje kultury posiadania psa, ale dzięki niemu możemy mówić o dobrych standardach, które tą kulturę tworzą.

Poniżej prezentujemy przepisy regulujące zasady przebywania psa w wielkim mieście. Osoby, które psów nie posiadają też mogą zapoznać się z treścią - łatwiej wówczas o dialog w psim temacie.