Przystań Gdynia

Dzień Matki spędź z sąsiadkami

Z okazji Dnia Matki w Domach Sąsiedzkich czekać będzie szereg wydarzeń // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Z okazji Dnia Matki w Domach Sąsiedzkich czekać będzie szereg wydarzeń // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Niezależnie od kraju bądź kultury, ideą Dnia Matki jest okazanie wdzięczności i docenienie zaangażowania włożonego w wychowanie dzieci. To także dzień, w którym warto przypomnieć mamom, że w codziennym pędzie dobrze jest choć na chwilę zatrzymać, przyjrzeć się swoim własnym potrzebom i o nie zadbać. Taka okazja będzie właśnie w Domach Sąsiedzkich w Przystani Opata Hackiego 33, Śmidowicza 49, Chylońskiej 237 i Lipowej 15. Zapraszamy do udziału w międzykulturowych obchodach tego święta.


Dzień Matki odbywa się w maju, chociaż w różnych krajach obchodzony jest w różnych dniach. W Polsce to święto przypada 26 maja, ale w większości krajów świata – w tym także w Ukrainie – obchodzi się je w drugą niedzielę tego wiosennego miesiąca. W tym roku będzie to 14 maja.

― Słowo „mama” w różnych językach brzmi bardzo podobnie, a idea Dnia Matki, niezależnie od miejsca na świecie, jest ta sama. To więc doskonała okazja do wspólnego świętowania. Zachęcamy do udziału wszystkie mamy, także te, które w Gdyni starają się stworzyć swoim dzieciom nowy dom ― mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

―  Przygotowaliśmy wydarzenia, podczas których kobiety będą mogły skupić się na sobie chociaż przez jeden dzień. Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko czas na dostrzeżenie i zadbanie o swoje potrzeby, ale także okazja do zacieśnienia kobiecych więzi. Nowe przyjaźnie, słowa wzmocnienia, będą mogły nam towarzyszyć nie tylko od święta ― mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, kierowniczka Działu Przestrzeni Społecznych Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej sieć centrów sąsiedzkich Przystań.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy (we właściwym Domu Sąsiedzkim, mailowo lub telefonicznie).

Obchody Dnia Matki rozpoczną się 13 maja (sobota) w Przystani Opata Hackiego 33.
W godz. 11.00-16.00 czekać będzie szereg atrakcji, w tym warsztat „Automasaż bez tajemnic” (godz. 11.00-13.00), indywidualne mini sesje z coachem (11.00-14.00), warsztat laktacyjny „Ach śpij kochanie, czyli sen matki karmiącej” (godz. 11.00-12.00), warsztaty kolażu z elementami ukraińskimi (godz. 12.00-13.00), warsztat ruchowy z elementami wykładu „Jak pokonać stres” (godz. 13.15-15.15), malowanie kobiecych obrazów (godz. 13.30-16.00) oraz dietetyka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jako filozofia życia (14.00-16.00). W międzyczasie na uczestniczki czekać będzie poczęstunek oraz rozmowy przy kawie.

24 maja (środa) świętowanie przeniesie się do Przystani Chylońska 237. Tam odbędzie się kreatywny warsztat „Wyszywanki dla mamy” (godz. 17.00-19.30). To okazja, by zrelaksować się przy wyszywaniu, dać upust swojej fantazji, a także porozmawiać.

Kolejnego dnia, 25 maja (czwartek) nie zabraknie okazji do głębokich rozmów. W Przystani Lipowa 15 odbędzie się spotkanie z cyklu Rozwojowe Mamy (godz. 17.30-19.30) To będzie czas wyrażenia swoich emocji, wymiany doświadczeń, otrzymania wsparcia w dążeniach. Spotkanie ma formę kameralnej rozmowy prowadzonej w kręgu do 10 kobiet, w atmosferze wzajemnego zaufania. Poprowadzi je coach Anna Koprowska.

Ostatnia okazja do świętowania międzykulturowego Dnia Matki z sąsiadkami będzie 26 maja (piątek) w Przystani Śmidowicza 49 w godz. 16.00-19.00. Na uczestniczki czeka wspólne pieczenie m.in. sernika i pizzy (od godz. 16.00), gry i zabawy (w godz. 17.00-19.00) oraz nauka automasażu (godz. 18.00). Na spotkanie można przyjść z dziećmi, które spędzą czas w Strefie Malucha.

Co więcej, do każdego Domu Sąsiedzkiego można przyjść także bez okazji – posiedzieć, poczytać książkę, napić się kawy lub porozmawiać z animatorkami i animatorami. Osoby chętne mogą także zorganizować warsztaty według własnego pomysłu.

Szczegółowe informacje na dostępne są na stronie internetowej www.przystan.gdynia.pl oraz w grupach na portalu Facebook: Gdynia Przystań Lipowa 15Gdynia Przystań Chylońska 237Gdynia Przystań Opata Hackiego 33Gdynia Przystań Śmidowicza 49Gdynia Przystań Chabrowa 43Gdynia Przystań Łowicka 51Gdynia Przystań Wiczlińska 50A.

  • ikonaOpublikowano: 08.05.2023 13:07
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.05.2023 12:41
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona