Spektakle / Filmy

Krótka historia polskiego kina: „Krzyk”

Krótka historia polskiego kina: „Krzyk”

ikona Gdyńskie Centrum Filmowe - Gdynia, Plac Grunwaldzki 2

ikona Spektakle / Filmy

ikona Płatny, kup bilety

Zapraszamy na kolejny film z cyklu „Krótka historia polskiego kina część II.: twórcy osobni”. Przed nami „Krzyk”, reż. Barbara Sass.

  • 24 października 2024, 18:00, sala Warszawa.
  • Bilety dostępne w kasie kina GCF lub na stronie WWW.
  • Prelekcję poprowadzi prof. Krzysztof Kornacki.
 
Opis filmu:
 
Marianna, dziewczyna z marginesu zwana „Perełką” wychodzi z więzienia. Dostaje pracę w domu opieki społecznej dla starców. Odwiedza swój dom rodzinny na Pradze i koleżków. Matka jest, jak zwykle, pijana w sztok, a koledzy namawiają ją do szybkiej kradzieży w sklepie monopolowym. Marianna próbuje szukać pomocy u swojej kuratorki, ale wydaje się, że kobieta sama ma problemy ze sobą i odsyła podopieczną. Dziewczyna zbliża się do pielęgniarza, Marka. Okazuje się, że czekając na przydział ze spółdzielni, zdążył wybudować sobie barak.
 
W domu opieki społecznej trwa kontrola, przedstawiciele Solidarności szukają beneficjentów partii. Podejrzenie pada na emeryta, który podlega Mariannie. Marek najwyraźniej ukrywa coś przed dziewczyną. „Perełka”, odepchnięta przez Marka i upokarzana przez Starego, jest u kresu wytrzymałości nerwowej. Dom opieki wypełni się jej krzykiem.

ikona