Spektakle / Filmy

Najlepsze z najgorszych: Ptakodemia 2

Najlepsze z najgorszych: Ptakodemia 2

ikona Gdyńskie Centrum Filmowe - Gdynia, Plac Grunwaldzki 2

ikona Spektakle / Filmy

ikona Płatny, kup bilety

Aktorka odganiająca topless krwiożercze ptaki? Oto „Ptakodemia 2”! „Ptakodemię 2” (reż. James Nguyen) będziecie mieli okazję zobaczyć w czwartek, 25 stycznia 2024, o godz. 19:00.

 
Przed seansem porozmawia z Wami krwiożerczy czarny kruk, Błażej Kroplewski.
Bilety dostępne w kasie kina GCF lub na stronie internetowej GCF.
 
Jeśli myśleliście, że „Ptakodemia” jest najgorszym filmem świata, to zaczekajcie na „Ptakodemię 2”.
 

Ptakodemia 2 (Birdemic II: The Resurrection, 2013)

„Ptakodemia” została w 2010 r. okrzyknięta jednym z najgorszych filmów w historii naszej cywilizacji. Poprzeczka była zawieszona wysoko (na poziomie kiepsko animowanego, krwiożerczego ptaszyska), ale reżyser i scenarzysta, James Nguyen, nie tylko nie osiadł na laurach, ale trzy lata później dał ludzkości „Ptakodemię 2”. W sequelu swego dzieła o żądnych mordu ptakach terroryzujących małe miasteczko (wszystko z powodu globalnego ocieplenia) Nguyen z dużą pewnością siebie postanowił wziąć na cel branżę filmową: zepsutą i pozbawioną skrupułów. Główny bohater, wyjątkowo śliski reżyser, poznaje w barze niespełnioną aktorkę-kelnerkę, zakochuje się w niej i na dodatek obsadza w głównej roli w swym kolejnym filmie. W jego produkcję inwestuje – niespodzianka! – Rod z pierwszego filmu.
 
Nguyen konsekwentnie nawiązuje do hitchcockowskich klasyków, w tej zacnej produkcji znajdzie się też czas na przydługą scenę tańca, która w tej serii jest już tradycją, sekwencję erotyczną w pełnym bieliźnianym rynsztunku i pseudofilozoficzne rozważania. Kluczowe dla fabuły są jednak oczywiście koszmarne sceny walki z atakującymi ekipę filmową ptakami. Oklaski dla aktorki, która odgania je topless zerwaną z siebie pospiesznie koszulką. Po prostu ptakomedia!
 
“Ptakodemia 2” to film bardzo źle napisany, potwornie zagrany. Wieje z niego czystą amatorszczyzną, ale Nguyen osiąga nim zamierzony cel. Pokazuje, że coś faktycznie jest nie tak z branżą filmową, skoro powstają takie filmy, jak “Ptakodemia 2”. Dla widzów to jednak dobrze. Czy jest coś przyjemniejszego niż rozkoszowanie się celuloidową kaszanką? Zwłaszcza taką, która bawi się konwencją i wątpliwą renomą pierwszej części? W ubiegłym roku premierę miała “Ptakodemia 3” (z polską premierą na Najlepszych z Najgorszych!). Nguyen zapowiedział, że będzie to jego ostatni film, ale miejmy nadzieję, że tylko kokietował. Bez tych jego moralitetów z oszalałymi ptakami w tle nasze życie byłoby znacznie nudniejsze. [Marta Górna z „Górna Oglada” dla Najlepszych z Najgorszych]
 
reż. James Nguyen horror, thriller / USA / 2013 1 h 22 min język: angielski napisy: polskie
 

Najlepsze z najgorszych

"Najlepsze z najgorszych" to pokazy różnorodnego kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów s-f z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami. Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się ponad 200 seansów i wydarzeń w ramach przeglądu. Więcej: najlepszeznajgorszych.pl.

  • ikonaOpublikowano: 28.12.2023 09:39
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.12.2023 09:39
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona